Komisja Europejska podnosi prognozy dla Polski. Ale obniża dla całej Unii

Rafał Hirsch
Według najnowszej prognozy Komisji Europejskiej polskie PKB urośnie w tym roku o 4,6 procent. Poprzednia prognoza mówiła o wzroście o 4,2 procent. Prognoza dla strefy euro została natomiast obniżona.

Zdaniem Komisji Europejskiej Polska będzie w tym roku trzecią najszybciej rosnącą gospodarką w Unii, zaraz po Irlandii i Malcie

Zdaniem minister finansów Teresy Czerwińskiej lepsza prognoza to efekt dobrych danych za pierwszy kwartał, kiedy udało nam się utrzymać tempo wzrostu powyżej 5 procent dzięki poprawie inwestycji i silnej konsumpcji

Co ciekawe, sama Komisja w swojej notatce na temat polskiej gospodarki wskazuje raczej na utrzymującą się słabość inwestycji, a ważnego źródła wzrostu dopatruje się w silnym zwiększeniu zapasów.

W poprzedniej prognozie KE prognozowała wzrost w Polsce na poziomie 4,2 procent. Nie zmieniła się za to prognoza na rok 2019, kiedy zdaniem Brukseli nasza gospodarka ma rosnąć już wolniej - o 3,7 procent. W przyszłym roku za to ma wzrosnąć inflacja. Średnio w ciągu całego roku ma wynosić 2,6 procent ( w tym roku tylko 1,3 procent). Właśnie wyższa inflacja ma być zdaniem Komisji jednym z głównych powodów wolniejszego tempa wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. 

Prognoza dla strefy euro została obniżona z 2,3 procent do 2,1 procent. Zdaniem przedstawiających prognozy komisarzy Dombrowskisa i Moscoviciego za gorszymi perspektywami gospodarczymi stoją przede wszystkim niepewność w firmach związana z wojną handlową z USA, a także ostatni wzrost cen ropy naftowej. Istnieje ryzyko, że dalsza eskalacja wojny handlowej może spowodować, że faktyczne tempo wzrostu gospodarki będzie niższe od prognoz. 

PKB Niemiec ma zdaniem KE rosnąć w tym i w przyszłym roku o 1,9 procent. Jeszcze w maju Komisja zakładała, że niemiecka gospodarka będzie rosnąć o 2,3 i o 2,1 procent w tym i w przyszłym roku. 

Prognoza dla Francji została obniżona z 2 do 1,7 procent. Dla Włoch z 1,5 do 1,3 procent. Dokładnie taką samą rewizję prognoz zastosowano dla Wielkiej Brytanii

Warto jednak pamiętać o tym, żeby do prognoz z Brukseli nie przywiązywać się zbyt mocno. Dość często się one nie sprawdzają, a przede wszystkim są często zmieniane. Kolejne już za trzy miesiące. 

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (187)
Komisja Europejska podnosi prognozy dla Polski. Ale obniża dla całej Unii
Zaloguj się
 • sprzedanyzbolandy

  Oceniono 37 razy 11

  Tylko, że gospodarka 'polska" juz dawno nie jest polska. Tylko J. Lewandowski sprzedał ponad 2 tysiące - WYŁĄCZNIE DOCHODOWYCH - zakładów.
  A taka Telekomunikacja Polska, po zmodernizowaniu za miliardy, została sprzedana państwowemu wtedy przedsiebiorstwu francuskiemu. A ta .....a, Buzek, nazwała to "prywatyzacją".
  I na tym polegała 'prywatyzacja" Buzków, Tusków, Lewandowskich. Bo o take Polskie Niemcy lub inni siem bili !

 • totmelek45

  Oceniono 21 razy 9

  PrOtestuję!!!Dlaczego Komisja Europejska kłamie?Przecież na TVN-ie i u tutejszego guru Michnika cięgle POwtarzają ,ze Polska się wali i już nas nie ma! A przecież takie sądy POlskie,są rychliwe i sprawiedliwe,że nawet ,,roztargniony" sędzia Topyła bezkarnie ,,przytulił" pięćdziesiąt zeta.Ja protestuję ,po trzykroć protestuję na brednie KE !Ja w proteście solidaryzuję się z Gasiukową i Lubnauer i ich lipcowymi orgazmami ,,świeczkowymi"!I z Szajbus-Wielgus,,Dość dyktatury kobiet"!!!Uuuurrra na barykady z Bolesławem IV Wałęsą i jego 100 -tu tysiącznymi hufcami!

 • ludzie.honoru

  Oceniono 33 razy 9

  Dziwny, bardzo nieciekawy artykuł.
  Prognozy? PKB? Wzrost gospodarczy?
  Nuuuudy.
  Mało będzie komentarzy.
  Dajcie lepiej coś o upadku demokracji w Polsce.

 • hotin

  Oceniono 45 razy 9

  Szok,szok i jeszcze raz SZOK! Jak wy, Czerscy możecie takie fake newsy puszczać,by opinie Balcerowicza negować?Ps. POprawne komentarze mile widziane.TYLKO!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX