Rząd zdecydował. Nowe dowody osobiste już od marca 2019 roku

Od marca 2019 roku ma zacząć się wydawanie nowych dowodów, które mają ułatwić kontakt z administracją. Nie trzeba się jednak spieszyć - obecne dowody będą ważne do końca terminu ważności.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. Dzięki zmianie, od marca 2019 roku dowody osobiste mają być e-dowodami, czyli mieć wbudowany chip elektroniczny umożliwiający łatwiejsze korzystanie z e-usług administracji publicznej.

Dowód z warstwą elektroniczną tzw. e-dowód będzie pełnił dotychczasowe funkcje, czyli nadal będzie potwierdzać tożsamość właściciela, czy umożliwiał podróżowanie po strefie Schengen. Do tego ma mieć funkcje, które umożliwią szersze zastosowanie dowodu – do usług online świadczonych przez administrację publiczną i nie tylko.

"Nowy dowód będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela. Ma służyć do jego uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych" – stwierdza w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Czytaj więcej: Dowodu osobistego w telefonie nie będzie. Ministerstwo Cyfryzacji zabija pomysł Anny Streżyńskiej

Co ułatwi nowy e-dowód osobisty?

Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zauważa, że nowy dowód będzie miał zapisane w warstwie elektronicznej zdjęcie biometryczne posiadacza w standardzie zgodnym z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Będzie miał również (za zgodą posiadacza) funkcję podpisu elektronicznego, czyli możliwość korzystania z funkcji, o których wspomina KPRM.

Nowy dowód ma ułatwiać choćby kontakty ze służbą zdrowia, co ma w założeniu uszczelnić system rozliczeń świadczonych usług medycznych. Pozostaje więc też liczyć na to, że te wrażliwe dane będą otoczone solidną ochroną.

Nowe dowody będą wydawane od marca 2019 roku. Całkowite przejście na e-dowody planowane jest na 2029 rok, gdy skończy się ważność ostatnich dokumentów dotychczasowego wzoru.

System nowych dowodów musi ruszyć do marca 2019 roku. W innym wypadku trzeba będzie zwrócić dotację UE przeznaczoną na budowę systemu, o czym pisaliśmy w lutym 2017 roku.

Cotygodniowe podsumowanie roku. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (100)
Nowe dowody od 2019 roku. Rząd przyjął projekt ustawy o e-dowodach osobistych
Zaloguj się
 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 28 razy 20

  System nowych dowodów musi ruszyć do marca 2019 roku.

  Musi to na Rusi :)

 • cyrkon

  Oceniono 18 razy 18

  Dane objęte solidną ochroną, ha ha ha...

 • ankawwa

  Oceniono 20 razy 14

  Ludzie to trzeba przerwać. Tę chciwość do władzy nad ludem. I nie chodzi tu o PiS, ale wszystkich tych, którzy pchają się do tego by nam wolność jednostki zabierać. Ja się pytam. Co jest z Wami ludzie ? Dlaczego na to pozwalacie ? W imię czego ?

 • ar.co

  Oceniono 17 razy 13

  "Nowe dowody będą wydawane od marca 2019 roku. Całkowite przejście na e-dowody planowane jest na 2029 rok, gdy skończy się ważność ostatnich dokumentów dotychczasowego wzoru."
  A o dowodach bezterminowych, wydawanych przez kilka lat dla osób powyżej zdaje się 65. roku życia, rząd zapomniał? Taki dowód ma na przykład moja mama (obecnie 74 lata) i wcale nie jest wykluczone, że dożyje powyżej 85. roku. W całej Polsce jest takich osób pewnie co najmniej kilkadziesiąt tysięcy.

 • bazbaz73

  Oceniono 14 razy 10

  CEPiK 2 też miał już działać...
  Uwierzę jak zobaczę ale jakoś podskórnie czuję, że moja niewiara będzie niewzruszona...

 • andrew1507

  Oceniono 35 razy 7

  Oto treść listu Piotra Szczęsnego.:
  "1. Protestuję przeciwko ograniczaniu przez władze wolności obywatelskich.
  2. Protestuję przeciwko łamaniu przez rządzących zasad demokracji w szczególności przeciwko zniszczeniu (w praktyce) Trybunału Konstytucyjnego i niszczeniu systemu niezależnych sądów.
  3. Protestuję przeciwko łamaniu przez władzę prawa, w szczególności Konstytucji RP. Protestuję przeciwko temu, aby ci, którzy są za to odpowiedzialni (m.in. Prezydent) podejmowali jakikolwiek działania w kierunku zmian w obecnej konstytucji - najpierw niech przestrzegają tej, która obecnie obowiązuje.
  4. Protestuję przeciwko takiemu sprawowaniu władzy, że osoby na najwyższych stanowiskach w państwie realizują polecenia wydawane przez bliżej nieokreślone centrum decyzyjne związane z prezesem PiS, nieponoszące za swoje decyzje odpowiedzialności. Protestuję przeciwko takiej pracy w Sejmie, kiedy ustawy tworzone są w pośpiechu, bez dyskusji i odpowiednich konsultacji, często po nocach, a potem muszą być prawie od razu poprawiane.
  5. Protestuje przeciwko marginalizowaniu roli Polski na arenie międzynarodowej i ośmieszaniu naszego kraju.
  6. Protestuję przeciwko niszczeniu przyrody, szczególnie przez tych, którzy mają ją bronić (wycinka Puszczy Białowieskiej i innych obszarów cennych przyrodniczo, forowanie lobby łowieckiego, promowanie energetyki opartej na węglu).
  7. Protestuję przeciwko dzieleniu umacnianiu i pogłębianiu tych podziałów. W szczególności protestuję przeciwko budowaniu "religii smoleńskiej" i na tym tle dzieleniu ludzi. Protestuję przeciwko seansom nienawiści, jakimi stały się "miesięcznice smoleńskie", przeciwko językowi ksenofobii i nienawiści wprowadzanemu przez władze do debaty publicznej.
  8. Protestuję przeciwko obsadzaniu wszystkich możliwych do obsadzenia stanowisk swoimi ludźmi, którzy w większości nie mają odpowiednich kwalifikacji.
  9. Protestuję przeciwko pomniejszaniu dokonań, obrzucaniu błotem i niszczeniu autorytetów, takich jak Lech Wałęsa, czy byli prezesi TK.

 • piotr.grd

  Oceniono 9 razy 7

  Najważniejsze jednak jest to, żeby znieść obowiązek posiadania dowodu osobistego. Jeśli uznajemy, że ludzie są wolni, to powinno istnieć *prawo* do posiadania dokumentu tożsamości, a nie obowiązek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX