Lidl poniesie konsekwencje za przerwaną promocję. Zorganizuje darmowe szkolenia. Do wygrania bony

Robert Kędzierski
Lidl poniesie konsekwencje przerwania promocji zorganizowanej w 2016 roku. Chodzi o słynną akcję, która pozwalała klientom wystąpić o zwrot pieniędzy za produkty, z których nie byli zadowoleni.

Lidl, zdaniem UOKiK, prawdopodobnie dopuścił się naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przerywając promocję "Sprytnie i tanio kupować marki Lidla. Satysfakcja gwarantowana albo zwrot pieniędzy", którą zorganizował w 2016 r. Prezes Urzędu wydał w tej sprawie decyzję 12 czerwca, którą Lidl opublikował na swoich stronach.  Będzie tam widoczna jeszcze przez ok. trzy tygodnie. 

Decyzja UOKiK w sprawie LidlaDecyzja UOKiK w sprawie Lidla Źródło: UOKiK/Lidl

Przypomnijmy - akcja pozwalała osobom niezadowolonym  z produktów sygnowanych marką Lidl na ich zwrot nawet po zużyciu. Lidl nie przewidział "kreatywności" niektórych konsumentów. Część z nich robiła zakupy nawet za 1000 zł, by po kilku godzinach wrócić z pustymi opakowaniami i występować o zwrot gotówki. Skala tego typu zachowań była tak duża, że w niektórych sklepach zabrakło nawet gotówki w kasach. Dochodziło do paraliżu marketów.   

Lidl przerwał bez uprzedzenia

Sieć najpierw zmieniła warunki promocji - wykluczyła zwrot pustych opakowań, pozostawiając możliwość zwrotu częściowo wykorzystanych produktów. Po krótkim czasie stwierdziła jednak, że musi przerwać promocję, bo była "używana wbrew swoim celom".

Zdaniem UOKiK firma powinna jednak na swojej stronie opublikować stosowny komunikat i poczekać z zakończeniem promocji siedem dni. I właśnie brak tej zwłoki był powodem naruszenia praw konsumentów.

Będą szkolenia i darmowe bony za 250 tys. zł

W toku postępowania Lidl zgodził się, że zrekompensuje klientom naruszenie ich praw organizując darmowe szkolenia online. Na stronie sklepu pojawią się interaktywne prezentacje poruszające kwestię ochrony praw konsumenta, gwarancji, rękojmi, prawa do odstąpienia od umowy.

Pierwszych 10 tys. osób, które po obejrzeniu szkolenia prawidłowo odpowie na zadane pytania dostanie bony o wartości 25 zł. Sieć wyda więc tylko na nie 250 tys. zł. 

Akcja informacyjna będzie trwała od 1 września do 15 listopada

Oprócz konsumentów dyskont przeszkoli też rzeczników konsumentów i przedstawicieli Inspekcji Handlowej. UOKiK będzie kontrolował ich zakres i zatwierdzał prezentowane informacje. 

Czytaj też: Chcesz dorobić? Lidl szuka pracowników nawet na kilka godzin. 

Poprosiliśmy sieć o komentarz. Zostanie opublikowany niezwłocznie po jego otrzymaniu.

***

Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa [NEXT TIME]

Źródło: dlahandlu.pl

Więcej o:
Komentarze (72)
Lidl poniesie konsekwencje za przerwaną promocję. Zorganizuje darmowe szkolenia. Do wygrania bony
Zaloguj się
 • a_figa

  Oceniono 41 razy 19

  Jeśli ktoś robi zakupy w lidlu za 1000 zł, po czym oddaje puste! opakowania i twierdzi, że nie jest produktem usatysfakcjonowany, no to to jest zlodziejstwo!

 • xynat

  Oceniono 24 razy 6

  Zwykle staję po stronie słabszych, czyli w sporach z sieciami po stronie klientów. Ale tym razem Lidl został podwójnie ukarany - raz przez buraków, którzy zrobili sobie interes z promocji a drugi raz przez urząd, która ukarał lidla za to, że ten ratował się przed plajtą.

 • morgenroth

  Oceniono 10 razy 4

  Janusz and Grażyna will strike back on Sep 1st!
  LIDL musi pożyczyć serwery od Facebooka, bo będzie wielu chetnych na szkolenie :)

 • estrim

  Oceniono 20 razy 4

  1. Chciej zrobić coś dobrego.
  2. Zostań za to ukaranym przez cebulactwo.
  3. Ratuj swój interes przed cebulactwem.
  4. Zostań ukaranym za nieupadnięcie.

 • Oceniono 3 razy 3

  Klienci wykorzystali źle skonstruowaną promocję. Mogli zrobić, że towaru nie może być mniej niż połowa, no może 3/4;)

 • zmichalg1

  Oceniono 14 razy 2

  Kodeks Cywilny
  Art. 5. Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.

  Czy ktoś obeznany z prawem cywilnym może mi powiedzieć, jak to się ma do powyższego artykułu KC?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX