Ceny prądu wyższe o kilkadziesiąt procent - niepokojąca prognoza na rok 2030

Robert Kędzierski
W roku 2030 ceny za energię elektryczną mogą być wyższe o kilkadziesiąt procent. I to zarówno dla firm jak i odbiorców indywidualnych. O ile więcej może zapłacić każdy z nas?

Według prognoz Instytutu Energetyki Odnawialnej koszty energii elektrycznej w 2030 roku mogą być o kilkadziesiąt procent wyższe niż w roku 2015. A ogólne wydatki na prąd podmiotów gospodarczych i osób indywidualnych będą o 80 proc. wyższe i wyniosą łącznie 68 mld zł - donosi "Rzeczpospolita".

Wyższe rachunki

Na ten wzrost złożą się większe kwoty wydawane pośrednio i bezpośrednio. Przedsiębiorcy i odbiorcy indywidualni zapłacą bowiem więcej za energię. Koszt każdej kilowatogodziny ma być wyższy o 19 proc. dla firm i 22 proc. dla osób prywatnych. Droższa ma być też dystrybucja prądu - dla przedsiębiorców o 13 proc., dla przeciętnego obywatela o 32 proc. 

Drobni przedsiębiorcy, handlowcy, zapłacą więc za prąd ok. 381 zł za MWh, obywatele ok. 316 zł/MWh. Koszt dystrybucji wzrośnie odpowiednio do poziomu 291 i 317 zł/MWh - czytamy w raporcie. 

O ile więcej zapłacimy?

Rachunki za prąd mogą być wyższe, według prognoz, o kilkadziesiąt procent. By to obliczyć, trzeba spojrzeć na własny rachunek. Znajdują się tam dwie pozycje. Opłatę energię należy zwiększyć o 22 proc. Drugą składową, opłatę za dystrybucję, o 32 proc. 

W przypadku jednego z naszych czytelników, który ma mieszkanie w bloku, dwoje dzieci, duży telewizor i ciągle włączony komputer, ostatni rachunek za prąd wynosił 189 zł (za dwa miesiące). W 2030 roku takie samo zużycie może kosztować ok. 240 zł. To o 27 proc. więcej. 

W 2030 roku rachunek za prąd może być wyższy o 30 proc.W 2030 roku rachunek za prąd może być wyższy o 30 proc. 

Opłata za sam prąd wzrośnie bowiem z 76 zł do 92 zł, a za dystrybucję z 78 do 103 zł netto. Do tego doliczyć trzeba jeszcze VAT. 

W przypadku drugiej czytelniczki miesięczny rachunek za prąd wynosi ok. 65 zł. W mieszkaniu nie ma telewizora, jest za to piekarnik elektryczny (często używany), płyta indukcyjna, zmywarka oraz sporo sprzętu - m.in. tablet i laptop, które często są ładowane. Ponadto od trzech miesięcy bez przerwy działa wentylator. 

Jak wzrosną rachunki za prądJak wzrosną rachunki za prąd Fot. archiwum prywatne

W tym wypadku prognozowany koszt energii zwiększy się z niespełna 64 zł do 80 zł. Czyli o 25 proc. więcej. Na fakturze naszej czytelniczki opłata za dystrybucję prądu uwzględnia kilka pozycji, między innymi opłatę stałą i zmienną, abonamentową, przejściową. 

Opłata za zużycie wzrośnie więc z 37 zł do 45 zł (o 22 proc.). Za przesył prądu z 26 do 35 zł. (o 32 proc.)  

Przeciętny rachunek za energię elektryczną w Polsce wynosi dziś ok. 115 zł. W 2030 roku może wynosić ok. 140 zł. 

Własne rachunki to nie wszystko

Należy pamiętać o tym, że za wyższe rachunki przedsiębiorców też zapłacimy - nie bezpośrednio, ale w cenach kupowanych produktów i usług. Dlatego ogólne wydatki na energię elektryczną będą jeszcze wyższe. 

Więcej już w przyszłym roku

Podwyżki możemy odczuć jednak już wcześniej. Ceny prądu na Towarowej Giełdzie Energii są bowiem rekordowo wysokie. Jak wylicza "Wyborcza" megawatogodzina kosztowała w zeszłym roku 165 zł, dziś to 224 zł. 

Czytaj też: Podwyżki cen gazu o blisko 6 proc. Za ogrzewanie mieszkania zapłacimy ok. 11 zł miesięcznie więcej

Okresowy czynnik wzrostu cen to upały. Długoterminowe to rosnące ceny węgla i wyższy koszt opłaty emisyjnej. A to że większość prądu w Polsce pochodzi z "czarnego złota" to, zdaniem ekspertów, już w przyszłym roku każdy z nas zapłaci za prąd o 10-15 proc. więcej. O tym czy faktycznie tak będzie dowiemy się w grudniu, bo dopiero wtedy Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzi taryfy operatorów.

Do 2030 roku sytuacja raczej się w Polsce nie zmieni - ceny prądu będzie windować nasze uzależnienie od węgla, który będzie coraz droższym źródłem energii. Zarówno przez koszty wydobycia jak i opłaty za emisję dwutlenku węgla. 

***

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (88)
Ceny prądu wyższe o kilkadziesiąt procent - niepokojąca prognoza na rok 2030
Zaloguj się
 • marc.pl

  Oceniono 17 razy 11

  Rząd Dani właśnie poinformował że 100% energii jest pozyskiwanych z siłowni wiatrowych. Nasz rząd traktuje wieże wiatrowe jako symbol zachodnio europejskiego szatana i z wielkim zapałem przystąpił do redukcji Odnawialnych Źródeł Energii, stawiając przyszłość naszej energetyki na węglu - skutki tej bezmyślności odczujemy wszyscy w swoich portfelach.

 • farcry3

  Oceniono 15 razy 9

  Ja tam widzę same pozytywne aspekty takiego stanu rzeczy. Suweren musi zrozumieć kogo wybrał, a jako, że żadne argumenta do niego nie trafiają, to trzeba zrobić docisk finansowy. Dlataego każda podwyżka podatków, dodatkowe opłaty, wzrost cen prundu, gazu etc. jest zjawiskiem pozytywnym.
  A w ogóle, to został nam wungiel i modlitwa, bo OZE to lewacki wymysł zgniłego zachodu

 • Jureczek

  Oceniono 8 razy 8

  no tak Państwo powymysla kolejne podatki od już nałożonych podatków bo czymże jest VAT od akcyzy ale ciemny lud kupi wszystko gdyby nie potrzeby budżetowe prąd by niedrozal w takim tempie jak teraz a tak głupi suwerenie masz 500+ a doją Cię z innych stron

 • 55kris

  Oceniono 18 razy 8

  Od chwili, gdy Energa zawierzyła swój brudny interesik Panu Bogu, podwyżka cen prądu była jedynie kwestią czasu....

 • wamal

  Oceniono 12 razy 8

  Idiotyczne banialuki. Sama 2% inflacja w ciągu 12 lat daje podwyżkę z 189 PLN do 240 PLN. nominalnie inflacja 3% daje 47% plus zapowiadane niemal 40% to bliżej podwojenia opłat

 • siwywaldi

  Oceniono 15 razy 7

  No i git !
  A w "bastionie PiS", czyli na Podkarpaciu, benzyna Pb95 po 5,18-5,29 zł/litr.
  Może jak dołożą im "po gazie" i "po prądzie", to wreszcie przetrą swoje rozmodlone i wpatrzone w Kaczora ślepia i ZOBACZĄ jak ich "dobra zmiana" dyma bez wazeliny... :-))

 • kingstonny

  Oceniono 14 razy 6

  Chcalem uprzejmie poinformowac ze, juz dzisiaj, energia elektryczna w Polsce jest chyba drozsza niz np. na poludniowej Florydzie, gdzie przez conajmniej 10 miesiecy w roku klimatyzacja jest konieczna. Podczas lata, kiedy A/C szumi prawie nonstop, cena za chlodzenie, gotowanie, oswietlenie, itp. 200m2 domu to okolo $140 miesiecznie.

 • grey55

  Oceniono 5 razy 5

  Już w tej chwili powinna trwać budowa w Polsce elektrowni atomowej. Cała kasa co idzie na czarnych sukienkowych katotalibanów powinna być przekierowana na ten cel. Polska bez prądu się nie utrzyma, a bez czarnych sukienkwoców wyjdzie jej to tylko na dobre.

 • kocurimysza

  Oceniono 7 razy 5

  DZIEKI CALEJ DOBREJ ZMIANIE PIS Z KACZYNSKIM J. NA czele i innymi CO IM SIE WSZYSTKO NALEZY ZOSTANIEMY DZIADAMI SWIATA !!! juz NAWET MURZYNI BRONIA SIE ABY ICH NIE ODSYLALI DO TEGO NIE NORMALNEGO KRAJU ZWANEGO POLSA .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX