Produkcja w Polsce rośnie najszybciej w całej UE. Najnowsze dane Eurostatu

Rafał Hirsch
Produkcja przemysłowa w Polsce w maju urosła o 7,8 procent - podał Eurostat. To najszybsze tempo wzrostu w Unii Europejskiej i jeden z najlepszych wyników w ciągu kilku ostatnich lat.

Dane o produkcji za maj nie są nowością - GUS podawał je już 3 tygodnie temu. Ale w danych Eurostatu są dwie rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę. Po pierwsze Eurostat uwzględnia różnicę w dniach roboczych, której GUS nie bierze pod uwagę. Dlatego w GUS majowa produkcja urosła o 5,4 procent, a w Eurostacie aż o 7,8 procent. 

Po drugie Eurostat daje nam porównanie z innymi państwami Unii. I tu kryje się najciekawszy aspekt danych. Jesteśmy bowiem w maju najlepsi w Unii Europejskiej

Produkcja przemysłowa w maju w krajach UEProdukcja przemysłowa w maju w krajach UE dane: Eurostat

Dla porządku trzeba zaznaczyć, że swoich danych o produkcji za maj nie podały jeszcze Austria, Belgia i Cypr, istnieje więc możliwość, że ktoś nas wyprzedzi. Jeśli jednak ograniczymy pole porównań do największych gospodarek europejskich, to tutaj z pewnością pozostaniemy majowym liderem z dużą przewagą nad drugą w takim gronie Szwecją (ze wzrostem o 3,8 procent).

Wzrost produkcji w maju o 7,8 procent to najlepszy wynik od października ubiegłego roku - wtedy mieliśmy wzrost aż o 9,9 procent. Lepiej było też w sierpniu 2017, kiedy produkcja rosła o 9 procent. Gdyby jednak nie liczyć tych dwóch miesięcy, to wcześniej ostatni raz ze wzrostem o blisko 8 procent mieliśmy do czynienia pod koniec roku 2011. W tym kontekście więc majowe osiągnięcie wygląda świetnie. 

Produkcja przemysłowa w PolsceProdukcja przemysłowa w Polsce dane: Eurostat

W całej Unii Europejskiej produkcja w maju urosła o 2,4 procent. To wynik zgodny z oczekiwaniami na rynku i lepszy od danych za kwiecień

Produkcja przemysłowa w Unii EuropejskiejProdukcja przemysłowa w Unii Europejskiej dane: Eurostat

Na wykresie widać jednak wyraźnie, że sytuacja gospodarcza w UE nie jest już tak dobra jak pod koniec 2017 roku, kiedy mieliśmy wzrosty o ponad 4 procent. W 2018 roku z powodu napięć związanych głównie z wojną handlową rozpętaną przez Donalda Trumpa gospodarka europejska rośnie coraz wolniej. 

Więcej o:
Komentarze (69)
Produkcja w Polsce rośnie najszybciej w całej UE. Najnowsze dane Eurostatu
Zaloguj się
 • trzybar

  Oceniono 29 razy 7

  Lechu zamiast do Jaggera powinien napisać do Eurostatu, żeby nie publikowali danych, bo przez to Polska PiS wygląda dobrze...

 • maras63

  Oceniono 10 razy 6

  Dzisiaj wzrośnie sprzedaż papieru toaletowego, bo drugi sort ze złości dostanie s...….

 • smok61

  Oceniono 15 razy 5

  Eurostat ...a kiedy dane po przestępczości z podziałem na kraje ?
  Ostatnie dostępne są z 2012 roku ...
  Na chwilę pokazały się dane z 2016 roku ...ale strona po trzech dniach została zablokowna .
  Największa przestępczość była w Szwecji , we Francji ..a my na szarym końcu...
  Opinia publiczna otrzymała tylko dane ( pośrednio przez The guardian) o przemocy w rodzinie..i tam byliśmy na samym końcu ...dosłownie ( dane eurostatu) .
  ===
  Tak więc obywatele europy czekają na inne stystyki również ...proooosimy ...;) :D
  =====
  Czekamy z niecierpliwością ...!

 • jarekkoniobijca

  Oceniono 4 razy 4

  "Produkcja" to u nas jest ale mandatow bo to najbardziej rozwinieta gałąz gospodarki....

 • ax-les-thermes

  Oceniono 4 razy 2

  Rosnac to sobie moze tylko czy sie sprzedaje. Za Gomulki tez rosla gdy porownywal ilosc wyprodukowanej stali i wykopanego wegla do "przed wojny".

 • aronia0

  Oceniono 6 razy 2

  Produkcja ale czego..... ? Jestesmy wielka montownia (bardzo niskie place, mimo braku bezrobocia) to duzo montujemy. Jak zagraniczny wlasciciel znajdzie inne, tansze miejsce, to montownie z Polski zwinie i postawi gdzie indziej. Dobrze byloby sprawdzic, ile w tym wzroscie produkcji wynosi produkcja polskich firm wytwarzajacych produkty a nie tylko je montujacych.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 1 raz 1

  Zapamietajcie sobie wolskie, katobolszewickie cwoko-jelopy ze te dane Eurostatu sa oparte na tym co im wolski GUS podaje (za Gomulki i Gierka tez byla "potega" gospodarcza). Skoro tak wam dobrze to dlaczego jest tak ch...owo w tym kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX