Kryzys na rynkach finansowych nas ominie? Polska na wysokim miejscu w prestiżowym rankingu Bloomberga

Rafał Hirsch
Bloomberg zapytał inwestorów i zarządzających funduszami o najlepsze rynki rozwijające się na świecie w kilku kategoriach. Polska w każdej z nich znalazła się na drugim miejscu.

Z sondażu Bloomberga, największej na świecie agencji prasowej, która specjalizuje się w dostarczaniu informacji na temat rynków finansowych wynika, że ankietowani generalnie spodziewają się w drugim półroczu złej sytuacji na rynkach rozwijających się. Spadki notowań walut, obligacji i akcji mają trwać, bo źle na te rynki będą wpływać kolejne podwyżki stóp procentowych w USA i wojny handlowe Donalda Trumpa.

Ale nie każdy rynek odczuje trudną sytuację w ten sam sposób. Proszeni o uszeregowanie rynków wschodzących od najlepszego do najgorszego w trzech różnych kategoriach inwestorzy umiejscowili Polskę w każdej z nich na drugim miejscu.

Najlepsze rynki wschodząceNajlepsze rynki wschodzące fot. Bloomberg/MK

Jeśli chodzi o inwestycje w waluty, lepsza od nas jest tylko Rosja i jej rubel, w przypadku obligacji wyprzedza nas tylko Korea Południowa, a w przypadku akcji tylko Indie. Co ciekawe i Rosja, i Indie, i Korea w tych kategoriach, w których nie wygrywają są dość daleko z tyłu. Tylko Polska we wszystkich trzech przypadkach jest wysoko, chociaż nigdzie nie wygrywa. Gdyby jednak z tych trzech rankingów zrobić jeden wspólny, wtedy to Polska byłaby na miejscu pierwszym.

Oznacza to, że nawet jeśli sytuacja na rynkach wschodzących ma się faktycznie pogarszać, to akurat Polska może to pogorszenie odczuwać stosunkowo łagodnie.

Dlaczego Polska jest w rankingu tak wysoko?

Na pytanie, dlaczego akurat Polskę rynkowe turbulencje mogą ominąć odpowiedź daje poprzednia ankieta Bloomberga, jeszcze z kwietnia. Wtedy inwestorzy byli proszeni o wskazanie, które rynki są najbardziej narażone na poszczególne ryzyka. Okazało się, że jeśli chodzi o ryzyko podwyżek stóp w USA byliśmy na miejscu przedostatnim, a w przypadku ryzyk wynikających z taryf celnych Donalda Trumpa, znacznego wzrostu cen ropy i z ewentualnego kryzysu w Chinach – na ostatnim.

To nas w największym stopniu dotyka za to ryzyko związane z wpływem polityki Europejskiego Banku Centralnego.

Wpływ polityki monetarnejWpływ polityki monetarnej fot. Bloomberg/MK

Jednak akurat w przypadku ECB wygląda na to, że stopy procentowe mogą pozostać bez zmian jeszcze co najmniej przez rok, dlatego na razie rynek nie widzi tutaj żadnej groźnej sytuacji. Stąd zapewne bardzo wysoka pozycja Polski w rankingach.

Najgorzej w nich wyglądają gospodarki południowoamerykańskie: Argentyna i Brazylia, które są bardziej narażone na konsekwencje podwyżek stóp procentowych w USA.

Od początku tego roku argentyńskie peso straciło do dolara już 46 proc., a brazylijski real 17 proc. Złoty w tym czasie też stracił, ale tylko 6,7 procent, na liście najsłabszych walut świata w tym roku jest na dziesiątym miejscu.

Więcej o:
Komentarze (96)
Kryzys na rynkach finansowych nas ominie? Polska na bardzo wysokim miejscu w rankingu Bloomberga
Zaloguj się
 • ukw8078

  Oceniono 40 razy 20

  Zamiast komentarza parę tytułów z GW:

  - „Jeśli PiS utrzyma władzę, spadniemy do trzeciego, piekielnego kręgu nowej Europy. Rozhulana niestabilność, potęgujące zacofanie, coraz mniej praw, wyzysk, znój, szybki przyrost nierówności - taki będzie nasz świat poza Europą. (…) Mieszkaniec Berlina lub Amsterdamu będzie żył dostatnio i bez socjalnych zgryzot. A tobie, obywatelu z Warszawy bądź Krakowa, uganiającym się za pracą i walczącym o poczucie bezpieczeństwa, pozostanie smęt i zazdrość” [08.09.2017 Marek Beylin dla GW]
  - Polska słabnie w oczach Łukaszenki. Białoruski prezydent niedługo zacznie rozmawiać z Warszawą z pozycji siły [Andrzej Poczobut, 07 listopada 2017]
  - Le Pen, Trump, Orbán, Kaczyński - opisuje się ich jako „skrajną prawicę”, ale z prawicą mają mało wspólnego… Bolszewicy wracają [Anne Appelbaum, 09.11.2017]
  - Stracimy co trzecie euro z UE? Fundusze zagrożone. Za łamanie praworządności (26-11-2017)
  - „Prezesowi włączył się instynkt autoagresji. To początek końca” – [ekspert TOK FM 08.12.2017]
  - „Kaczyński rozwalił rząd koncertowo” choć osobowo skład rząd pozostał IDENTYCZNY(sic!) [GW 11.12.2017, R. Zakrzewski]
  - To chwila, w której puściły cumy i Polska ostatecznie zaczęła dryf na wschód (Wieliński, 20.12.2017)
  - To będą najsmutniejsze polskie święta od stanu wojennego (Maziarski, 20.12.2017)
  - Rządy PiS - czynienie bałaganu i odkrywanie Ameryki [24.12.2017, pewnie jako odpowiedź na teoretyczne państwo Platformy]
  - Dlaczego „teoretyczne państwo” PiS popiera wg sondaży 40 proc. Polaków [W. Gadomski, 28.12.2017)– (teoretyczne państwo – wizytówka PO - w przypadku PiS nie wpadłoby do głowy nawet Goebbelsowi, ale czym jest Goebbels wobec Gadomskiego? Zerem.]
  - Brak jasnej deklaracji co do daty przyjęcia przez Polskę euro będzie równoznaczny z polexitem. [W. Gadomski, 03.01.2017, Czemu to samo nie dotyczy np. Danii lub Szwecji, tego ów Gadomski nie precyzuje]
  - Wyrzucając Macierewicza z rządu, Kaczyński przyznał się do klęski [Czuchnowski, 15.01.201]
  - „A potem wszyscy zdali egzaminy, tylko mały Jareczek został na drugi rok” [Maziarski, 18.01.2018 w tym dniu poparcie PiS był rzędu 44%, PO 15%, .N 5%.]
  - „Polskie władze gaszą pożar krwią. "Dobrej zmianie" grozi utrata przytomności [Jacek Gądek 06.03.2018]
  - Produkcja przemysłowa rośnie najmocniej od pół roku. Ale ekonomiści studzą emocje: dalej nie będzie tak dobrze [Maria Mazurek 21.05.2018 11:23] (chodzi rzecz jasna o ekonomistów z Czerskiej)
  - Nowe opłaty i nowe podatki PiS to ciągle mało. Płyną z tego trzy ponure wnioski… [Piotr Miączyński, 21.02.2018] (do tego dnia nie było ŻADNYCH PiSwskich opłat czy podatków. Słownie: w ogóle Ż A D N Y C H !
  - Prawo i Sprawiedliwość zaczęło trząść portkami ze strachu [Marek Beylin, 23.05.2018] (właśnie rozpadłą się .N)
  - "Polska, niegdyś jeden z liderów UE i model do naśladowania, stała się chorym człowiekiem Europy. Jeśli Unia przymknie na to oczy, zdradzi swoje ideały” [Bartosz Wieliński dla „Tribune de Genève”]
  - Kraje "drugiej prędkości" nie mają na kogo liczyć. Merkel odczepia polski wagon [T. Bielecki, 20.06.2018]

 • morgenroth

  Oceniono 35 razy 11

  Zadzwońcie do Balcerowicza - on wam bezpłatnie schłodzi gospodarkę!

 • junk92508

  Oceniono 28 razy 10

  No jak się porównujemy z Turcją Argentyną czy Brazylią to rzeczywiście jest nieźle.

  A jak porównanie z Niemcami lub Czechami ?

 • mondrian4

  Oceniono 27 razy 7

  artykuł traktuję w kategoriach zartu. Polska giełda to trup reanimowany od czasu do czasu Obligacje? Są tak stabilne że rentowność największego funduszu w tym kraju w tym kwartale wynosi ... 0.0% Tak tak. Inwestując w gotówkowy fundusz o kapitalizacji ok 10mld zyskujecie w 3 miesiące 0zł.

 • pigeon_shit_dust

  Oceniono 6 razy 6

  "Jeśli chodzi o (...) akcji tylko Indie. "

  Ciekawe jakie akcje doradzilby zakupic Bloomberg potencjalnym klientom? Budimex? GetBack?

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 28 razy 6

  To wszystko dzieki Unii i temu, że wciąż nasze władze musza sie liczyć z Brukselą i jej prawami.
  Kiedy ta dzicz wyprowadzi Polskę z Unii wszystko padnie na ryj.

 • dojcze_kabana

  Oceniono 45 razy 5

  To jest skandal i zamach na demokracje i prostyt...konstytucje. To nazizm

 • szanta12

  Oceniono 4 razy 4

  Sorry, ale to kompletne bzdury.

 • socjolog12

  Oceniono 26 razy 4

  To PiSu wina!
  Już dawno Balcerowicz powiedział, że PiS rozwali gospodarkę a bezrobocie będzie hulać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX