Rosyjska sieć dyskontów planuje wejść do Polski. Pierwsze zdjęcia nie wyglądają zachęcająco

Rosyjska sieć handlowa Svetofor jeszcze w tym roku może otworzyć w Polsce nawet 8 dyskontów pod szyldem Mere. Docelowo ma ich być ponad 100.

Na liście krajów, w których rosyjska sieć dyskontów Svetofor chciałaby działać pod szyldem Mere, obejmuje nie tylko Polskę, ale i Azerbejdżan, Rumunię oraz Niemcy. W tym drugim kraju pierwsze sklepy – w Snagovie i Brasovie – mają zostać otworzone jeszcze we wrześniu br. To w Rumunii ekspansja ma być najszybsza, w ciągu dwóch lat ma powstać tam przynajmniej 100 lokali o powierzchni ok. 1000 m2.

Jak wynika z informacji portalu "Wiadomości Handlowe", jeszcze w 2018 r. Svetofor planuje otworzyć w Polsce pod nazwą Mere 8 sklepów, głównie w południowej części kraju. Docelowo jest mowa o 105 sklepach, głównie w dużych i średnich miastach. Wkrótce mają rozpocząć się rekrutacje w wybranych lokalizacjach. Podobne informacje  – znajdują się także na dosyć prowizorycznej stronie internetowej Mere.

Sieć chce rywalizować przede wszystkim ceną – te mają być nawet o 20 proc. niższe od rynkowych. Towary, zwykle niskojakościowe, głównie żywność, są sprzedawane bezpośrednio „z palet”. Sztywne koszty i minimalna marża? Bardzo ciekawe, czy ten model uda się z powodzeniem zaszczepić Rosjanom w Polsce, szczególnie przy znacznie mniejszej skali niż np. Biedronki (już ponad 2800 sklepów), Lidla (ponad 600) czy Netto (z blisko 370 sklepami).

Obawy ma także cytowany przez "Wiadomości Handlowe" Paweł Musiał, były członek rady nadzorczej rosyjskiej sieci X5 Retail. Musiał jest zdania, że konkurencja na rynku detalicznym w Polsce jest dużo większa niż w Rosji, a Polacy poza niską ceną oczekują także wygody i dobrej jakości, czego sklepy Mere mogą im nie dać.

Svetofor aktualnie ma ok. 800 sklepów, głównie w Rosji, ale także w Kazachstanie, na Białorusi i w Chinach. Pierwszy sklep otworzono w 2009 r. O sieci wiadomo niewiele - siedzibę ma w Krasnojarsku na Syberii, jej właścicielem jest starająca się utrzymać prywatność rodzina Sznajderów.

***

Klimas: Tutaj był Jarmark Europa, jeansy marmurkowe z Turcji, a ja chciałam Paryż sobie robić [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (320)
Rosyjska sieć dyskontów planuje wejść do Polski
Zaloguj się
 • kar.as

  Oceniono 54 razy 28

  Będzie tuszonka, kałasznikowy oraz walonki. "Takie cuś można kupić w każdym sklepie".

 • blueel

  Oceniono 57 razy 23

  Jeszcze się to wydaje nierealne, zwłaszcza dla pokolenia, które nie doświadczyło komunizmu, ale Polska za zgodą większości narodu wchodzi prosto w łapy Rosji. Mądry naród zbojkotowałby to świństwo, ale musiałby też poznać się na pseudo-katolickim PISie, który otworzył już szeroko polskie wrota dla Armii Czerwonej. W tej chwili jeszcze wydaje się to śmieszne. Głupi, ruski market MERDE, hahaha boki zrywać, ale to są takie małe kroki. Wjechać z armią można było na Krym, bo Ruscy wiedzieli, że Europa zachodnia nawet nie wie gdzie jest Ukraina, ale Polska jest za bardzo na widoku. Na działania zbrojne jest jeszcze trochę czasu, teraz działa się manipulacją informacjami i sprytnymi posunięciami ekonomicznymi. ....No ale, próżna gadanina, Polacy już wybrali.

 • Misiek 007

  Oceniono 30 razy 18

  Późny Gomułka wczesny Gierek...przyjmie się przez sentyment

 • herp_derp

  Oceniono 16 razy 14

  Pierwsze Biedronki nazywano Biedadronkami nie bez powodu. Lidl od razu też Ryneczkiem nie zachwycał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX