Inflacja znów urosła i jest najwyższa w tym roku. 500 plus realnie jest warte już tylko 479 złotych

Rafał Hirsch
GUS podał, że roczna inflacja w czerwcu sięgnęła 2 procent. Jeszcze w maju wynosiła 1,7 procent. Ostatni raz tak wysoko wskaźnik inflacji był w grudniu ubiegłego roku.

Inflacja rośnie nieprzerwanie od marca tego roku. Wtedy była na poziomie 1,3 procent, teraz dotarła już do 2 procent

Inflacja w PolsceInflacja w Polsce źródło: GUS

Licząc miesiąc do miesiąca w czerwcu ceny w sklepach były wyższe niż w maju o 0,1 procent. Największy wpływ na inflację miały w tym czasie rosnące ceny paliw i wycieczek zagranicznych, a także mięsa i masła. 

Co powoduje inflację?Co powoduje inflację? źródło: GUS

Z drugiej strony w czerwcu sezonowo taniały  owoce i warzywa, a także ubrania. Gdyby nie to wzrost inflacji byłby jeszcze szybszy. 

Rosnące ceny nie powodują w Polsce realnego spadku dochodów, bo wynagrodzenia średnio rosną jeszcze szybciej. Powodują jednak spadek realnej wartości zasiłku 500 plus, który nie jest waloryzowany. 

Wartość świadczenia 500 plus skorygowana o inflacjęWartość świadczenia 500 plus skorygowana o inflację dane: GUS, obliczenia własne

Od momentu wprowadzenia programu Rodzina 500 plus w kwietniu 2016 łączny wzrost cen wynosi już 5,2 procent. Gdyby to uwzględnić, to teraz realna wartość 500 plus wynosi już tylko 479,37 złotych.  

Więcej o:
Komentarze (60)
Inflacja znów urosła i jest najwyższa w tym roku. 500 plus realnie jest warte już tylko 479 złotych
Zaloguj się
 • scypion_afrykanski

  Oceniono 16 razy 6

  No i elegancko. Super że inflacja rośnie. Ileż tu było żalów i straszenia deflacją. A tak to super. Dzięki Prezesie :)

 • witoldpolak

  Oceniono 14 razy 4

  Inflacja to nic innego jak okradanie uczciwie pracujących i oszczędzających.

  Oprocentowanie lokat powinno z nawiązką pokrywać inflację, to co teraz mamy czyli księżycowe 1,2 % ÷ 1,4 % (minus podatek Belki) to rozbój w biały dzień.

 • raindogshow

  Oceniono 19 razy 3

  Pomijając fakt, że 2% to żadna inflacja (długofalowy cel NBP, czyli zdrowy poziom dla całej gospodarki to 2,5%) argument jest mocno demagogiczny. A co jeśli rodziny otrzymujące 500+ nie kupują wycieczek zagranicznych, za to kupują więcej owoców, warzyw, serów i jaj? Wtedy zamiast 500+ mają 505+. A nawet jeśli, to zawsze 480 zł będzie większe od ZERA, które dały rodzinom rządy złodziei z PO. Oni mieli w zamian program "250 miliardów+ dla mafii vatowskich". Pozdrawia Rain

 • mazzinl890

  Oceniono 6 razy 2

  Straszna inflacja - z 500 zł zostawia 479, z 1000 zł zostawia 979, z 1500 zł 1479 etc
  Zaś Vincent R. by zostawił z zera zl minus 21 zł no i Polska by miała jako jedyne państwo na świecie nowe stare Caracale :)
  Ba, najgorsze jest, że prawda wygląda tak:
  Https://www.salon24.pl/u/zbigniewkuzmiuk/880721,liczby-z-wykonania-budzetu-za-2017-rok-sa-tak-dobre-ze-cisza-o-nich-w-mediach

 • hotin

  Oceniono 8 razy 2

  No to trzeba schładzać polską gospodarkę która pędzi niczym nowakowe Pendolino najszybciej w UE,bo jej przegrzanie doprowadzi po prostu do waszego guru Balcerowicza!

 • f1909

  Oceniono 8 razy 2

  Panie Hirsch jak 500 + zejdzie ( ze względu na inflacje do zera ) to ludzie " wyjdom " na ulice razem z uzbrojonym Wałęsą i " obalom " po pół litra za ostatni zaoszczędzony grosz !!! -- W " górem " serca Rodacy !!!

 • plobywatel

  Oceniono 1 raz 1

  To wy się martwicie o tego co dostała 500 za to ze siedzi w domu i mu ubyło.
  A temu ,co każdego dnia wstaje rano i zap...ala do roboty to ma dalej zarobione 500=500 ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX