Delphia Yachts, największy polski producent jachtów, przejęty przez francuskiego potentata

Mało kto wie, że Polska to potęga w produkcji luksusowych jachtów. A tymczasem największy polski producent jachtów właśnie został kupiony przez francuskiego potentata z branży.

Francuska Grupa Benetau przejmie polską Delphia Yachts, największego polskiego producenta jachtów żaglowych. Operacja zostanie przeprowadzona poprzez powołanie spółki, w której 80 procent udziałów obejmie Grupa Benetau, a 20 procent Delphia Yachts. Nie jest znana kwota transakcji.

Jachtowa potęga z Polski

Delphia Yachts powstała w 1990 roku (jako Sportlake), a obecnie ma największą stocznię jachtową w Europie Środkowo-Wschodniej. W ciągu 28 lat działalności wybudowała 25 tysięcy jachtów najróżniejszych typów, od jednostek śródlądowych, poprzez morskie, aż do oceanicznych. Obecnie, w swojej ofercie firma ma 9 modeli żaglówek i 8 jachtów motorowych. Ma klientów w Europie, Rosji, USA, Kanadzie i Australii, oraz w Japonii i Chinach.

Według serwisu plasteurope.com, który poinformował o transakcji, Delphia, która ma sama w sobie świetnie rozpoznawalną markę, od jakiegoś czasu produkowała już w stoczni w Olecku jachty na zamówienie Grupy Benetau.

Delphia w 2017 roku miała 30 milionów euro przychodu ze sprzedaży. Zatrudnia ponad 670 osób i eksportuje 95 procent swojej produkcji.

Nie tylko polskie stocznie

Benetau przejmuje nie tylko polskiego producenta. W ramach zakupów firma, której tradycje sięgają 1884 roku (gdy Benjamin Benetau założył stocznię w Croix-de-Vie), przejmie również słoweńskiego producenta jachtów z Ljubliany, firmę Seascape. Przejęcie słoweńskiego producenta ma dać Grupie Beneteau, jak mówił prezes Hevré Gastinel, ofertę niedużych jachtów dla początkujących i entuzjastów żeglowania.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (91)
Największy polski producent jachtów przejęty przez francuską firmę
Zaloguj się
 • dert4

  Oceniono 16 razy 16

  Będą robili "Małe Pływaki", bo dyrektorem był Luis de Funes.

 • rasta-mw

  Oceniono 38 razy 12

  PiS na to pozwolił? Ten rząd jest zdradziecki, pozwala na wyprzedaż najlepszych Polskich przedsiębiorstw. Zdrajcy!

 • scypion_afrykanski

  Oceniono 20 razy 8

  Krótko mówiąc i patrząc na komentarze - przeciwnicy dobrej zmiany to tacy sami idioci jak dobra zmiana.

 • adaw73

  Oceniono 12 razy 8

  Szkoda. Za 2 lata nie będzie śladu po Dephia Yachts. Cała produkcja zostanie przeniesiona do fabryk w chinach a kontrahenci sprzedani. Wielka szkoda...

 • supermarjan

  Oceniono 22 razy 8

  co to wogole ma byc?
  wg logiki PIS łodzie mają być produkowane w Łodzi!!!
  przenieść!!!

 • Black Swan

  Oceniono 9 razy 5

  "Delphia Yachts"

  zdrada... Żądam nacjonalizacji Delphia Yachts i obsadzenia w roli szefa tej firmy pana Świrskiego... On sobie poradzi z restytucją tego przedsiębiorstwa..

 • remo29

  Oceniono 27 razy 5

  Spierydolili pod skrzydła obcego inwestora, żeby przypadkiem jakiś pisowski aparatczyk nie zapragnął "ratować polskiej firmy" i zasiąść w fotelu prezesa, wraz z tabunem Obajtków, Misiewiczów i innych chytrych bab z prowincji. Autosana już "uratowali", teraz będą "ratować" PESĘ.

 • byrcyn11

  Oceniono 4 razy 4

  Gdzie jest do kurki nędzy Polska Fundacja Narodowa? Panie premierze Krzywousty - Larum grają! Wojna! Nieprzyjaciel w granicach! - A ty się nie zrywasz?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX