Komisja Europejska podnosi prognozy dla Polski. Ale obniża dla całej Unii

Rafał Hirsch
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker podczas unijnego szczytu w Brukseli 29 czerwca 2018 roku

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker podczas unijnego szczytu w Brukseli 29 czerwca 2018 roku (Fot. Virginia Mayo / AP Photo)

Według najnowszej prognozy Komisji Europejskiej polskie PKB urośnie w tym roku o 4,6 procent. Poprzednia prognoza mówiła o wzroście o 4,2 procent. Prognoza dla strefy euro została natomiast obniżona.

Zdaniem Komisji Europejskiej Polska będzie w tym roku trzecią najszybciej rosnącą gospodarką w Unii, zaraz po Irlandii i Malcie

Zdaniem minister finansów Teresy Czerwińskiej lepsza prognoza to efekt dobrych danych za pierwszy kwartał, kiedy udało nam się utrzymać tempo wzrostu powyżej 5 procent dzięki poprawie inwestycji i silnej konsumpcji

Co ciekawe, sama Komisja w swojej notatce na temat polskiej gospodarki wskazuje raczej na utrzymującą się słabość inwestycji, a ważnego źródła wzrostu dopatruje się w silnym zwiększeniu zapasów.

W poprzedniej prognozie KE prognozowała wzrost w Polsce na poziomie 4,2 procent. Nie zmieniła się za to prognoza na rok 2019, kiedy zdaniem Brukseli nasza gospodarka ma rosnąć już wolniej - o 3,7 procent. W przyszłym roku za to ma wzrosnąć inflacja. Średnio w ciągu całego roku ma wynosić 2,6 procent ( w tym roku tylko 1,3 procent). Właśnie wyższa inflacja ma być zdaniem Komisji jednym z głównych powodów wolniejszego tempa wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. 

Prognoza dla strefy euro została obniżona z 2,3 procent do 2,1 procent. Zdaniem przedstawiających prognozy komisarzy Dombrowskisa i Moscoviciego za gorszymi perspektywami gospodarczymi stoją przede wszystkim niepewność w firmach związana z wojną handlową z USA, a także ostatni wzrost cen ropy naftowej. Istnieje ryzyko, że dalsza eskalacja wojny handlowej może spowodować, że faktyczne tempo wzrostu gospodarki będzie niższe od prognoz. 

PKB Niemiec ma zdaniem KE rosnąć w tym i w przyszłym roku o 1,9 procent. Jeszcze w maju Komisja zakładała, że niemiecka gospodarka będzie rosnąć o 2,3 i o 2,1 procent w tym i w przyszłym roku. 

Prognoza dla Francji została obniżona z 2 do 1,7 procent. Dla Włoch z 1,5 do 1,3 procent. Dokładnie taką samą rewizję prognoz zastosowano dla Wielkiej Brytanii

Warto jednak pamiętać o tym, żeby do prognoz z Brukseli nie przywiązywać się zbyt mocno. Dość często się one nie sprawdzają, a przede wszystkim są często zmieniane. Kolejne już za trzy miesiące. 

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Te zwierzęta żyją w lasach, rozpoznasz je bez problemu?
1/16Na początek coś naprawdę łatwego. Na zdjęciu jest:
Zobacz także
 • Fabryka Toyoty w Jelczu-Laskowicach Produkcja w Polsce rośnie najszybciej w całej UE. Najnowsze dane Eurostatu
 • Prezydent Władimir Putin Rosja wraca na podium na liście naszych najważniejszych partnerów handlowych. Pozycja Niemiec niezagrożona
Komentarze (188)
Komisja Europejska podnosi prognozy dla Polski. Ale obniża dla całej Unii
Zaloguj się
 • sprzedanyzbolandy

  Oceniono 37 razy 11

  Tylko, że gospodarka 'polska" juz dawno nie jest polska. Tylko J. Lewandowski sprzedał ponad 2 tysiące - WYŁĄCZNIE DOCHODOWYCH - zakładów.
  A taka Telekomunikacja Polska, po zmodernizowaniu za miliardy, została sprzedana państwowemu wtedy przedsiebiorstwu francuskiemu. A ta .....a, Buzek, nazwała to "prywatyzacją".
  I na tym polegała 'prywatyzacja" Buzków, Tusków, Lewandowskich. Bo o take Polskie Niemcy lub inni siem bili !

 • totmelek45

  Oceniono 21 razy 9

  PrOtestuję!!!Dlaczego Komisja Europejska kłamie?Przecież na TVN-ie i u tutejszego guru Michnika cięgle POwtarzają ,ze Polska się wali i już nas nie ma! A przecież takie sądy POlskie,są rychliwe i sprawiedliwe,że nawet ,,roztargniony" sędzia Topyła bezkarnie ,,przytulił" pięćdziesiąt zeta.Ja protestuję ,po trzykroć protestuję na brednie KE !Ja w proteście solidaryzuję się z Gasiukową i Lubnauer i ich lipcowymi orgazmami ,,świeczkowymi"!I z Szajbus-Wielgus,,Dość dyktatury kobiet"!!!Uuuurrra na barykady z Bolesławem IV Wałęsą i jego 100 -tu tysiącznymi hufcami!

 • ludzie.honoru

  Oceniono 33 razy 9

  Dziwny, bardzo nieciekawy artykuł.
  Prognozy? PKB? Wzrost gospodarczy?
  Nuuuudy.
  Mało będzie komentarzy.
  Dajcie lepiej coś o upadku demokracji w Polsce.

 • hotin

  Oceniono 45 razy 9

  Szok,szok i jeszcze raz SZOK! Jak wy, Czerscy możecie takie fake newsy puszczać,by opinie Balcerowicza negować?Ps. POprawne komentarze mile widziane.TYLKO!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje