Donald Trump: Europa będzie "potężnym odbiorcą" gazu z USA. Spór handlowy z UE złagodzony

Zdaniem prezydenta USA Europa będzie budować więcej terminali do importu ciekłego gazu ziemnego zza Atlantyku. Ma to być jeden z efektów porozumienia handlowego z UE.

- Oni bardzo potrzebują gazu, a my mamy go mnóstwo. Staną się potężnym odbiorcą i będą mogli zdywersyfikować swoje źródła energii - tak Donald Trump skomentował spotkanie szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem na temat wojny celnej między UE a USA.

Europejski popyt na gaz szacowany jest na ponad 510 miliardów metrów sześciennych. Wydobycie w ramach UE pokrywa mniej niż trzecią część zapotrzebowania, a resztę dostarczają głównie Rosja, Norwegia i Katar. Międzynarodowa Agencja Energetyczna przekonuje jednak, że do 2040 r. import ze Stanów Zjednoczonych może wzrosnąć o 20 proc.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu Trump powiedział, że Unia zgodziła się na natychmiastowe zwiększenie importu amerykańskiego gazu skroplonego, a także soi oraz obniżenie taryf w sektorze przemysłowym. Dodał, że USA i UE będą starały się wypracować politykę "zero taryf, zero subsydiów" na dobra przemysłowe spoza sektora motoryzacji.

- Będziemy też pracowali nad zmniejszeniem barier i zwiększeniem handlu w zakresie usług, (produktów) chemicznych, farmaceutycznych, medycznych oraz soi - oznajmił.

Juncker udał się do USA, by zapobiec eskalacji sporu handlowego między Unią Europejską a Ameryką, w związku z nałożeniem przez administrację Trumpa na kraje UE taryf celnych. Dzięki porozumieniu Stany Zjednoczone wstrzymają się z kolejnymi taryfami wobec Unii Europejskiej. Prezydent USA ogłosił także, że relacje USA i UE wkraczają w "nową fazę", która pozwoli na "zredukowanie biurokracji w handlu" i doprowadzi do większej zamożności obu rynków.

Według danych Bloomberga od początku 2016 r. Amerykanie wysłali do Europy 41 zbiornikowców, co stanowi ok. 10 proc. krajowego eksportu gazu. Wśród krajów, które już kupują amerykański gaz jest Polska.

Więcej o:
Komentarze (123)
Donald Trump: Europa będzie 'potężnym odbiorcą' gazu z USA. Spór handlowy z UE złagodzony
Zaloguj się
 • kac

  Oceniono 21 razy 11

  Czyli już wiadomo o co chodziło z całą tą awanturą... kupujecie, jesteście dobrzy.
  Nie kupujecie - jesteście be.

 • e50504

  Oceniono 28 razy 8

  No i wszystko załatwione - NS2 powstanie i Polska ma swoją dywersyfikację. Albo ruski gaz od Niemców, albo amerykański po takiej a nie innej cenie. W gratisie voucher na zakup amerykańskiego uzbrojenia po wyższych niż inni cenach. No i zniżki do KFC xD

  Wszystko to za wolnuju i niezawisimuju Ukrainu, która to najchętniej utopiłaby nas w szklance wody.

  No ale spór zażegnany, oczywiście przy dużym udziale jastrzębi polskiej dyplomacji. Polska po raz kolejny udowodniła że można dokonać niemożliwego - sama wydymała się w tyłek xD

 • baby1

  Oceniono 17 razy 7

  Juncker to sobie może ustalać co będzie pił na śniadanie. Jak on sobie wyobraża, że np. Niemcy będą go słuchać i kupować dwa razy droższy gaz z USA niż z Rosji?

 • gabon77

  Oceniono 14 razy 6

  dużo drożej tzn. ile? wiesz chociaż , czy klepiesz co putin na język przyniesie

 • f1909

  Oceniono 11 razy 5

  Europa i Ameryka to jak dwie bardzo stare przyjaciółki, które mogą się posprzeczać ale zawsze do siebie wracają ! -- I oby to się nigdy nie zmieniło !

 • polbiz

  Oceniono 29 razy 5

  chyba lepiej aby zarabiał sojusznik niż aby niemcy sponsorowały kupowaniem gazu ruskie wojsko? w USA jest 10 mln ludzi o polskich korzeniach którzy pojechali tam dobrowolnie, do ruskich tylko zsyłki

 • poszum

  Oceniono 17 razy 5

  Niech zyje amerykanski gaz!

 • Oceniono 22 razy 4

  Wolał bym aby Europa brała gaz z Iranu. Polska ma tradycje handlową z Iranem od wielu lat. Lubie ten kraj, byłem w nim pare razy, Persowie to dumny i inteligentny naród. Takiej gościnności jak w Iranie nie zaznałem nigdzie indzie poza jeszcze Birmą w Azji pd-wschodniej, Polacy mają w tym kraju ogromny szacunek. Iran to kraj który kontroluje kilka dróg handlowych na Azjeśrodkową i zatoke perską i to bardzo boli jankesów i jarmuży z USraela bo chcieli by wszystkim ko0ntrolować. Nie dla globalnego imperializmu. Polecam posłuchać sobie wywiady z prezydentem Rohanim na you tubie, mądry człek, choć mogli by zluzować z tym islamem, bo persowie nie chcą byc przez niego ciemięzeni

 • wiesss

  Oceniono 5 razy 3

  llllllllll Nie chcę finansować amerykańskich zbrojeń. Żądam podawania publicznie cen zakupionego gazu .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX