IMGW czeka na pieniądze z rządu. Grozi nam brak prognoz i zakaz lotów

Robert Kędzierski
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który odpowiada m.in. za prognozy pogody, nie ma pieniędzy na normalne funkcjonowanie. Grozi nam nie tylko brak prognoz, ale nawet zamknięcie przestrzeni powietrznej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma problemy z bieżącym funkcjonowaniem. Nie otrzymuje z budżetu odpowiednich pieniędzy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jeśli sytuacja będzie się utrzymywać, wydawanie prognoz przez IMGW może być znacznie utrudnione lub nawet niemożliwe. A to, w najgorszym wariancie, grozi zamknięciem przestrzeni powietrznej, bo bez informacji pogodowej praktycznie żaden samolot rejsowy nie może wzbić się w powietrze.

Wielka reforma IMGW

Według "DGP" problemy Instytutu zaczęły się w zeszłym roku, kiedy to na skutek reformy prawa wodnego przestał być finansowany bezpośrednio budżetu państwa. Stał się podległy Wodom Polskim. To nowa spółka państwowa zajmująca się  m.in. zasobami wodnymi, budowaniem wałów przeciwpowodziowych oraz przeciwdziałaniem suszy. 

Wody Polskie same jeszcze nie osiągają zakładanych w budżecie przychodów i dlatego miały przekazać do IMGW zaledwie 35 proc. przewidzianych na ten rok środków. 

Pieniądze mają być

Według informatorów "DGP" brakuje pieniędzy na bieżące naprawy. A te są drogie - przywrócenie funkcjonowania uszkodzonego radaru pogodowego w Rzeszowie kosztować ma 650 tys. zł. O swój los mają też obawiać się pracownicy.

Środki na finansowanie IMGW zapewne się znajdą. W tej chwili nie do końca wiadomo, czy będą one pochodzić z Wód Polskich, czy ze środków Urzędu Dozoru Technicznego, czy ponownie bezpośrednio z budżetu państwa. Ostatnią z możliwości otwierałaby nowelizacja prawa wodnego, co możliwe byłoby najwcześniej jesienią, po wakacyjnej przerwie w pracach Sejmu. 

Za co odpowiada IMGW?

Istotną częścią obowiązków Instytutu jest tworzenie prognoz pogody, analiza stanu rzek oraz wydawanie bieżących ostrzeżeń. To właśnie na komunikatach IMGW opiera się, w dużej części, działanie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Czytaj też: 'Matczyna emerytura' od 2019 roku. Pieniądze dostaną również kobiety, które nie pracowały zawodowo

Za pomocą m. in. wiadomości SMS powiadamia on mieszkańców zagrożonych obszarów o zbliżających się groźnych zjawiskach pogodowych. W tej chwili trwa pilotaż systemu, jego pełne wdrożenie ma nastąpić w grudniu. Miejmy nadzieję, że do tego czasu finansowy status Instytutu Meteorologii zostanie wyjaśniony. 

***

Więcej o:
Komentarze (94)
IMGW czeka na pieniądze z rządu. Grozi nam brak prognoz i zakaz lotów
Zaloguj się
 • zdzichu_bhp

  Oceniono 49 razy 33

  Po co IMGW? Teraz prognoza pogody będzie głosowana w Sejmie a zatwierdzał będzie Pan Duda jako najważniejsza zbędna osoba w państwie.

 • elenem

  Oceniono 47 razy 23

  Jaja jak berety :)))
  Nie ma kasy z budżetu na IMGW bo.... zamiast IMGW z budżetu finansowany jest RYDZYK i jego fundacja. :) Oto "dobra zmiana." A raczej zamiana.

 • marc.pl

  Oceniono 33 razy 19

  Polacy na własne życzenie rozpierdziolą swój kraj - nie potrzeba wojny tylko dopuścić pisowski motłoch do rządzenia. Bezmyślne rozdawnictwo ma swoje skutki, już widać gołe dno państwowej kasy.

 • benzyl

  Oceniono 32 razy 16

  Teraz pogodę będzie przewidywał baca z Zakopanego, PiS-wujki z "podłej zmiany" wszystko wydały na szopki smoleńskie i Rydzyka.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 23 razy 13

  Baszoborę się zawezwie. Lud boży poleci i bilety kupi, z budżetu nie trzeba będzie wydawać.

 • kemor234

  Oceniono 27 razy 13

  Oj trzeba się przygotować na nową daninę.

  Ciekawe, czy pamiętam wszystkie dotychczasowe
  - rydzyk
  - tvp
  - kościół ogólnie
  - nagrody dla swojaków
  - danina ponoć dla niepełnosprawnych
  - na drogi
  - na walkę ze smogiem ...
  Tylko po co płacimy podatki ??????????????????

 • autonomy

  Oceniono 13 razy 11

  Kasę przepiły menele z programu 500+, resztę zabrał Tadzio Gangster, ale z drugiej strony może to i dobrze. Te prognozy i tak można było rozbić o kant d.

 • neda_01

  Oceniono 10 razy 10

  pisowska "polska w ruinie" rośnie w siłę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX