Koniec z "podatkiem od pełnego baku". Ważny wyrok sądu dla tysięcy firm i pracowników

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że fiskus będzie musiał poskromić swój apetyt. Sędziowie stwierdzili, że auta nie da się używać bez paliwa.

Urzędy skarbowe twierdzą, że paliwo do służbowego samochodu to dodatkowe nieodpłatne świadczenie, od którego należy odprowadzać podatek dochodowy. Wedle logiki fiskusa, jeżeli firma stosuje ryczałtowy podatek przy rozliczaniu prywatnego wykorzystania służbowego auta, to robi źle. Tymczasem Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że urzędy muszą poskromić swój apetyt na podatki.

Czytaj więcej: Mamy listę firm, które płacą w Polsce największe podatki. Pozycja właściciela Biedronki to duża niespodzianka

Ryczałt miał ułatwić rozliczanie

Ryczałtowy podatek od prywatnego wykorzystywania służbowych aut miał ułatwić wszystkim (od fiskusa po pracownika) życie. Ponieważ za prywatny użytek służbowego samochodu fiskus uznaje nawet dojazdy z pracy i do pracy, stawki ryczałtu ułatwiły rozliczenia – tzw. nieodpłatne świadczenie w kwocie od 250 do 400 złotych miesięcznie było odpowiednio doliczane do przychodu pracownika stosownie do ilości dni użytkowania pojazdu w miesiącu, i w zależności od pojemności silnika.

Jednak urzędy skarbowe uznały, że paliwo do samochodu stanowi osobne świadczenie niż korzystanie z auta i domagały się traktowania kosztów paliwa jako dodatkowego przychodu pracownika.

Czytaj więcej: Policzyli, ile Polacy dostają na rękę po odjęciu wszystkich podatków i opłat. Nie wygląda to dobrze

Samochód bez paliwa nie pojedzie

Decyzję US zaskarżyła firma, która uznała, że paliwo jednak nie jest osobnym świadczeniem. Po wygranej w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu musiała jeszcze walczyć w NSA, gdyż fiskus nie odpuszczał. NSA wydał jednak, jak informuje „Rzeczpospolita”, wyrok korzystny dla podatnika. Sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego uznali, że z auta nie da się korzystać bez paliwa, więc nie można pełnego baku traktować jako osobnego świadczenia. Pracodawca udostępniając służbowy pojazd, ma bowiem zapewnić jego sprawne funkcjonowanie, a logicznym jest, że bez paliwa auto nie pojedzie.

Ten wyrok, już prawomocny, ma olbrzymie znaczenie dla wszystkich podobnych spraw toczących się w sądach oraz wszystkich firm, którym urzędy skarbowe zakwestionowały w analogicznej sytuacji ryczałtowe rozliczanie. W Polsce nie ma, co prawda, prawa precedensowego, jednak wyroki NSA mają znaczenie dla sądów niższej instancji jako ważna wskazówka jak należy oceniać sprawę.

Fiskus będzie musiał więc odpuścić podatnikom. Przynajmniej do czasu, aż ktoś w Ministerstwie Finansów nie wpadnie na pomysł, by zasady rozliczeń ponownie zmienić na takie, by podatnicy płacili wyższe podatki.

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (75)
Koniec z "podatkiem od pełnego baku". Ważny wyrok sądu dla tysięcy firm i pracowników jeżdżących służbowymi autami
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 54 razy 38

  Ochrona Kaczyńskiego to nic innego jak "nieodpłatne świadczenie". No bo jeśli chce być chroniony, to powinien sam za to zapłacić ...
  FISKUSIE DO DZIEŁA !!!! SKORO SIĘ POWIEDZIAŁO "A" TO TRZEBA DALEJ KONSEKWENTNIE SZUKAĆ PIENIĘDZY U OBYWATELI.

 • maxwywar2

  Oceniono 37 razy 33

  Aaaa Witamy w polskim sraczu. Gdzie bandyta wybuduje dom za 10 milionow kupi po dwa samochody za kolejne 3 a na papuerze jest bezrobotny. On nie interesuje urzędu skarbowego bo po co sobie ręce brudzić. US natomiast z uporem maniaka będzie ścigał ptacownika który dostał od pracodawcy pączka albo 2 zł na płatny kibel.

 • andy_1

  Oceniono 27 razy 27

  Proponuję podatek od korzystania z kibla w pracy oraz od wypitej kawy. Ponadto, od korzystania z biurka w przerwach pomiędzy myśleniem o pracy. W pierwszej kolejności skontrolować pracowników skarbówki!

 • kaktus-2

  Oceniono 27 razy 19

  Z paliwem się nie udało.... Ci by tu jeszcze.... RADIO! Słuchanie radia jest dodatkowym przychodem... Do tego klimatyzacja, przecież nie trzeba jej mieć.... No i co jeszcze, co jeszcze...?

 • six_a

  Oceniono 22 razy 14

  w temacie paliwa najlepiej zapytać andruszkiewicza, on nawet samochodu nie ma, a pełny bak mu się należy.

 • jesiotr99

  Oceniono 15 razy 11

  całkiem jak za komuny, badylarzy trzeba tępić ile się da. Populizm I Socjalizm świetnie się w tej roli sprawdza

 • edek40

  Oceniono 17 razy 11

  Pińcet plus kosztuje - nie odpuszczą. Podadzą sprawę do TK na Żoliborzu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX