To był ostatni wakacyjny wzrost cen paliw? Na stacjach możliwe są pierwsze od dawna obniżki

Obserwowany spadek cen ropy naftowej powinien zatrzymać podwyżki cen paliw w kraju i może otworzyć drogę do pierwszych, dawno nie widzianych obniżek, prognozują analitycy Biura Maklerskiego Reflex.

Eksperci dodają, że o ile średni poziom detalicznych cen benzyny i oleju napędowego wzrósł w skali tygodnia o 7 gr./l, to jednak może to być jeden z ostatnich wakacyjnych wzrostów cen paliw. 

Aktualnie średnia krajowa cen benzyny 95-oktanowej to 5,12 PLN/l. Natomiast za litr oleju napędowego płacimy 5,09 PLN/l. Podwyżki nie ominęły również rynku autogazu, którego średnia krajowa cena detaliczna to obecnie 2,28 PLN/l czyli blisko 9 gr./l więcej niż przed tygodniem.

W dalszym ciągu tegoroczne wyjazdy wakacyjne są znacznie droższe, szczególnie dla kierowców tankujących olej napędowy. W skali roku bowiem litr tego paliwa podrożał już 91 gr. Natomiast 76 gr. więcej płacimy za litr benzyny.

Czytaj więcej: Inflacja znów urosła i jest najwyższa w tym roku. 500 plus realnie jest warte już tylko 479 złotych

Cena ropy ostro w dół na giełdach

Dobrą informacją jest jednak obserwowany spadek cen ropy naftowej, co nie tylko powinno zatrzymać podwyżki cen paliw w kraju ale może otworzyć drogę do pierwszych, dawno nieobserwowanych obniżek. Hurtowe ceny benzyny i diesla spadły w ostatnich kilku dniach już blisko 6 gr./l.

Cena ropy Brent - 1 rokCena ropy Brent - 1 rok stooq.pl

Ceny ropy Brent - dzięki środowej, najmocniejszej od 3 lat przecenie - kończą mijający tydzień zauważalnymi spadkami. Notowania wrześniowej serii kontraktów rozpoczęły tydzień w rejonie 79,50 dolarów za baryłkę, a kończą w okolicach 74 dolarów. - Materializujący się wzrost produkcji ropy naftowej zgodnie z czerwcową decyzją producentów, powrót na rynki ropy libijskiej oraz oczekiwane niższe tempo wzrostu konsumpcji ropy w II połowie tego roku, wyraźnie wpłynęły na realizację zysków z długich pozycji na rynku ropy naftowej - napisali w komentarzu analitycy BM Reflex.

Czytaj więcej: Sejm przyjął ustawę. Do ceny paliwa doliczana będzie nowa opłata

Konsumpcja ropy też w dół

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) spodziewa się, że tempo wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej zmniejszy się w II połowie roku. Dodatkowo na rynkowy sentyment wpłynęły słabsze dane z Chin, drugiego największego na świecie konsumenta ropy naftowej i największego importera. W czerwcu zgodnie z oficjalnymi danymi tamtejszego Głównego Urzędu Ceł import ropy spadł 4,9 proc. w skali roku do i był najniższy od 6 miesięcy.

Z drugiej strony Międzynarodowa Agencja Energii informuje, że oczekiwany wzrost produkcji ropy przez kraje OPEC doprowadzi już w lipcu do spadku wolnych mocy przerobowych kartelu do niebezpiecznie niskiego poziomu – 1,6 mln baryłek na dzień. Dlatego też rynek może być bardzo wrażliwy na jakiekolwiek geopolityczne ograniczenia podaży ropy naftowej.

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (42)
Na stacjach paliw możliwe są pierwsze od dawna obniżki cen
Zaloguj się
 • miro72

  Oceniono 21 razy 13

  "Ponad połowa ceny benzyny to podatki. Rząd może je zmniejszyć. Ja obniżyłbym akcyzę, przez co spadłyby ceny benzyny, ale do tego trzeba odwagi i odpowiedzialności".
  J.K. 08.2011.
  A pisie trolle cieszą się że 'tylko 7 gr'.
  "Fajni jesteście, hej!". Paweł Kukiz.

 • plutoniczna

  Oceniono 8 razy 8

  e tam, od razu podrożało........ znajomy Janusz mówi, że on wcale nie tankuje drożej, tylko jak zawsze, za 50 złotych.
  Grażyna.;)

 • byrcyn11

  Oceniono 3 razy 3

  Dostaliście 300 zł. piórnik-owego (w końcu nie tylko górnicy) ? No to o co ten krzyk ? ;)

 • plutoniczna

  Oceniono 3 razy 3

  taaaaaa podrożało od razu......ale nie w całej Polsce, tyko na stacjach benzynowych.

 • Misiek 007

  Oceniono 7 razy 3

  Abstrahując to nawet jeśli cały świat będzie jeździł za darmo to w Polsce i tak za paliwo trzeba będzie płacić....u nas rządzi zasada ropa tanieje paliwo drożeje

 • eleprojp

  Oceniono 1 raz 1

  Nieprzyzwoicie "dobra zmiana"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX