Rosja nagle pozbyła się 85 proc. obligacji USA. Zniknęła z listy głównych inwestorów z zagranicy

Rosja mocno zmniejszyła swoje zaangażowanie w amerykańskie obligacje skarbowe. W zestawieniu 33 państw, które mają najwięcej długu USA, nie ma jej już wcale - a kilka lat temu była w pierwszej dziesiątce.

Z najnowszych danych amerykańskiego Departamentu Skarbu wynika, że w ciągu dwóch miesięcy, od marca do maja, Rosja zmniejszyła swoje rezerwy w długu USA z 96,1 mld dolarów do zaledwie 14,9 mld dolarów. Jak podają rosyjskie media, to poziom najniższy od 11 lat. Tak się złożyło, że Amerykanie opublikowali dane dzień po spotkaniu prezydentów obu krajów, Donalda Trumpa i Władimira Putina.

W 2010 roku Rosja miała amerykański dług skarbowy o wartości ponad 176 mld dolarów i była wtedy wśród 10 największych zagranicznych inwestorów. Teraz wypadła z tej grupy – by państwo znalazło się w tym gronie, musi mieć obligacje USA za przynajmniej 30 mld dolarów, teraz to 33 kraje.

Na pierwszym miejscu są oczywiście Chiny, z 1,18 bln dolarów, dalej Japonia z nieco ponad 1 bln dolarów, Irlandia – 301 mld dolarów, Brazylia – 299 mld dolarów i Wielka Brytania z 265 mld dolarów. Na liście znajduje się też Polska, która ma według Departamentu Skarbu 40 mld dolarów amerykańskiego długu. Pełny raport dostępny jest tutaj.

Najwięksi zagraniczni posiadacze długu skarbowego USANajwięksi zagraniczni posiadacze długu skarbowego USA źródło: Departament Skarbu USA

Dlaczego Rosja zmniejsza swoje zaangażowanie w amerykańskie obligacje? Od 2011 roku relacje Waszyngton – Rosja zaczęły się pogarszać, a po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie Biały Dom zaczął wprowadzać sankcje gospodarcze na Moskwę. Być może te sankcje właśnie są wyjaśnieniem tej sytuacji, chociaż nie ma pewności w tym temacie.

Cytowana przez rosyjski portal RT szefowa banku centralnego Rosji Elwira Nabiullina powiedziała w maju, że zmniejszenie rezerw w obligacjach USA to efekt systematycznej oceny różnego rodzaju ryzyk, w tym finansowych, gospodarczych i geopolitycznych. W czasie, kiedy Rosja pozbywa się amerykańskiego długu, zwiększa rezerwy złota, co ma zdywersyfikować rezerwy.

Takie ruchy się zdarzają, jednak jak pisze Bloomberg, tak mocne zmniejszenie zaangażowania w amerykańskie obligacje, to sytuacja wyjątkowa. Rosja wycofała w dwa miesiąca 81,2 mld dolarów. Dla porównania, największą kwotą, jaką w ciągu dwóch miesięcy wycofała Japonia, było 47,8 mld dolarów. Chinom zdarzało się zmniejszyć zaangażowanie o podobne do rosyjskiej wielkości, ale Chińczycy są największym zagranicznym właścicielem długu USA i takie cięcia to ułamek wartości całego portfela należących do nich papierów skarbowych Stanów Zjednoczonych.

Trump tłumaczy się z konferencji z Putinem. Winę zrzucił na przejęzyczenie, ale to mu nie nie pomogło

Więcej o:
Komentarze (236)
Rosja nagle pozbyła się 85 proc. obligacji USA. Zniknęła z listy największych zagranicznych inwestorów
Zaloguj się
 • misiaszm

  Oceniono 21 razy 9

  Jak to jest ?? My mamy obligacji USA za 40mld $ który jest dosyć słabo oprocentowany a jednocześnie sami emitujemy dużo wyżej oprocentowane obligacje żeby samemu się zadłużyć, to czy nie prościej sprzedać obligacje USA, spłacić swój dług i być na + o różnicę w oprocentowaniu. Przypomina mi to sytuację gdybym pożyczył pieniądze z Providenta na 20% i wsadził na lokatę na 2% i cieszył się że mam oszczędności i że rosną mi odsetki od lokaty.

 • 20portal

  Oceniono 18 razy 6

  To proste: koszty Mundialu były bardzo wysokie.

 • mirrad67

  Oceniono 26 razy 6

  Jeśli USA i Chiny, dwie największe gospodarki świata, zaangażują się w wojnę handlową, Pekin wytoczy najcięższe działo – zagra amerykańskimi papierami skarbowymi. Takie posunięcie zdestabilizowałoby rynek obligacji w USA, i uderzyło w globalny system finansowy.
  Na odwetowej liście Chin zabrakło jednak najważniejszego „produktu” importowanego z USA – zadłużenia. Jeszcze.

  Pekin pomijał w wypowiedziach możliwość wykorzystania posiadanych papierów skarbowych USA w wojnie handlowej. Wyjątek zrobił pod koniec marca ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych. Cui Tiankai przyznał, iż Pekin analizuje wszystkie możliwości ochrony swoich interesów w obliczu wojny handlowej z USA. Nie zaprzeczył opcji ograniczenia skupowania amerykańskiego długu lub sprzedaży amerykańskich papierów skarbowych.
  Chińskie rezerwy walutowe pod koniec lutego wyniosły około 3,13 bln dol. i nadal są najpotężniejsze w świecie. Około jedna trzecia tych rezerw utrzymywana jest w amerykańskich obligacjach skarbowych. Na koniec stycznia w rękach Pekinu znajdowało się 1,17 bln dol. zagranicznego długu Stanów Zjednoczonych, co stanowiło 18,7 proc. całkowitego zadłużenia USA.

  W styczniu 2018 r. Chiny kontrolowały 18,7 proc. całkowitego zadłużenia USA

 • niktalboktos

  Oceniono 24 razy 6

  No coż żyjemy w zakłamanym świecie w którym w imię wolności i demokracji można zrobić wszystko. Najwyraźniej Rosjanie liczą się z tym, że pewnego dnia USA postanowi nie oddawać długu bo w Rosji nie ma demokracji, doszlo do aneksji tego czy tamtego itd itd. Pretekst zawsze się znajdzie.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 21 razy 5

  Wiecie co to oznacza jeśli Rosja sprzedaje dolary a kupuje złoto? Niestety szykują się na wojnę. Ludzkość zginie. To, że zginie durne pisslamstwo-agenci Kremla i Watykanu nie jest tutaj żadnym pocieszeniem.

 • jami100

  Oceniono 6 razy 4

  Trzeba wiedzieć kiedy uciec aby nie zostać z ręką w nocniku. Chinom to grozi.

 • saksalainen

  Oceniono 4 razy 4

  Po mojemu to nie ma żadnego politycznego kontekstu. Po prostu Trump rozpoczął wojnę celną z całym światem, i dlatego rosyjscy analitycy spodziewają się że amerykańskie obligacje stanieją. Czyli lepiej je za wczasu sprzedać żeby nie stracić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX