CD Projekt jest już wart więcej niż KGHM. Jest kilka powodów takiej sytuacji

Rafał Hirsch
Wartość rynkowa CD Projektu przebiła właśnie 18 miliardów złotych. To znaczy, że prześcignęła ona wartość rynkową największego polskiego eksportera i czołowego producenta miedzi na świecie - KGHM.

CD Projekt napędzany Cyberpunkiem

CD Projekt, czyli największy polski producent gier komputerowych, twórca słynnej serii o Wiedźminie, jest wart już ponad 18 miliardów złotych. Akcje tej spółki zachowują się na warszawskiej giełdzie wyjątkowo. W tym roku prawie wszystkie spółki giełdowe tracą wartości. Indeks WIG20 od początku stycznia spadł o ponad 12 procent. CD Projekt w tym czasie zwiększył swoją wartość o ponad 90 procent.

Notowania akcji spółek z WIG20Notowania akcji spółek z WIG20 źródło: investing.com

Jak widać, licząc od początku roku (YTD - year to date) wśród wszystkich spółek z WIG20 wzrostem wartości może się pochwalić jeszcze tylko odzieżowy LPP - właściciel marki Reserved. Wszyscy inni tracą na wartości, bo generalnie na giełdach na świecie mamy ostatnio słabą koniunkturę. 

CD Projekt jednak się jej opiera. Wzrost wartości jest napędzany przede wszystkim oczekiwaniem na przyszłą premierę kolejnej gry tworzonej przez spółkę - Cyberpunk 2077. Wprawdzie data jej wydania nie została jeszcze ogłoszona, ale inwestorzy pozwalają porwać się wyobrażeniom o tym ile milionów dolarów zysków ta gra przyniesie i już teraz kupując akcje spółki windują jej wartość coraz wyżej i wyżej. 

Dzięki temu CD Projekt co kilka miesięcy "mija" na giełdzie kolejnego państwowego giganta - kilka miesięcy temu wyprzedził spółki energetyczne, teraz jest już większy od KGHM. 

Czym się różni CD Projekt od KGHM?

Zestawienie KGHM z CD Projektem jest niezwykle ciekawe. Wartość księgowa (czyli wartość majątku spółki minus długi) producenta miedzi jest wciąż 20 razy większa niż producenta gier. Przychody KGHM w 2017 roku były 44 razy większe niż CD Projektu. Sięgnęły 20,4 miliardów złotych, przy 463 milionach złotych przychodów u twórcy Cyberpunka. 

Zysk netto CD Projektu w 2017 wyniósł 200 milionów złotych, a w KGHM był na poziomie 1,57 miliarda złotych. Czyli był prawie 8 razy większy. 

Dlaczego więc pod względem wartości rynkowej KGHM właśnie dał się wyprzedzić spółce, która biorąc pod uwagę przychody jest od niego 44 razy mniejsza?

Odpowiedzi można szukać w tym, co te dwie spółki różni. KGHM owszem jest ogromny, ale raczej nikt nie oczekuje, że za kilka lat będzie dwa albo trzy razy większy. To duża, stabilna spółka, od lat nieustannie znajdująca się w czułych objęciach polityków i związkowców. Z małym wpływem na ceny swoich produktów, bo te są dyktowane przez światowe giełdy. Z rentownością nie powalającą na kolana - półtora miliarda zysku netto przy ponad 20 miliardach przychodów oznacza, że spółka na każdych 100 złotych przychodów po potrąceniu wszystkich kosztów zarabia 7,7 PLN. 

CD Projekt na każdej stówie ze sprzedaży zarabia na czysto 43 PLN. Czyli KGHM ma znacznie większą skalę działalności, ale CD Projekt jest znacznie bardziej rentowny. To nie jest ani wina KGHMu, ani zasługa CD Projektu, to po prostu różnica między branżami. Na produkcji miedzi zarabia się inaczej niż na produkcji gier komputerowych. CD Projekt może mieć znacznie większą kontrolę nad cenami swoich produktów, w pewnej części może wręcz kontrolować ich dystrybucję. Do stworzenia gry potrzebni są przede wszystkim ludzie, którzy ją wymyślą. Trzeba im oczywiście dużo płacić, ale mimo to, są tańsi "w utrzymaniu" niż wielkie kopalnie i ciężkie maszyny, które są konieczne przy produkcji miedzi. 

Rynek dyskontuje przyszłość

No i do tego kwestia perspektywy i oczekiwań na przyszłość. Nikt nie zakłada, że KGHM się zmieni. Dalej będzie robić, to co robi, zapewne na podobną skalę. Z drugiej strony nikt nie wie jak duży za kilka lat będzie CD Projekt. Tutaj perspektywy rozwoju i zwiększania skali działalności są zdecydowanie większe. 

Patrząc na notowania giełdowe można dojść do wniosku, że inwestorzy przyjęli, że producentom Wiedźmina się uda i za kilka lat faktycznie będą znacznie więksi. Rynek dyskontuje to już dziś. 

Oczywiście rynek może się mylić, a CD Projekt może ponieść porażkę. Takie ryzyko jest zawsze w każdej działalności rynkowej. Wtedy rynek skoryguje swoje wcześniejsze założenia i wartość rynkowa spółki zapewne znów spadnie poniżej wartości KGHM.

Siłą rzeczy przyszłości nie da się wycenić precyzyjnie, dlatego dużą rolę grają tu emocje inwestorów, jest tu też pewnie sporo czystej spekulacji - kupowania akcji tylko po to, żeby sprzedać drożej w ogóle nie czekając na kolejne osiągnięcia spółki. Giełda taka jest i trzeba o tym pamiętać. I o tym, że to bardzo ryzykowne miejsce. 

Ale dziś rynek wierzy w to, że spółce się uda, że Cyberpunk sprzeda się świetnie i wszyscy dzięki temu będą bogatsi. Wartość CD Projektu rośnie, bo na rynku są ludzie, którzy na ten scenariusz stawiają swoje własne pieniądze. 

Największe polskie spółki giełdowe, wg wartości rynkowejNajwiększe polskie spółki giełdowe, wg wartości rynkowej dane: GPW

CD Projekt jest obecnie ósmą największą polską spółką giełdową. Przed nią już tylko firmy państwowe (PKO BP, Pekao SA, PZU, PGNiG, PKN Orlen) i dwa banki kontrolowane przez kapitał zagraniczny (ING i BZ WBK).

Więcej o:
Komentarze (60)
CD Projekt jest już wart więcej niż KGHM. Jest kilka powodów takiej sytuacji
Zaloguj się
 • extragender

  Oceniono 17 razy 15

  "CD Projekt na każdej stówie ze sprzedaży ..." sebixy w redakcji ...

 • marcinzliwerpula

  Oceniono 21 razy 13

  spekulacja gorsza od Tesli czy Amazonu... Całe bogactwo zniknie w czarnej dziurze jeśli ta gra się nie uda

 • tomasz z

  Oceniono 12 razy 8

  18 miliardów? Ile cdp zarobił w ostatniej dekadzie? 300 mln ? Parodia

 • jannowak76

  Oceniono 22 razy 8

  tak trzymać. miło wiedzieć, że mamy w Polsce firmę, która jest globalnym liderem w branży opartej na zaawansowanych technologiach i jednocześnie ma tak duży wpływ na na globalną pop-kulturę. w dodatku takich firm jest w Polsce więcej (chociaż nie aż tak dużych). Polska już teraz jest jednym z kilku globalnych hubów jeśli chodzi o produkcję gier video. To potężne narzędzie kreowania soft power w kwestiach związanych z promocją naszej rodzimej kultury (patrz Wiedźmin) czy świadomości historycznej (choćby np w odniesieniu do 2WŚ). Mamy szansę stworzyć nad Wisłą coś o sile oddziaływania na świat niczym Hollywood. Oby się udało.

 • Jan Kos

  Oceniono 9 razy 5

  KGHM karmi rzesze karurowiczów dojnej zmiany i związkowy aktyw robotniczy w jażdej chwili gotowy wyjść na ulicę aby pacyfikować studentów zwanych teraz elitami, a wcześniej w ZSRR kułactwem.

 • Adam Nowak

  Oceniono 5 razy 5

  Myślę, że do premiery Cyberpunka urośnie do jakichś 400 złotych. Członkowie zarządu chyba wiedzą, co robią - kilka dni temu jeden z nich kupił spory pakiecik.

 • ml2403

  Oceniono 4 razy 4

  To bańka spekulacyjna. Wystarczy, że przyszła gra nie będzie takim hitem, bo o to niezwykle trudno, a kurs poleci na łeb na szyję. W każdym razie ryzyko zakupu ogromne.

 • komentator9876

  Oceniono 4 razy 4

  Mieliśmy już raz na giełdzie krach "dotcomów" a wyceny takich spółek jak CD Project to zwykła bańka spekulacyjna która wcześniej czy później też skończy się gigantycznym krachem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX