Koszmarny dzień Facebooka na giełdzie. Tak wielkiego spadku jeszcze nigdy w USA nie było

Giełdowa wartość Facebooka stopniała w czwartek o ponad 100 mld dolarów. Jej szef i udziałowiec Mark Zuckerberg tylko tego jednego dnia stracił blisko 16 mld dolarów, najwięcej w rankingu miliarderów.

Akcje Facebooka potaniały w czwartek o 19 proc. To, jak gwałtowna i głęboka była to przecena, dobrze widać na poniższym, miesięcznym wykresie notowań spółki.

Notowania Facebooka, wykres miesięcznyNotowania Facebooka, wykres miesięczny źródło: investing.com

Facebook: Największy spadek w historii

Kapitalizacja Facebooka, czyli jego wartość na giełdzie, zmniejszyła się z około 630 mld dolarów do 510 mld, czyli o blisko 120 miliardów dolarów. Jak dotąd żadna firma w USA nie straciła na giełdzie tak dużo jednego dnia, jeszcze nigdy też wartość akcji jednej spółki nie spadła o ponad 100 mld dolarów.

Wraz ze spadkiem notowań zmniejszył się też majątek Marka Zuckerberga, prezesa i akcjonariusza Facebooka. Zuckerberg tego jednego dnia stracił 15,9 mld dolarów. Był to największy spadek wartości majątku w czwartek wśród wszystkich miliarderów z listy Bloomberga. Majątek Zuckerberga, szóstego w tym rankingu, szacowany jest obecnie na 70,6 mld dolarów. Pierwsze miejsce należy do Jeffa Bezosa, szefa Amazona (ma on blisko 150 mld dolarów).

Dlaczego Facebook tak mocno spadał na giełdzie?

Słabego giełdowego dnia Facebooka można się było spodziewać. Spółka taniała już w trakcie notowań posesyjnych w środę. Inwestorzy panicznie zareagowali na raport finansowy. Najbardziej nie spodobały im się konsekwencje afery z wyciekiem danych do firmy Cambridge Analytica. Facebook, by lepiej chronić prywatność i walczyć z fake newsami, musiał m.in. zwiększyć zatrudnienie, skutkiem czego mocno wzrosły wydatki. Wysokich kosztów firma spodziewa się też w przyszłości.

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (59)
Facebook zaliczył koszmarny dzień na giełdzie. Tak wielkiego spadku kursu akcji jeszcze nigdy w USA nie było
Zaloguj się
 • tomek.sawyer

  Oceniono 24 razy 22

  Idzie w kierunku wartości księgowej ;o)

 • thannatos

  Oceniono 27 razy 19

  Ja bardzo przepraszam, ale czy jeśli nie posiadam konta na facebooku, to mogę mieć to centralnie w d...?

 • mirek76pl

  Oceniono 21 razy 7

  510 miliardow USD to i tak zbyt wysoka wartosc tej firmy. Moda na facebooka powoli mija, co znajduje potwierdzenie w wycenie akcji. Ludziom powoli znudzilo sie bycie infomowanym o tym, co znajomy zjadl na kolacje albo na jakim lotnisku wlasnie czeka na przesiadke, liczba like'ow spada, a to znajduje odbicie w przychodach z reklam. Afera z Cambridge Analytica jedynie przyspiesza nieuniknione.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 4 razy 4

  Teraz nie wiadomo jak ludzie z zarzadu wyzywia (swoje) rodziny.

 • nanorobot

  Oceniono 24 razy 4

  " jednego dnia stracił blisko 16 mld dolarów"
  Nie sprzedał -> nie stracił. Dno...

  "To, jak gwałtowna i głęboka była to przecena, dobrze widać na poniższym, miesięcznym wykresie"
  Odpowiednio dobierając skalę wykresu, wszystko "dobrze widać". Na wykresie od debiutu to jedynie malutkie wahnięcie. Dno ...

  "Jak dotąd żadna firma w USA nie straciła na giełdzie tak dużo jednego dnia"
  Inflacja uwzględniona? Dno ...

  "Słabego giełdowego dnia Facebooka można się było spodziewać."
  Dlatego też autorka tych wypocin, zajęła krótką, zalewarowała się po szyję, zarobiła krocie i nie musi więcej robić z siebie idiotki w tym tabloidzie. Dno ...

 • zerozer52

  Oceniono 3 razy 3

  FB jest dla debili.

 • lekarzzewsi

  Oceniono 7 razy 3

  Bańka. Nie wiem, jak można tak wysoko wyceniać firmy, które bazują na modzie. Moda się zmieni i skończy jak Nasza Klasa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX