Wenezuela jak niedawno Zimbabwe. Inflacja w tym roku sięgnie miliona procent

Inflacja w Wenezueli osiągnie do końca roku milion procent - wynika z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Kraj jest w podobnym położeniu jak Niemcy w 1923 roku czy Zimbabwe dziesięć lat temu.

W poniedziałek Fundusz opublikował prognozę inflacji w krajach Ameryki Łacińskiej. W Chile powinna ona sięgnąć 3 proc., w Peru 3,7 proc. Dramatycznie wygląda sytuacja Wenezueli, gdzie do końca roku inflacja może wynieść ponad milion procent. Oznacza to, że ceny wzrosną 10 tysięcy razy.

- Przewidujemy wzrost inflacji do 1 000 000 procent do końca 2018 roku. Sytuacja w Wenezueli jest podobna do tej w Niemczech w 1923 roku lub Zimbabwe pod koniec lat 2000 - oświadczył fundusz w swoim raporcie.

Inflacja rośnie, ponieważ wenezuelski rząd dodrukowuje pieniędzy, by zasypać dziurę budżetową.

Wyniki makroekonomiczne pokazują, że zapaść gospodarcza kraju ze stolicą w Caracas pogłębia się. Według szacunków MFW, Produkt Krajowy Brutto Wenezueli ma spaść w 2018 roku o 18 proc. To trzeci rok z rzędu pod znakiem dwucyfrowego spadku PKB, efekt spadającej produkcji ropy naftowej.

- Załamanie się koniunktury gospodarczej, hiperinflacja i pogarszający się poziom usług publicznych, a także niedobory żywności po cenach subsydiowanych, spowodowały duże przepływy migracyjne - napisał Alejandro Werner, szef departamentu półkuli zachodniej w MFW.

Innymi słowy, Wenezuelczycy uciekają z kraju. Władze sąsiedniej Kolumbii podały w zeszłym tygodniu, że znalazło się tam 870 tys. Wenezuelczyków.

Wenezuela zmierza ku katastrofie. Ludzie głodują, protestują, w państwie panuje polityczny i gospodarczy chaos

Wojna gospodarcza

Ceny w Wenezueli szaleją, dlatego wielu sprzedawców odmawia przyjmowania lokalnej waluty – boliwara, który traci na wartości z minuty na minutę. Menu restauracji zmieniane są co tydzień, a część bogatych Wenezuelczyków inwestuje w bitcoiny. Dolar na czarnym rynku sięgnął poziomu 3,5 miliona boliwarów.

Zdaniem MFW, wenezuelski rząd będzie utrzymywał głęboki deficyt budżetowy, finansowany poprzez dodruk pieniądza. Przyspieszy to jeszcze bardziej inflację.

Wenezuelski kryzys gospodarczy związany jest ze spadkiem cen ropy naftowej blisko cztery lata temu. Władze odmówiły potem wprowadzenia mechanizmów wolnorynkowych.

Innego zdania jest prezydent kraju Nicolas Maduro, który utrzymuje, że kryzys jest wynikiem „wojny gospodarczej”, toczonej przez jego politycznych przeciwników w kraju i za granicą.

Więcej o:
Komentarze (66)
Wenezuela jak niedawno Zimbabwe. Inflacja w tym roku sięgnie miliona procent
Zaloguj się
 • wojtem

  Oceniono 37 razy 27

  Socjalizm zabija. Niezaleznie od tego czy w wersji Naduro, Lenina, Hitlera, Pol Pota czy Stalina

 • smileykkk

  Oceniono 17 razy 11

  socjalizm:) w koncu sie im udalo. tu zaznacze ze sami przez bardzo dlugi czas glosowali na ten swoj rzad teraz jest jasne ze pRAWDZIWY SOCJALISTa nigdy nie oddaje wladzy a jak musi to niewazne kto oddaje glos na kogo bo on liczy glosy:) dla tych ktorzy sie wydaje ze powinny wspolczuc wenezuelczykom dam prosta rade. sami sobie to zrobili. skoncentrujmy sie narozwiazywaniu swoich problemow

 • zwyklaosoba

  Oceniono 20 razy 10

  Za Chaveza benzyna po 1 cent/litr, LPG bezpłatne. Czego oni oczekiwali ? Tak się kończy każde rozdawnictwo - nawet w kraju o największych zasobach ropy na świecie.

 • smurfmadrala

  Oceniono 18 razy 6

  Marksizm zgodnie ze swoim celem -
  ZABIJA, demoralizuje,rabuje,niszczy ludzi,rodziny, kraje.

 • darpodinio

  Oceniono 11 razy 5

  Wyborcy Partii Razem zastanówcie się nad swoim wyborem...

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 13 razy 5

  ruSScy zawsze doprowadzaja do upadkow mniejsze kraje...

  ruSSka tepota , przeciez moSSale ZAWSZE wspierali takie dyktatury i doprowadzaja do tego ze nie ma co jest ,tak bylo w Perlelu i calych demoludach i tak jest do dzis na Kubie gdzie do dzis sie wydziela kostke szarego mydla na kartki .
  Kubanczycy od miesiecy nie widzieli wlolwiny , a kurczakow maja tyle co im przywioza znienawidzeni Amerykanie
  W tym roku eksport zywnosci na KUbe bedzie najwiekszy w histori glownie : soja , olej , zboze , kurczaki ,benzyna itd td
  Bylem widzialem , odrazu przypominia mi sie PRLowski syb , brud i powszechna bieda...

 • deco.derr

  Oceniono 7 razy 5

  "Zimbabwe pod koniec lat 2000 - oświadczył fundusz w swoim raporcie."

  Tzn w Zimbabwe w roku 2999.

 • polbiz

  Oceniono 10 razy 2

  Maduro pozdrawia UE która chce przyjąć 2 mld Afrykańczyków do Europy za każdego płacąc 6000 EURO

 • jkal

  Oceniono 3 razy 1

  sami chcieli komuny, to ją mają!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX