To był ostatni wakacyjny wzrost cen paliw? Na stacjach możliwe są pierwsze od dawna obniżki

Tanie tankowanie na wakacje. Ceny niższe niż rok temu

Tanie tankowanie na wakacje. Ceny niższe niż rok temu (Fot. Agnieszka Wocal / Agencja Gazeta)

Obserwowany spadek cen ropy naftowej powinien zatrzymać podwyżki cen paliw w kraju i może otworzyć drogę do pierwszych, dawno nie widzianych obniżek, prognozują analitycy Biura Maklerskiego Reflex.

Eksperci dodają, że o ile średni poziom detalicznych cen benzyny i oleju napędowego wzrósł w skali tygodnia o 7 gr./l, to jednak może to być jeden z ostatnich wakacyjnych wzrostów cen paliw. 

Aktualnie średnia krajowa cen benzyny 95-oktanowej to 5,12 PLN/l. Natomiast za litr oleju napędowego płacimy 5,09 PLN/l. Podwyżki nie ominęły również rynku autogazu, którego średnia krajowa cena detaliczna to obecnie 2,28 PLN/l czyli blisko 9 gr./l więcej niż przed tygodniem.

W dalszym ciągu tegoroczne wyjazdy wakacyjne są znacznie droższe, szczególnie dla kierowców tankujących olej napędowy. W skali roku bowiem litr tego paliwa podrożał już 91 gr. Natomiast 76 gr. więcej płacimy za litr benzyny.

Czytaj więcej: Inflacja znów urosła i jest najwyższa w tym roku. 500 plus realnie jest warte już tylko 479 złotych

Cena ropy ostro w dół na giełdach

Dobrą informacją jest jednak obserwowany spadek cen ropy naftowej, co nie tylko powinno zatrzymać podwyżki cen paliw w kraju ale może otworzyć drogę do pierwszych, dawno nieobserwowanych obniżek. Hurtowe ceny benzyny i diesla spadły w ostatnich kilku dniach już blisko 6 gr./l.

Cena ropy Brent - 1 rokCena ropy Brent - 1 rok stooq.pl

Ceny ropy Brent - dzięki środowej, najmocniejszej od 3 lat przecenie - kończą mijający tydzień zauważalnymi spadkami. Notowania wrześniowej serii kontraktów rozpoczęły tydzień w rejonie 79,50 dolarów za baryłkę, a kończą w okolicach 74 dolarów. - Materializujący się wzrost produkcji ropy naftowej zgodnie z czerwcową decyzją producentów, powrót na rynki ropy libijskiej oraz oczekiwane niższe tempo wzrostu konsumpcji ropy w II połowie tego roku, wyraźnie wpłynęły na realizację zysków z długich pozycji na rynku ropy naftowej - napisali w komentarzu analitycy BM Reflex.

Czytaj więcej: Sejm przyjął ustawę. Do ceny paliwa doliczana będzie nowa opłata

Konsumpcja ropy też w dół

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) spodziewa się, że tempo wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej zmniejszy się w II połowie roku. Dodatkowo na rynkowy sentyment wpłynęły słabsze dane z Chin, drugiego największego na świecie konsumenta ropy naftowej i największego importera. W czerwcu zgodnie z oficjalnymi danymi tamtejszego Głównego Urzędu Ceł import ropy spadł 4,9 proc. w skali roku do i był najniższy od 6 miesięcy.

Z drugiej strony Międzynarodowa Agencja Energii informuje, że oczekiwany wzrost produkcji ropy przez kraje OPEC doprowadzi już w lipcu do spadku wolnych mocy przerobowych kartelu do niebezpiecznie niskiego poziomu – 1,6 mln baryłek na dzień. Dlatego też rynek może być bardzo wrażliwy na jakiekolwiek geopolityczne ograniczenia podaży ropy naftowej.

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

16 faktów z historii - prawda czy fałsz?
1/16Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie został sprowadzony do Polski w X wieku.
Zobacz także
Komentarze (42)
Na stacjach paliw możliwe są pierwsze od dawna obniżki cen
Zaloguj się
 • miro72

  Oceniono 21 razy 13

  "Ponad połowa ceny benzyny to podatki. Rząd może je zmniejszyć. Ja obniżyłbym akcyzę, przez co spadłyby ceny benzyny, ale do tego trzeba odwagi i odpowiedzialności".
  J.K. 08.2011.
  A pisie trolle cieszą się że 'tylko 7 gr'.
  "Fajni jesteście, hej!". Paweł Kukiz.

 • plutoniczna

  Oceniono 8 razy 8

  e tam, od razu podrożało........ znajomy Janusz mówi, że on wcale nie tankuje drożej, tylko jak zawsze, za 50 złotych.
  Grażyna.;)

 • byrcyn11

  Oceniono 3 razy 3

  Dostaliście 300 zł. piórnik-owego (w końcu nie tylko górnicy) ? No to o co ten krzyk ? ;)

 • plutoniczna

  Oceniono 3 razy 3

  taaaaaa podrożało od razu......ale nie w całej Polsce, tyko na stacjach benzynowych.

 • Misiek 007

  Oceniono 7 razy 3

  Abstrahując to nawet jeśli cały świat będzie jeździł za darmo to w Polsce i tak za paliwo trzeba będzie płacić....u nas rządzi zasada ropa tanieje paliwo drożeje

 • eleprojp

  Oceniono 1 raz 1

  Nieprzyzwoicie "dobra zmiana"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje