Urzędy skarbowe mogły wykreślić tysiące przedsiębiorców z rejestru VAT łamiąc procedury

Robert Kędzierski
Urzędy Skarbowe mogły wykreślić z rejestru VAT nawet 155 tys. firm bez dochowania odpowiednich procedur - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Wskazują na to dwa nieprawomocne wyroki sądu. Właściciele firm będą mogli starać się o odszkodowanie.

Fiskus mógł wykreślić nawet 155 tys. firm z rejestru VAT nie dochowując odpowiednich procedur. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał dwa, jak na razie nieprawomocne, wyroki w tego typu sprawach.

Decyzja bez decyzji

Na co wskazują orzeczenia sądów? Urzędy skarbowe wykreślały niektóre podmioty z rejestru VAT bez wystawiania odpowiednich decyzji. Zamiast nich do przedsiębiorców wysyłano zwykłe zawiadomienia. Zdaniem sądu taka procedura jest nieprawidłowa. Urzędy powinny wydawać decyzje, a przedsiębiorcy powinni mieć prawo odwołania.

Wykreślając podatnika z rejestru, jako podatnika VAT lub (i) VAT UE organ podatkowy orzeka o prawach i obowiązkach podatnika, a zatem jego rozstrzygnięcie powinno przybrać formę decyzji. W treści uzasadnienia Sąd wskazał, że w tak istotnej kwestii, jaką jest wykreślenie z rejestru potencjalnie istniejącego i działającego podatnika, organ nie może posłużyć się zwykłym zawiadomieniem

-  wynika z wyjaśnień aplikantki radcowskiej Karoliny Belcyr, ekspertki kancelarii Axelo.

Zdaniem urzędników wydawanie formalnej decyzji nie jest potrzebne, bo przepisy dokładnie określają kiedy podmiot zostaje wykreślony z rejestru VAT. 

Znowelizowana ustawa pozwala na więcej

Fiskus nowe uprawnienia zyskał na początku zeszłego roku. Przepisy pozwalają na wykreślenie firm, które zawiesiły wykonywanie działalności na co najmniej pół roku, lub przez dwa kolejne kwartały, albo sześć miesięcy, nie złożyły deklaracji. 

Fiskus chciał zwalczać nieuczciwych

Rozszerzenie uprawnień fiskusa miało pomóc w walce z mafiami vatowskimi. Nieaktywne firmy, albo takie, które prowadziły działalność, ale lekceważyły składanie deklaracji, miały zniknąć. Według ekspertów część decyzji, które zapadły można uznać za nieskuteczne.

Czytaj też: Fiskus chwali się spektakularnym sukcesem w kwestii VAT

Przedsiębiorcy mogą iść do sądu

A to może otwierać drogę do procesu sądowego. Niektórzy przedsiębiorcy mogą bowiem uznać, że nieskuteczne wykreślenie z rejestru VAT naraziło ich na straty. Oprócz tego ewentualne błędy formalne w decyzji US mogą też umożliwić występowanie o zwroty podatku. 

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (35)
Polowanie na mafie VAT mogło odbywać się z łamaniem procedur
Zaloguj się
 • ramwit

  Oceniono 9 razy 7

  Prezydent Duda też nie wydał decyzji w sprawie sędziów SN, tylko wysłał zawiadomienie. Czy on też postąpił bezprawnie, czy teraz takie prawo?

 • Krzysztof K

  Oceniono 13 razy 7

  Kolejne picze kłaczki, dla oczadzonego społeczeństwa, które jest potomkiem wspaniałego narodu ( w grobach się przewracają przodkowie, widząc te bierne ofermy ) . Przecież codziennie Urzędy Skarbowe wysyłają kilkadziesiąt tysięcy informacji poufnych po kontrahentach właścicieli biedafirm, informując ich o niezapłaconych przez ich dostawców haraczach podatkowych, za co blokują wypłacanie im zapłaty za dostarczony towar ! Czy to nie wpływa na utratę wiarygodności, niszczy możliwość nawiązywania kontaktów handlowych, powoduje utratę źródła dochodów ?! To dziadostwo, udające Polskę, popadło w szpony mafii politycznych i sądowych, a Polacy stali się swoją biernością i lenistwem umysłowym obywatelami II kategorii, równym niewolnikom ! ~Krzysztof Kornatowicz z Gdańska

 • ketjow1978

  Oceniono 2 razy 2

  Procedury, prawo? Po co to komu, skoro mamy zmierzać do naszych braci na Wschodzie. Teraz sędzią będzie Suweren i zatriumfuje sprawiedliwość ludowa.

 • pyra314

  Oceniono 4 razy 2

  ale tam odszkodowania, zaraz przyjdą sędziowie którzy maja służyć państwu i skończy się bezhołowie podatników , urząd ma zawsze racje i wcale mi ich nie żal bo durnie w większości kibicują dobrej zmianie.

 • braksensu2017

  Oceniono 1 raz 1

  I kto zabroni? A kilka złoty pozostawionego do rozliczenia VAT-u każdy urząd przytuli, bo przecież nie zwróci.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 5 razy 1

  Ale o co kaman? To jest stara procedura. Mi Sp. z o.o. wywalili z rejestru VAT po 2000. W 2000 zawiesiłem, a kilka lat później, jak odwiesiłem w nowym miejscu, to już nie było jej w VAT. Może nawet coś tam przysyłali, ale na stary adres, na którym nikogo już nie było. W UK trzeba mieć obroty chyba £70K i płacić VAT, żeby łaskawie pozwolili być VAT-owcem. Przecież to jest interes dla skarbu. Rzesza małych podmiotów kupuje z VAT-em i nie może odliczyć. To tylko nasze buraki kombinują dokładnie odwrotnie. Nakładają na małe podmioty obowiązek VAT, a potem zdziwko, że małe wpływy. Nawet nie pamiętam jak niski jest u nas limit obowiązkowego VAT-u. 600Kzł?

 • wedrowieczdaleka

  0

  Ciekawe kiedy US zajmie się gangiem z Nowogrodzkiej i jego filia w Toruniu

 • jw0022

  0

  Oj tam, oj tam. Odszkodowanka pójda z bidetu z reketu. Żont i znajomi krulika się wyżywą.

 • tubylec_ww

  Oceniono 6 razy 0

  Zmieniła się ustawa o VAT - art. 96 jest w nowej treści. Może warto poczytać ustawę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX