Panika wśród inwestorów Facebooka. Wartość spółki w kilka chwil spadła o niemal jedną czwartą

Afera z Cambridge Analytica i jej konsekwencje mocno spowolniły rozwój Facebooka. Inwestorzy spanikowali po prezentacji najnowszych danych finansowych amerykańskiego koncernu.

W środę Facebook pochwalił się najnowszymi wynikami kwartalnymi. Dla graczy giełdowych były one bardzo rozczarowujące – rzucili się do sprzedaży akcji. Wieczorem w handlu posesyjnym ich kurs tracił nawet 24 proc. Jeżeli te spadki utrzymają się do rozpoczęcia sesji giełdowej w USA, wartość rynkowa spółki, która zbudowała największe medium społecznościowe na świecie, może spaść o 100-150 mld dol.

Na pierwszy rzut oka jest raj. Przychody Facebooka w drugim kwartale sięgnęły imponującej kwoty 13,23 mld dol., były więc o niemal 42 proc. wyższe niż rok temu! Firma na czysto przy tym zarobiła 5,12 mld dol., niemal dokładnie tyle, ile spodziewali się analitycy. O takich wynikach finansowych znakomita większość, nawet dużych, korporacji może pomarzyć. Dlaczego więc inwestorzy rzucili się do sprzedaży akcji Facebooka?

Najlepsze już było. Koniec potężnych wzrostów 

Po pierwsze, graczom giełdowym nie spodobał się wolniejszy niż w przeszłości wzrost firmy. Sprzedaż faktycznie powiększyła się o wspomniane imponujące 42 proc., ale np. dwa lata temu zanotowała wzrost o niemal 60 proc.

Tak samo nie chce gwałtownie rosnąć już liczba użytkowników Facebooka. Firma pochwaliła się na konferencji w trakcie której prezentowano raport kwartalny, że w ciągu miesiąca ponad 2,5 mld osób korzysta choć raz z jednej z jej aplikacji - Messengera, WhatsAppa lub Instagrama. Znowu na pierwszy rzut oka to rewelacja.

Czytaj więcej: Instagram chce być (prawie) jak YouTube. Wkrótce udostępni nową aplikację IGTV z filmami w układzie pionowym. 

Jednak równocześnie z Facebooka korzysta codziennie niemal 1,5 mld użytkowników – prawie tyle samo, co rok temu. I do tego na najważniejszych (bo najbardziej dochodowych) rynkach ich liczba albo się nie zmienia (tak jest w USA), albo spada – tak jest w Europie, gdzie skurczyła się o 3 mln osób.

Cambridge Analytica i RODO – coraz większe koszty 

Jednak najbardziej inwestorom nie spodobały się konsekwencje afery z wyciekiem danych do firmy Cambridge Analytica. Przedstawiciele Facebooka sporo o tym mówili.

Firma zaczęła mocno inwestować w lepszą ochronę naszych prywatności i walkę z fake newsami. Widać to między innymi we wzroście zatrudnienia – w Facebooku pracuje teraz ponad 30 tys. osób, o 47 proc. więcej niż rok temu. Rozwija też niezbędne tutaj narzędzia i dostosowała serwis do wymagań RODO.

Czytaj więcej: W Facebooku też będziemy płacić za ciekawe teksty? Firma testuje zamknięte grupy – wejdziesz do nich, gdy zapłacisz. 

W efekcie drastycznie wzrosły wydatki – w drugim kwartale były wyższe niż rok temu aż o połowę, sięgnęły 7,4 mld dol.

I w przyszłości, co wyraźnie zapowiada spółka, nadal ochrona prywatności będzie dużo kosztować. Inwestorzy nie będą mogli spodziewać się zarówno szalonych wzrostów przychodów, jak i zysków. Priorytetem ma być teraz troska o nasze dane – zarabianie pieniędzy, choć ważne, ma zejść na drugi plan.

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (60)
Facebook. Panika wśród inwestorów. Wartość spółki w kilka chwil spadła o niemal jedną czwartą
Zaloguj się
 • matatjahu

  Oceniono 23 razy 9

  firma, która nawet nie ma swoich własnych serwerowni, nie ma prawie majątku, wszystko wynajmuje i wypożycza jest typową bańką spekulacyjną. to musi upaść wcześniej niż później. podobnie będzie z teslą. chytrzy (inwestorzy giełdowi) sfinansują jednak te dwa zbliżające się krachy.

 • farcry3

  Oceniono 18 razy 8

  Wirtualna hossa, wirtualni miliarderzy.... Wall Street, a szczególnie NASDAQ: bańka wszystkich baniek ; 600mmld $ kapitalizacji buhahahah ja mam kota wartego milion euro :-)))

 • student_zebrak

  Oceniono 17 razy 7

  to cieszy :D

 • saves

  Oceniono 17 razy 7

  Wzrost tylko o 42%? To ostatni krok przed bankructwem... Hochsztaplerzy z gotówką nie pojmują, że nie da się rozwijać bez końca? Zawsze kiedyś nadejdzie mur, którego nie da się obejść. FB właśnie do takiego doszedł.

 • ben.zilbersztajn

  Oceniono 20 razy 6

  Panie Cukierberg, pan wiesz że najlepsze geszefty idzie się robić na bankructwie i pożarze?

 • powiemtylkoraz

  Oceniono 3 razy 3

  dobre, inwestorzy wpadli w panikę, bo zorientowali się, że na świecie jest tylko 8 mld. ludzi...

 • Piotr Klich

  Oceniono 11 razy 3

  Według mnie tam nie ma co inwestować, bo więcej się z tego nie wyciągnie. Im więcej reklam i płatnych rzeczy zacznie się pojawiać, tak ludzie zaczną znikać...

 • lupus.y

  Oceniono 4 razy 2

  Tak, w ogóle te akcje, instrumenty, machlojki, wzrosty, spadki, strzyżenie, rekiny. leszcze, opcje to sprawy których trzeba unikać. Ograniczyć się do rachunku w PKO, płacenia ZUSu, wypełniania kuponów Lotto i polowania na "świeżaki w biedrze". Czesio. Czosnek Czesio. Porządny obywatel poluje na Czesia.

 • kac

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wolno handlować danymi i wyniki finansowe od razu lecą w dół. To chyba jest najlepsza odpowiedź na pytanie, po co powstał F*k i czy warto mieć tam konto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX