IKEA wstrzymuje budowę dużego centrum handlowego w Zabrzu. Przez "zmieniające się warunki rynkowe"

IKEA wraz z przylegającym do niej wielkim kompleksem handlowo-rekreacyjnym miała zostać otwarta w Zabrzu jesienią. Tak się jednak nie stanie. Inwestor rozesłał komunikat do najemców, że najważniejsza inwestycja w tym regionie nie dojdzie do skutku.

To nie miała być tylko IKEA. Inwestor zapowiadał, że tuż obok sklepu, na działce o łącznej powierzchni ok. 87 tys. m kw., powstanie centrum handlowe z supermarketem i 130 lokalami handlowymi, m.in. z: odzieżą, elektroniką, kosmetykami, zabawkami, czy strefą restauracyjną.

Do tego wyjątkowo bogata strefa rozrywkowa, której głównymi atrakcjami miał być ogród botaniczny, amfiteatr, sztuczna plaża i fontanny, miejsca do grillowania, ścieżki rowerowe i biegowe, trasy dla narciarzy biegowych, ogrodzone miejsce dla osób z psami i mnóstwo zieleni.

Czytaj także: IKEA wybuduje w Polsce kolejny sklep i centrum handlowe. Praca dla półtora tysiąca ludzi

- Koncept zakłada stworzenie miejsca spotkań dla wszystkich mieszkańców Zabrza, gdzie będą mogli spędzać czas w gronie rodziny i przyjaciół - mówił pod koniec ubiegłego roku w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" Dariusz Węglicki, menedżer projektu IKEA Centres.

Przy budowie obiektu pracę miało mieć ok. 1500 osób

Jednak z planów zostały jednie wizje i wizualizacje.

Inwestycja IKEA Retail oraz IKEA Centres w Zabrzu (sklep IKEA oraz centrum handlowe), w planowanym wcześniej kształcie, nie będzie realizowana. Powodem decyzji jest konieczność ponownego przeanalizowania inwestycji i dostosowania projektu do zmieniających się warunków rynkowych. Śląsk, jako region o dużym potencjale, pozostaje dla nas ważnym miejscem inwestycji

– informuje IKEA w komunikacie, który rozesłała do najemców (cytat za silesion.pl).

Jak wynika z relacji w lokalnych mediach, jeszcze w połowie ubiegłego roku, tamtejsze władze były utwierdzane przez inwestora w przekonaniu, że IKEA zostanie otwarta zgodnie z planem, czyli na jesieni 2018 r. Kilka miesięcy później, bo na wiosnę 2019 r. miało zostać uruchomione centrum handlowo-rekreacyjne. 

Nie wiadomo, co stanie się z działką wykupioną pod inwestycję - to 25,7 ha gruntu na granicy Zabrza i Rudy Śląskiej. Decyzje, jak wynika z informacji szwedzkiego giganta, zapadną zapewne "przeanalizowaniu inwestycji".

+++

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (140)
Nie będzie IKEI w Zabrzu i przyległego do niej centrum handlowego. Przez "zmieniające się warunki rynkowe"
Zaloguj się
 • Anna Grad

  Oceniono 49 razy 31

  A po co im nowe centrum handlowe? Prawdziwy Polak Patriota Katolik Nacjonalista czas wolny spędza w kościele i uprawia rekreację przy pomocy różańca! Poje opłatek zapije wodą święconą, pracować nie potrzebuje!

 • facet4x

  Oceniono 53 razy 25

  Proponuję przekazać działkę pod świątynię. Teraz w niedzielę się chodzi do kościoła a nie do sklepów, ;-)

 • alpepe

  Oceniono 38 razy 18

  innymi słowy zamknięcie sklepów w niedzielę tak podziałało, za to pewnie kościoły pękają w niedzielę w szwach od wiernych, jak chcą klechy i Kacperki.

 • wagadudu

  Oceniono 41 razy 17

  Skończyły się handlowe niedziele to skończyła się i opłacalność biznesu. Pie...ą na działce katedrę i będzie git.

 • krywit

  Oceniono 26 razy 12

  No to mamy kolejny skutek wolnych niedziel. Inwestorzy potrafią liczyć i nie będą inwestować, a zwłaszcza w tereny rekreacyjne, jak nie będą mogli zarobić. Niedługo będziemy kupować na bazarach. bo tam w wolne niedziele handel hula, cofamy się.

 • alik444

  Oceniono 19 razy 11

  Pismeni mieszają coraz bardziej to inwestorzy wycofują się. Kto będzie topić forsę w kraju bezprawia i kolesiostwa?

 • australia2008

  Oceniono 13 razy 11

  To był ten bombowy zamach na brata czy nie?Termobaryczny we mgle....

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 45 razy 11

  Nie tylko Ikea. Ja zdecydowałem, że za kilka lat wyślę dzieci na studia za granicę, gdyż Polska nie ma żadnej przyszłości. Nie chcę, aby tu mieszkały i założyły rodziny. Niech żyją normalnie i będą szczęśliwe zdała od katolickiego zamordyzmu, ciemnogrodu i durnoty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX