Prestiżowa wpadka Apple'a. Najnowszy MacBook Pro 2018 zwalnia, kiedy się nagrzeje. Apple przeprasza i oferuje poprawkę

Apple we wtorek potwierdził, że jego najnowsze notebooki zwalniają, kiedy się nagrzeją. Firma przeprasza i oferuje bezpłatne uaktualnienie systemu, które rozwiązuje ten problem.

Problem wcale nie jest trywialny. Dwa tygodnie temu Apple pochwalił się nowym notebookami dla profesjonalistów. Sprzęt to luksusowy i drogi. Nowe MacBooki Pro z procesorami Intela 8. generacji kosztują od 9 tys. zł, a skonfigurowanie ich w wersjach kosztujących nawet 30 tys. zł jest również całkiem możliwe.

Te cuda Apple opisuje między innymi efektownym hasłem „Rdzennie potężniejszy” i dodaje, że „MacBook Pro z procesorami Intel Core ósmej generacji wznosi się na wyżyny mocy obliczeniowej”. Jak czytamy w tekście reklamowym dalej, wersja 15-calowa z 6-rdzeniowym procesorem Intel Core i9, działa do 70 procent szybciej niż jednostka poprzedniej generacji.

W praktyce okazało się, że jest mocno inaczej. Nowe MacBooki Pro z procesorem Core i9 faktycznie tak szybko działają tylko przez chwilę lub kiedy włoży się je do… zamrażarki.

Czytaj więcej: Photoshop trafi na iPada. Zmiana polityki Adobe? Jest kilka wątpliwości.

Nowe procesory Intela szybko się bowiem nagrzewają, zwłaszcza przy pracy typowej dla profesjonalistów, a więc np. renderowaniu wideo. Wtedy system operacyjny obniża częstotliwość taktowania kości i drastycznie spada wydajność całego sprzętu.

Wyrenderowanie tego samego pliku wideo w programie Adobe Premiere zajęło, jak wykazał youtuber Dave Lee, 35 minut komputerowi MacBook Pro z ubiegłego roku z kością Intel Core i7 i niemal 40 minut na notebooku MacBook Pro 2018 z układem Intel Core i9.

 

Dave Lee był okrutny i test przeprowadził również na notebooku Gigabyte Aero 15X z Windows 10. Tam plik został wyrenderowany w nieco ponad 7 minut…

We wtorek Apple przyznał, że problem faktycznie istnieje. Przeprosił nabywców nowych MacBooków i zalecił instalację darmowego uaktualnienia do systemu. Ponoć rozwiązuje ono problem w całości – nowe MacBooki już nie zwalniają, gdy zrobią się ciepłe.

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (65)
Prestiżowa wpadka Apple'a. Najnowszy MacBook Pro 2018 zwalnia, kiedy się nagrzeje. Apple przeprasza i oferuje poprawkę
Zaloguj się
 • mocno_kwasny

  Oceniono 22 razy 12

  Dave Lee był okrutny i test przeprowadził również na notebooku Gigabyte Aero 15X z Windows 10. Tam plik został wyrenderowany w nieco ponad 7 minut…

  hm okrutny ? po prostu udowodnil ze apple klamie a ich klienci to debile :-)

 • krzepki.harry

  Oceniono 13 razy 9

  "We wtorek Apple przyznał, że problem faktycznie istnieje. Przeprosił nabywców nowych MacBooków i zalecił instalację darmowego uaktualnienia do systemu."

  Apple przeprasza? To nie robiło żadnych testów wydajnościowych? Naprawdę cała para poszła w gwizdek, tfu w wygląd?
  Bardzo bym chciał się dowiedzieć, na czym polega ta aktualizacja. Pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć: jeżeli proc działa na najwyższych obrotach to generuje określoną ilość ciepła i Apple'owi nic do tego, tak to zmajstrował Intel. Co można więc zrobić? Podnieść próg temperatury, powyżej którego zaczyna się ostry throttling. Skutek: potworne grzanie się sprzętu, skutkujące na dłuższą metę znaczącym obniżeniem trwałości lutów, akumulatora, i innych elementów. Można jeszcze podnieść prędkość wentylatora, żeby szybciej odprowadzał ciepło - kto jednak lubi siedzieć na dłuższą metę przy takim wyjcu? O komforcie pracy nawet nie wspominam, bo raczej o żadnym komforcie przy takim piekarniku i wyjcu nie można mówić. Można też po prostu ściąć zegary i po prostu zrobić z tej i9-tki i7-kę lub i5-tkę ;) Ale wtedy kto normalnie będzie przepłacał za taką konfigurację?
  Ktoś ma jeszcze jakieś pomysły co Apple może na to poradzić? Nie przypuszczam, by ta magiczna aktualizacja dokładała drugi wentylator... są wydajne lapki na Windowskie, które mają takie rozwiązania... ale widocznie w innych innych firmach myślą nie tylko o tym, żeby było cienko i ładnie, ale również skutecznie...

 • japka_putina

  Oceniono 19 razy 7

  Jabłuszko nie jest do renderowania, tylko do mania. Poprawia samopoczucie, budzi szacunek i stanowi przepustkę do świata ludzi sukcesu.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 15 razy 7

  Jak czytamy w tekście reklamowym dalej, wersja 15-calowa z 6-rdzeniowym procesorem Intel Core i9, działa do 70 procent szybciej niż jednostka poprzedniej generacji.

  w realu max 8-10% ale lemingi wiedza lepiej :-)

 • kisssmyass

  Oceniono 17 razy 7

  Oto najnowszy model kompa Apple: potrafi nawet NIE działać! Za tę nowinkę technologiczną też trzeba słono zapłacić. Następnym ulepszeniem będzie samozapłon z samounicestwieniem. A resztki i popiół będzie można posypać na swój zakuty łeb i udać się na pielgrzymkę pokutną do najbliższego warzywniaka po świeże nienadgryzione jabłka.

 • the_xy

  Oceniono 10 razy 4

  "nowe MacBooki już nie zwalniają, gdy zrobią się ciepłe."
  To co robią? Smażą procesor? Wyłączają się? Topią? Wybuchają? Czy po prostu "już nie zwalniają" bo na starcie są wolne? Softwarem nie zawsze da się naprawić ewidentne błędy hardware'u

 • t.t

  Oceniono 12 razy 4

  Po wgraniu poprawki już nie zwalniają - działają do chwili usmażenia procesora :)

 • tumaxer

  Oceniono 5 razy 3

  Nowe MacBooki już nie zwalniają, gdy zrobią się ciepłe - teraz są tak samo powolne cały czas.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX