Pierwsze efekty suszy. Zbiory zbóż w tym roku będą niższe. Zapytaliśmy eksperta o ceny

Z powodu ekstremalnej pogody w tym roku zbiory zbóż będą niższe o kilkanaście procent - szacuje Główny Urząd Statystyczny. Wyraźnie spadną też zbiory warzyw, za to owoców będzie rekordowo dużo.

Według wstępnego szacunku GUS, zbiory zbóż podstawowych (pszenica, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto i mieszanki zbożowe) będą w tym roku o około 24 mln ton,  czyli o 14 procent niższe niż rok temu. Wyraźnie niższe, bo aż o 16 proc., mają też być zbiory rzepaku, a warzyw gruntowych ma być o prawie 8 proc. mniej.

Ekstremalna pogoda wpływa na zbiory

Powód? Jak wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny, niekorzystnie wpływały przede wszystkim upały w maju i czerwcu w połączeniu z niskimi opadami deszczu. Do tego uprawom szkodziły lokalnie występujące w lipcu ekstremalne zjawiska klimatyczne, jak burze i nawałnice połączone z silnym wiatrem.

GUS w swojej publikacji pokazał ciekawe dane o tym, jak bardzo pogoda w tym roku odbiega od tej z lat poprzednich:

Wpływ pogody na zbioryWpływ pogody na zbiory źródło: GUS

Nie wszystkie rośliny ucierpiały. Zbiory owoców z drzew mają być w tym roku rekordowe i wynieść ponad 4,2 mln ton - to ponad połowę więcej niż w ubiegłym roku, choć trzeba pamiętać, że wtedy zbiory były wyjątkowo niskie. Z kolei owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych mamy według szacunków zebrać 0,6 mln ton -  o ponad jedną czwartą więcej niż w 2017 r.

Jak pogoda wpłynie na ceny żywności?

Bank Credit Agricole w komentarzu do danych GUS podkreśla, że wbrew oczekiwaniom, tegoroczne straty związane z suszą nie są rekordowe. Większy roczny spadek zbiorów zbóż przez suszę mieliśmy w 2006 roku.

- Jeśli chodzi o ceny zbóż, to w kolejnych miesiącach można oczekiwać ich wzrostu. Będzie to jednak przede wszystkim efekt spadku światowych zapasów zbóż, zdecydowanie mniejszą rolę odegra susza. Ceny zbóż w Polsce zależą bowiem od sytuacji na światowym rynku zbóż, podczas gdy znaczenie czynników lokalnych jest ograniczone - mówi Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

Owoce za to mogą potanieć. - Ceny owoców, a szczególnie jabłek, które wzrosły w ubiegłym roku po przymrozkach, nadal są na wysokich poziomach, bo wykorzystujemy zapasy. Ale w tym roku zbiory będą rekordowe. Będziemy mieć podwójny efekt: ubiegłorocznej niskiej bazy i rekordowej produkcji. To obniży ceny. W związku z tym w IV kwartale prognozujemy deflację cen owoców, a w połączeniu z innymi czynnikami niewielką deflację cen żywności - wyjaśnia ekspert.

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (46)
Pierwsze efekty suszy. Zbiory zbóż w tym roku będą niższe. Zapytaliśmy eksperta o ceny
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 42 razy 20

  No bo kiedyś w kościołach modlono się o deszcz, jak była susza.
  Teraz są msze w intencji "ustania protestów w sprawie upragnionej przez większość Polaków ... reformy sądownictwa".
  Nawet Bóg tego nie wytrzymuje ...

 • fajny_zajety

  Oceniono 33 razy 15

  rolnicy zawsze są zaskoczeni:
  - przymrozki w Maju
  - deszczowy Czerwiec
  - słoneczny Lipiec
  - wietrzny Sierpień
  Nigdy nie dogodzisz zawsze coś nie tak... ale jak sie spytasz czy sprzedają ziemię to w życiu...

 • precz_z_komunia

  Oceniono 16 razy 10

  W wielu plemionach jak krainę spotykały takie nieszczęścia za nieszczęściem i plagi za plagami :-)
  Nie było wyjścia i trzeba było w ofierze bogom złożyć przywódcę :-)

 • 600ps

  Oceniono 15 razy 9

  beda doplaty z UE ale niestety nie dla rolników polskich. Teraz rolnicy moga podziekowac pissowskim rycerzom. Dziekujemy to slowo chyba znacie ???

 • szaja25

  Oceniono 11 razy 5

  Zamiast się ubezpieczyć będą skamlać o dopłaty, bo to klęska urodzaju, bo to klęska suszy, bo deszcz, bo sraczka, albo przemarsz wojska. Przecież dostajecie dopłaty z UE, nie można części przeznaczyć na ubezpieczenie pola od wszelakiej zarazy? Ale Wy wolicie kupić traktor za 600 koła, żeby Józikowi zza płota gały wylazły z zazdrości ." A miastowe dopłaco, bo im zablokujem ekspresówkę, jak nad morze będom jechali ".

 • quinquedactylus

  Oceniono 11 razy 5

  I rolniki jak zwykle do interesu będą dokładać - z naszych podatków,

 • panbies

  Oceniono 13 razy 5

  I pewnie będą dopłaty do strat.

 • ps11111ps

  Oceniono 19 razy 5

  Niższe zbiory? Ja mam już taką ilość słoików w piwnicy narobionych w tym roku, ze chyba przez kilka lat tego nie przejem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX