Klienci telekomów w Polsce mają ponad 750 mln zł długów. Rekordzistą jest 45-latek z Warszawy

Długi wobec firm telekomunikacyjnych o łącznej wartości 750 mln zł, na które w przeważającej mierze składają się rachunki za telefony komórkowe, miało na koniec I półrocza ponad 305 tys. osób, wynika z danych BIG InfoMonitora z Biura Informacji Kredytowej. Rekordzistą jest warszawiak, z długiem o wartości ponad 210 tys. zł.

"Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wystarczy 200 zł zaległości u jednego wierzyciela i 30 dni po terminie płatności, aby znaleźć się w rejestrze dłużników. Konsekwencją niepłacenia jest wpis do rejestru, który ogranicza możliwość podpisania kolejnej umowy na telefon, a także blokuje dostęp do kredytów, zakupów ratalnych i wielu innych usług. Firmy bowiem sprawdzają w BIG, z kim mają do czynienia, a klient z długiem nie wzbudza zaufania" – powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, cytowany w komunikacie.

BIG InfoMonitor wskazał, że z badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown wynika, że trzy czwarte posiadaczy komórek płaci za rachunek nie więcej niż 70 zł miesięcznie, z czego jeden na pięciu ankietowanych od 21 do 30 zł. Tylko co dziesiąty badany ma do uregulowania w każdym miesiącu między 71 a 100 zł, a tylko nieliczni ponad 100 zł.

Wśród dłużników, obok tych, którzy przeszacowali swoje finansowe możliwości albo po prostu z przyczyn losowych przestają radzić sobie z obsługą zobowiązań, są też oszuści. Do rejestru trafiają również gubiący dowód osobisty. Zakupy w firmach telekomunikacyjnych na cudzy dokument to nie rzadkość. Ostatecznie niewinny powstania długu klient zostanie skreślony z rejestru dłużników, ale wcześniej będzie musiał wyjaśnić sytuację.

W gronie dłużników-konsumentów znajdują się też prowadzący działalność gospodarczą, którzy biorą po kilka telefonów na firmę. Gdy jednak biznes ma kłopoty, zostają z długiem zapisanym na prywatne konto. Zaległości telekomunikacyjne są często znacznie wyższe, niż wynikałoby to z prostego przeliczenia niezapłaconych kwot. Operator nalicza bowiem wszystkie opłaty, które miały być uregulowane do końca trwania zawartej umowy, a stawkę może podbić dodatkowo odjęcie przyznanych wcześniej rabatów i gdy telefonów jest kilka, dług rośnie do dziesiątków tysięcy złotych i więcej, podano.

Czytaj więcej: Policzyli, ile jest całego długu na świecie. Tej liczby nie da się ogarnąć rozumem. Oczywiście mogą być z tego problemy

Rekordzista ma ponad 200 tys. zł długu

"Najwięcej dłużników telekomunikacyjnych mieszka na Śląsku – 46 tys., a ich łączny dług przekracza 113 mln zł. Dalej jest Dolny Śląsk z ponad 33 tys. dłużników i kwotą zaległości przekraczającą 83 mln zł. Na trzeciej pozycji znalazło się Mazowsze, gdzie mieszka ponad 32 tys. dłużników telekomów, a ich łączny dług dochodzi do 83 mln zł. Najmniej niepłacących operatorom telekomunikacyjnym zamieszkuje Podlasie oraz województwa świętokrzyskie i opolskie" - czytamy dalej.

Średnia wartość zadłużenia telekomunikacyjnego przypadająca na jedną osobę wynosi obecnie 2 455 zł i jest o 122 zł wyższa niż przed rokiem. Najwyższą średnią - 2600 zł mają klienci telekomów z Małopolski oraz Mazowsza – 2 586 zł, podano także.

Rekordzistą jest 45-latek z Warszawy, który ma aż ponad 210 tys. zł zaległości. Na drugiej pozycji jest 59-letni mężczyzna, również ze stolicy, który ma ponad 187 tys. zł długu. W pierwszej 10. jest tylko jedna kobieta, 29-letnia mieszkanka Lublina z długiem o wartości 85 tys. zł.

"Analiza wieku i płci dłużników telekomunikacyjnych pokazuje, że najwięcej osób niepłacących rachunków to osoby między 25. a 34. rokiem życia – niemal 80 tys. osób, choć niewiele mniej ma od 35 do 44 lat – ponad 75,3 tys. osób. Podobnie jak w przypadku ogółu zaległości, tak i tu przeważają długi mężczyzn, stanowią one 60 proc. sumy, przy 58-proc. udziale panów w liczbie dłużników telekomunikacyjnych" - podsumowano.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (30)
Klienci telekomów w Polsce mają ponad 750 mln zł długów. Rekordzistą jest 45-latek z Warszawy
Zaloguj się
 • gg7887

  Oceniono 24 razy 14

  Super sposób na uniknięcie wyłudzania kredytu na Twoje dane osobowe. Zadłużasz się na 200plnów i nikt nie weźmie już lewego kredytu na Twój zgubiony dowód. Chyba że sam jesteś osobą żyjącą na kredyt.

 • dziurowice

  Oceniono 16 razy 10

  Orange wyłudza "odsetki". Naliczyli mi 8 groszy za 8 faktur czyli po 1 gr/miesiąc. Płacę w terminie ale oni księgują następnego dnia i za ten dzień wychodzi im 1 gr.
  Orange wyłudza też pieniądze zmuszając do korzystania z płatnej infolinii 801.... gdy chcesz zgłosić awarię wynikłą z ich powodu.
  Omijać szerokim łukiem.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 13 razy 9

  "Rekordzistą jest 45-latek z Warszawy, który ma aż ponad 210 tys. zł zaległości."
  Znaczy co "wygadal" za te 210 tysia w ciagu miesiaca? ............... napewno nie, poprostu doliczyli mu jakies dziwne kary i odsetki z sufitu ................
  Jezeli dlug nie powstal w ciagu jednego okresu rozrachunkowego oznacza to ze telkom chcial naciagnac klienta na kase inaczej po pierwszym wiekszym niezaplaconym rachunku powinni mu wylaczyc telefon.

 • braksensu2017

  Oceniono 9 razy 5

  W tej astronomiczne kwocie są przede wszystkim powciskane ludziom, kompletnie niepotrzebne, o zawyżonych cenach sprzęty wraz z dodatkowymi numerami i "super" zniżkami przeliczone po wartości nominalnej.

 • policzna

  Oceniono 1 raz 1

  BIG InfoMonitor - szemrana firma... poinformuj, prezesie Sławomirze Grzelczak, jakich sposobów chwyta się firma BIG InfoMonitor żeby łatwiej wciągnąć dłużnika na listę. Nadaje pismo na poczcie 10 dni (!) po dacie jego wystawienia przy czym wciąga dłużnika na listę po 30 dniach od daty wystawienia. Przy czym jest to PIERWSZY kontakt bez żadnego wcześniejszego listu z instytucji państwowej, że jeden z X przelewów został wykonany omyłkowo na błędną kwotę i należy go skorygować. RODO to właśnie przed takimi lewusami powinno chronić obywateli i przed przekazywaniem im danych osobowych przez instytucje państwowe. Ciekaw jestem czy gazeta.pl robi reklamę BIG InfoMonitor za pieniądze czy z naiwności...

 • runfree

  0

  Jakby ludzie byli wpisywani do rejestru dłużników, a kolejne firmy pożyczkowe/ratalne/etc sprawdzały ten rejestr to nikt by się nie zadłużył na nie-wiadomo-jakie kwoty, bo zwyczajnie nie dostałby kolejnej pożyczki/raty. A jednak dostają.

 • okrutnykibol

  Oceniono 4 razy 0

  Telefon na abonament, hahaha. Kto to jeszcze bierze? Chyba osiołki, które chcą mieć nowy telefon dla szpanu, a nie stać ich, żeby wydać tysiąc złotych albo dwa, aby kupić nowy. Potem przepłacają w rachunkach, ale zafascynowani swoim telefonem już tego nie widzą. Ja mam telefon na kartę od 2001 roku, fakt kilkanaście lat temu było dość drogo, ale teraz? Mam rozmowy, SMS, MMS bez limitu, do tego pakiet internetowy, nawet nie wiem ile, ale nigdy nie wykorzystałem w całości i pakiety roamingu. Za wszystko płacę niecałe 300 zł rocznie. Telefon wymieniam co kilka lat, jeśli mam taką potrzebę i najważniejsze nie podpisuję z nikim umowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX