Francuzi kupili Opla i dokonali cudu. Niemiecka marka ma pierwszy zysk od niemal 20 lat

Francuzi potrzebowali tylko kilka kwartałów, by postawić Opla na nogi. Z najnowszego raportu finansowego francuskiego koncernu PSA wynika, że niemiecka marka znowu jest rentowna - po raz pierwszy od 1999 roku.

Zakup Opla i jego siostrzanej brytyjskiej marki Vauxhall przez PSA od General Motors (GM) był jedną z najważniejszych wiadomości w świecie motoryzacji nie tylko w ubiegłym roku, ale również w tej dekadzie. Francuzom ta inwestycja o całkowitej wartości nieco ponad 2 mld euro pozwoliła szybko zostać drugim graczem na europejskim rynku motoryzacyjnym. Teraz dowiadujemy się, że transakcja przyniosła również niemałe korzyści Oplowi – marka z wielkim tradycjami znowu, po niemal dwudziestoletniej przerwie, stała się rentowna. To dobrze wróży jej na przyszłość.

W pierwszym półroczu Opel-Vauxhall wypracował 502 mln euro zysku operacyjnego. W 2016 roku, ostatnim, w którym firma w całości należała do GM, o takim wyniku nikt nie marzył – wtedy Opel poniósł stratę wysokości 257 mln euro.

Średnia marża na jednym sprzedanym oplu wyniosła przy tym 5 proc. Nieźle. Ale marża, którą PSA wypracowuje na sprzedaży samochodów marek Peugeot, Citroen i DS jest jeszcze wyższa. Sięga 8,5 proc.

Sprzedaż pojazdów Opel i Vauxhall pozwoliła Francuzom, dodajmy, osiągnąć rekordowe przychody w historii koncernu. Sprzedaż PSA w pierwszym półroczu powiększyła się o 40 proc. w stosunku do danych sprzed roku, do kwoty 38,6 mld euro.

Czytaj więcej: Nissan Leaf Nismo – „usportowiony” elektryczny kompakt. Prawie jak w świecie spalinowym Ford Focus RS.

Pomógł specjalista od cięcia kosztów

Bardzo dobre wyniki Opla i całego koncernu PSA to w dużym stopniu zasługa jego szefa Carlosa Tavaresa. Wcześniej, stosując technikę zdecydowanych cięć kosztów, uratował PSA przed bankructwem w 2014 roku. Teraz podobną taktykę wdraża w Oplu.

Francuzi już zlikwidowali 3,7 tys. etatów w fabrykach Opla i Vauxhalla, w tym około 500 w polskiej fabryce Opla w Gliwicach. Znacząco obcięli również wydatki marketingowe związane z niemiecką marką oraz zmniejszyli dodatkowo koszty produkcji, w tym przez obniżenie kosztów zakupu niezbędnych części i podzespołów.

Drogą wyprzedaży pozbyli się również zalegających na placach niektórych modeli Opla i planują dalsze cięcia – w tym chcą sprzedać część centrum badawczego Opla w Ruesselsheim pod Frankfurtem.

Czytaj więcej: Trump bardzo zaszkodził Tesli. Przez wojnę handlową podnosi ceny w Chinach o 20 proc.

Ambitne plany. Opel ma być gwiazdą

Jednak działania Carlosa Tavaresa nie ograniczają się wyłącznie do cięcia kosztów. Szef PSA ma również świetne wyczucie rynku – zdecydowanie postawił np. na rozwój SUV-ów. Modele Peugeot 3008 i 5008 sprzedają się w Europie wyśmienicie. Ma też klarowną wizję, co dalej ma stać się z Oplem.

Po pierwsze, ma to być silna marka – prawdziwy europejski champion. PSA chce też wykorzystać jej siłę do ekspansji na inne pozaeuropejskie rynki, tam gdzie wiara w niemiecką precyzję i perfekcjonizm jest silna.

Ople będą w przyszłości budowane na dwóch płytach opracowanych przez PSA – mniejszej CMP i większej EMP2. W 2020 roku rozpocznie się ich elektryfikacja. Pierwsza pojawi się elektryczna Corsa, a do roku 2024 wszystkie ople będą miały choć jedną wersję z napędem hybrydowym plug-in lub w pełni elektrycznym.

Wspomniany ośrodek w Ruesselsheim będzie, poza dbaniem o design opli, prowadził również prace rozwojowe dla całego PSA w kilku istotnych obszarach.

Możliwe jest też, że kolejne Corsy przestaną być małymi samochodami – Francuzi zastanawiają się, czy jest sens, by ten samochód rywalizował z małymi peugeotami lub citroenami.

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (70)
Francuzi kupili Opla i dokonali cudu. Niemiecka marka ma pierwszy zysk od niemal 20 lat
Zaloguj się
 • winiek66

  Oceniono 23 razy 7

  Pogadajcie z podwykonawcami i dostawcami Opla. Moja firma działająca na rynku automatyki przemysłowej, dzięki Francuzom w Oplu, jest właśnie w postępowaniu upadłościowym. Gdy byli Akermanie lub Niemcy mimo, że mieli przewagę siłową grali w miarę fair. Zgodnie z tymi zasadami zawarliśmy umowę. Po przyjściu francuzów, firmy z polskim kapitałem dostały kopa a gdy próbowały się stawiać usłyszały OK idźcie do Sądu. Nas niesyty nie stać na prawników po 200 Euro za godzinę. To co robiliśmy już przejęła firma z kapitałem francuskim.

 • dodobird

  Oceniono 13 razy 5

  Za Karakale, z gliwiickiej fabryki pisiaczki beda musieli teraz zrobic rozlewnie wody swieconej.

 • japka_putina

  Oceniono 8 razy 4

  To, że Opel po sporych cięciach przynosi zyski, aż takie zaskakujące nie jest. Cudem było to, że GM nie potrafił tak długo doprowadzić do zysków, mimo wymiany rozwiązań i modeli z amerykańską częścią koncernu. GM był tak przekonany o beznadziejnej sytuacji Opla i Vauxhalla, że po uwzględnieniu wydatków na fundusze emerytalne, które musiał ponieść sprzedając europejski oddział, że de facto do tego dołożył. A teraz do wszystkiego dochodzi wstyd, na jaki GM naraziło doprowadzenie Opla do zysków przez żabojadów, którzy zaledwie 4 lata temu bez państwowej kroplówki poszliby na dno. No i spadek w rankingu producentów, bo koncernowi ubył milion samochodów rocznie.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 11 razy 3

  Paryz, 1899.
  Elektryczny samochod z Belgiem Camille Jenatzy za kierownica przekracza 100 km/h. Lekarze maja rozne opinie co dzieje sie z cialem czlowieka przy takich szokujacych predkosciach.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 17 razy 3

  Zysk Opla? Zdaje się ze sztuczek finansowych, bo jako żywo nowych Opli na ulicach nie ma w innych ilościach niż śladowe. Podobnie ze wspomnianymi SUVami. Jednak póki co 3 cylindry w dużym aucie jest w Polsce traktowane jak herezja i kończy się zakupem tam gdzie księgowy nie ukradł 4 cylinder.

 • lucifer_king_of_the_world

  Oceniono 2 razy 2

  z faktu tego szczególnie dumni są pracownicy fabryki w Gliwicach

 • fezuj

  Oceniono 12 razy 2

  Mnie zastanawia, czy cięcie kosztów również przyjmie formę odprawiania z kwitkiem klientów, którzy będą chcieli dokonać naprawy gwarancyjnej Opla?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX