W programie 500 plus ponad połowa rodzin dostaje pieniądze już na pierwsze dziecko

GUS podsumował pierwszy pełny rok działania programu Rodzina 500 plus. Wynika z niego, że aż 58 proc. uprawnionych rodzin miało tak niskie dochody, że mogło pobierać świadczenie już na pierwsze dziecko.

W ubiegłym roku program Rodzina 500 plus objął 3,845 mln dzieci, w tym 3,797 dzieci wychowywanych w ponad 2,5 mln rodzin naturalnych (w ramach programu dodatek dostawały też rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka}.

500 zł już na pierwsze dziecko

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, rodziny otrzymujące świadczenie już na pierwsze dziecko stanowiły 58 proc. wszystkich rodzin pobierających świadczenie. To znaczy, że w tych rodzinach miesięczny dochód na osobę nie przekraczał 800 zł. To wyliczenia dla całego kraju, jeśli porównać poszczególne województwa, to w świętokrzyskim w takiej sytuacji było aż 69,6 proc. rodzin, po drugiej stronie znalazło się mazowieckie z 49,6 proc.

Tak wysoki odsetek rodzin spełniających kryterium dochodowe do przyznania 500 zł już na pierwsze dziecko może wydawać się zaskakujący. Ale Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej też przemyca w komunikatach podobne dane. W komunikacie z końca marca, w którym resort podsumowywał dane za dwa lata działania programu, na końcu znalazło się takie zdanie: "Według danych na koniec stycznia 2018 roku 53 proc. rodzin otrzymuje świadczenie wychowawcze po uwzględnieniu kryterium dochodowego na pierwsze lub jedyne dziecko – to 1,32 mln dzieci (725,7 tys.  z nich to jedynacy)".

Czytaj też: Dzieci znów rodzi się mniej, pomimo programu 500 plus. Ministerstwo przestrzega przed pochopnymi wnioskami

Ponad 23 miliardy złotych na rządowy program

Łącznie w ubiegłym roku na program Rodzina 500 plus wydano 23,45 mld zł. Najwięcej dzieci otrzymujących świadczenie mieszka w województwie mazowieckim - ponad pół miliona (miesięcznie przeciętnie 551,4 tys.), śląskim (380,2 tys.), wielkopolskim (379,8 tys.) i małopolskim (362,4 tys.). Najmniej w opolskim (77,2 tys.) i lubuskim (93,7 tys.).

Program Rodzina 500 plus wystartował w kwietniu 2016 roku. Świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko, do ukończenia przez nie 18. roku życia. W rodzinach, w których dochód na osobę nie przekracza 800 zł miesięcznie, 500 zł można otrzymać już na pierwsze dziecko. W przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym tę granicę ustalono na 1200 zł.

Zobacz także: Inflacja znów urosła i jest najwyższa w tym roku. 500 plus realnie jest warte już tylko 479 złotych

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Komentarze (61)
Rodzina 500 plus. W 2017 roku ponad połowa rodzin brała świadczenie już na pierwsze dziecko
Zaloguj się
 • chatteas

  Oceniono 26 razy 26

  To powszechne zjawisko. W Polsce jest to proste, umowa na minimalną albo taka aby spokojne zamknąć się w kwocie uprawniającej do świadczenia.

 • ubrana_prawda

  Oceniono 34 razy 18

  Jeśli można wyłudzić pieniądze w świetle prawa to Polak na papierze jest biedny niczym mysz kościelna. Ot, naród drobnych cwaniaków. PiS tylko wzmacnia tą cechę swoją niedorzeczną polityką socjalną.

 • poochojek

  Oceniono 24 razy 18

  ogromne masy polskiej biedoty jak przed wojna, to sa ludzie trwale bezrobotni z pokolenia na pokolenie, biedota wychowa nowa biedote, bezrobotni nowych bezrobotnych, nowych pijakow o foraz szerzej rozstawionych oczach, ludzi ktorzy nie sa stanie nauczyc sie nawet przyslowiowego wedkowania zeby samemu sie wykarmic

 • lignan

  Oceniono 16 razy 16

  Wszyscy rolnicy biorą 500+ na pierwsze dziecko, bo wszelkie unijne dopłąty nie wliczają się do dochodu...

 • noni35

  Oceniono 9 razy 9

  Po co pracować, jak można wyciągnąć od państwa forsę. Bieda rodzi biedę. Pracowałam w szkole i dzieci korzystające z pomocy społecznej po latach przyprowadzały swoje dzieci. One też były beneficjentami MOPS.

 • brys47

  Oceniono 8 razy 8

  jak będą dopłacać bogatym to okaże się że w Polsce 90 % to bogacze. Ot taki zaradny ludek...

 • elazurek75

  Oceniono 7 razy 7

  Część rezygnuje np. z prowadzenia działalności. Robi to na czarno. Przestaje pracować. Socjalizm zabija wszelką chęć do pracy- u tych już leżących i u tych co pracują.

 • Oceniono 6 razy 6

  Norma w tym kraju. Socjalizm ma jedną wadę, nie myśli i dlatego upada. Teraz też upadnie, bo kasa z nieba nie leci wbrew oświeconym tego narodu. Nikt nic nikomu za darmo na krzywy ryj nie da. Nauczcie się tej prostej zasady. A tu przykład, połowa narodu bierze na pierwsze, a 80 procent z tej połowy ma częściowo, bądź całościowo utajnione dochody przed skarbówką. Normalne w takim systemie i wcale mnie to nie dziwi. Czekam tylko na upadek, to może się opamiętacie i zejdziecie z tej drogi na wschód z powrotem. Mało wam PRL-u było?

 • ldzm

  Oceniono 5 razy 5

  To pokazuje skale szarej strefy - placy pod stołem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX