Rusza program "Mosty dla Regionów". Wiemy, gdzie rząd chce je stawiać

Rząd dofinansuje nawet 80 procent kosztów budowy mostów. Wytypowano 21 jeden inwestycji, które powinny powstać w pierwszej kolejności.

Pod uchwałą o programie "Mosty dla Regionów" podpisał się premier Mateusz Morawiecki. Program zakłada budowę przepraw w ciągach dróg administrowanych przez samorządy (a więc dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych). Decyzja o budowie należeć ma do samorządów.

21 priorytetowych inwestycji

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński wskazał priorytetowe zdaniem rządu i wytypowane przez jego resort miejsca, w których mosty powinny powstać.

To na przykład mosty między Jabłonną a Łomiankami, Konstancinem-Jeziorną a Karczewem czy Kazimierzem Dolnym a Janowcem na Wiśle, most na wysokości Brodnicy na Warcie czy połączenie Obornik Śląskich z gminą Miękinia na Odrze. Razem tych priorytetowych mostów jest 21, głównie na Wiśle, Odrze i Warcie. Rząd jednak nie ogranicza się tylko do wskazanych miejsc – program ma być otwarty dla wszystkich samorządów.

Miliardy na dofinansowanie

Na wsparcie samorządów w inwestycjach w przeprawy rząd przeznaczy 2,3 mld złotych. Program "Mosty dla Regionów" potrwać ma do 2025 roku. W jego ramach samorządy muszą zapewnić co najmniej 20 procent wartości inwestycji jako wkład własny, a do 80 procent wartości ma wynieść dofinansowanie.

Jak mówi Mateusz Morawiecki, program ma być skierowany do "mniejszych regionów i ośrodków powiatowych, gdzie mosty są w szczególności potrzebne". Według premiera to największy program budowy mostów w Polsce. Nie określił jednak, do jakiego przedziału czasowego się odnosi – odbudowa zniszczeń wojennych po II wojnie światowej była prawdopodobnie większym (w stosunku do możliwości państwa i samorządów) programem.

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (72)
Rusza program "Mosty dla Regionów". Wiemy, gdzie rząd chce je stawiać
Zaloguj się
 • spamboy

  Oceniono 38 razy 26

  Jedyny program, który wyszedł, to pincet plus i rozmontowanie struktur państwa, może jeszcze pochowanie brata na wawelu. Wszystkie pozostałe "programy' wiemy jak wyglądały. Od mierzei wiślanej po stocznie, centralny port lotniczy, helikoptery dla armii, dorny, samochody elektryczna, przemysł energetyczny (el. wiatrowe i źródła en. odnawialnej), naprawę lasów, powiększenie Warszawy, wolne niedziele, ratowanie mediów, skazywanie "ośmiorniczkowców", sprowadzenie wraku, odnalezienie winnych sławetnego wypadku lotniczego. A w niedalekiej przyszłości już majaczy kolejny wielki sukces pod tytułem "niewyjdziente" referentum,
  Średnio co kwartał pojawia się nowy program i wielkie wyzwanie... Czekam z niecierpliwością ogłoszenie programu lotów kosmicznych. :)

 • tata60

  Oceniono 22 razy 14

  Już przecież realizujemy program milion aut elektrycznych, przekopanie Mierzei Wiślanej, budujemy własny prom w Szczecinie, mieszkanie+ itp . Co tam je4szcze paręnaście miliardów na mosty. Betka
  Jeśli jesteście lepsi, to dopiszcie jeszcze Wam wiadome ,,programy" rozwojowe Morawieckiego.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 15 razy 11

  80 procent wartości ma wynieść dofinansowanie?
  Przez św. Mikołaja?

 • poparzony

  Oceniono 33 razy 11

  No, bo stare mosty mają nośność tylko dla czołgów T-72 (44t) wracają do służby ;)
  Nowe Leopardy (60t) i amerykańskie Abramsy (70t) są zbyt ciężkie dla infrastruktury drogowej dawnego Układu Warszawskiego - taka była strategia militarna ;)

  NATO buduje nowe mosty dla NATO ;)

 • zd46

  Oceniono 27 razy 9

  "Budujemy mosty dla pana starosty", tylko skad te MILIARDY? Ile dodrukowano pieniedzy a ile pozyczono? Czy pozyczono nielegalnie z resztek OFE? Zrujnowali setki mostow miedzyludzkich, mostow porozumienia a wybuduja 21 i postawia na nich PiS-kontrole, gdzie zaplacimy "myto". Juz jest 3 miliony mieszkan, milion samochodow elektrycznych, lotnisko, ucywilizowane rolnictwo z kombajnami pracujacymi „WCZESNA NOCA”, juz dzialaja sady, TK, KRS, SN, korupcja w Sejmie z „poslem-ambasadorem a zarazem slupem”, wspaniale szkolnictwo i nauka, zrechrystianizowana Europa, juz dziala „rodziny PiS na swoim”, kwitna koscioly i ksiestwo mnicha Rydzyka, rozwija sie komunizm, itd,itd a Mateusz plecie wszedzie i wkȯłko: masło masło masło masło masło masło masło masło i wychodzi mu słoma słoma słoma słoma słoma słoma.

 • shtalman

  Oceniono 8 razy 8

  Poprawna nazwa programu to "Mosty im L. Kaczyńskiego dla regionów"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX