Właściciel sieci Stokrotka wygrywa w sądzie pierwszą rundę z fiskusem. Stawką aż 200 milionów złotych

Urząd Skarbowy w Lublinie uważał, że Emperia powinna zapłacić niemal 143 miliony podatku plus odsetki. Firma poszła do sądu i wygrała.

W 2017 roku Urząd Kontroli Skarbowej w Lublinie stwierdził, że Emperia powinna zapłacić za 2011 roku 142 463 805 zł podatku plus odsetki (łącznie ok. 200 mln zł). Urzędnicy argumentowali, że dokonana w 2011 roku operacja sprzedaży segmentu dystrybucyjnego holdingu (spółka Tradis) przyniosła spółce dochód podatkowy w wysokości 959,3 mln zł. Prawnicy Emperii bronili się, że nie była to operacja finansowa, tylko wniesienie udziałów aportem, a transakcje od wkładów niepieniężnych nie są w Polsce opodatkowane. Sprzedaż Tradisu była wynikiem porozumienia między Eurocash i Emperią, które kończyło spór między tymi firmami o niezrealizowaną umowę inwestycyjną.

Decyzję UKS podtrzymała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. Dyrektor Izby uznał w sierpniu zeszłego roku, że pieniądze od Emperii po prostu się państwu należą. Jednak Emperia nie zamierzała składać broni i zaskarżyła decyzję Izby Administracji Skarbowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Równocześnie firma poprosiła urząd skarbowy o wstrzymanie wykonania decyzji (zabezpieczając interes podatnika gwarancją bankową).

Czytaj więcej: Urząd skarbowy nieugięty: Cyfrowy Polsat ma ponad 24 mln zł zaległości podatkowej plus odsetki

Sąd decyduje na korzyść Emperii

Wojewódzki Sąd Administracyjny, po przyjrzeniu się sprawie, uznał właśnie racje Emperii i uchylił decyzję Urzędu Kontroli Skarbowej. Fiskus bowiem, nie zwracając się do sądu, podjął decyzję na niekorzyść spółki, powołując się na artykuł 199a paragraf 2 ordynacji podatkowej. Tymczasem przedefiniowanie czynności, zdaniem WSA, nie leży w kompetencjach fiskusa.

Tym samym Emperia wygrała co najmniej pierwszą rundę walki z urzędnikami. Wyrok nie jest bowiem prawomocny, a minister finansów może złożyć skargę kasacyjną lub skierować sprawę do sądu powszechnego.

Czytaj więcej: Firma zarobiła mniej niż rok wcześniej, urząd skarbowy chce wyjaśnień. Absurd? Niekoniecznie

Emperia powstała w 1990 roku i jest m. in. operatorem sieci sklepów Stokrotka. Ma prawie 440 punktów sprzedaży w całej Polsce. W kwietniu bieżącego roku Emperia została kupiona przez litewską Maxima Grupe. Akcje spółki są notowane na warszawskiej giełdzie, ale docelowo nowy właściciel chce je z rynku wycofać.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (28)
Właściciel Stokrotki wygrywa pierwszą rundę z fiskusem. Stawką aż 200 milionów złotych. Sąd uznał, że podatek się nie należał
Zaloguj się
 • poison884

  Oceniono 34 razy 28

  A czy Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert A. dostanie wyrok za bezprawne działanie ?

 • nabbuko

  Oceniono 31 razy 25

  Biedny frajer, w zębach przyniesie tą kasę. Adrian przecież ułaskawi skarbówkę od tego wyroku i uwolni ją od trudu procedury sądowej. Wolfgangowa przyklepie a Stokrotka zabuli. Tyle, że to już będzie 400 baniek. Tak się załatwia sprawy w dyktaturze.

 • pislamistapolski

  Oceniono 20 razy 16

  Kilka milionow wyborcow PIS jest zawiedziona
  Nalezy wlascicielowi te pieniadze zabrac i podzielic je dla leniwej, niewyksztalconej patologii pisowskiej

 • ganro

  Oceniono 31 razy 15

  Urzędnicy są kompetentni, bo są wybierani najlepsi w drodze konkursów, a nie po rodzinach i znajomych. Ich praca jest ciężka, bo odpowiadają za swoje decyzje i grożą im za to wysokie kary.

 • 7rybek

  Oceniono 12 razy 6

  W NSA w Lublinie przegrali by z kretesem, dlatego zmienili siedzibę spółki . Coraz więcej firm ucieka przed tymi okupacyjnymi lubelskimi urzędami.

 • student_zebrak

  Oceniono 2 razy 2

  Stokrotka trzymaj sie

 • starczypl

  Oceniono 4 razy 2

  Urząd Skarbowy wie o nowoczesnych mechanizmach tyle, ile np. Matouszek. Czyli chooja wie.

 • tygrys102

  Oceniono 4 razy 2

  banda łotrów skarbowych to szczury cywilizacji

 • miets1

  Oceniono 2 razy 0

  Ale to nie koniec, w końcu znajdzie się sąd prawy i sprawiedliwy.
  Wiadomo teraz dlaczego polskie prywatne firmy się sprzedają?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX