Prezes Energi odwołany po 29 dniach. Spółka będzie miała ósmego szefa w ciągu trzech lat

Spółka Energa SA poinformowała o odwołaniu przez Radę Nadzorczą spółki z dniem 31 lipca prezesa Zarządu Arkadiusza Siwko. Siwko prezesem Energi był od 2 lipca br.

Energa to należąca w większości do Skarbu Państwa spółka energetyczna, jeden z największych dostawców energii elektrycznej w Polsce.

W ostatnich latach kojarzona jest niestety głównie z rollercoasterem na fotelu prezesa zarządu, gdyż od kwietnia 2015 r. spółce jako prezes lub p.o. prezesa szefowało już siedem osób - Andrzej Tersa, Roman Pionkowski, Dariusz Kaśków, Jacek Kościelniak, Daniel Obajtek, Alicja Barbara Klimiuk i Arkadiusz Siwko. Najdłużej, bo kolejno 12,5 miesiąca oraz 11 miesiąca, na fotelu prezesa zasiadali Kaśków i Obajtek. Z kolei Pionkowski i Kościelniak szefowali Enerdze ledwie po 1-1,5 miesiąca.

W tej historii został dopisany 31 lipca kolejny rozdział, bo Rada Nadzorcza Energi właśnie z funkcji prezesa spółki odwołała Arkadiusza Siwko. Siwko prezesem Energi był ledwie 29 dni - od 2 lipca (powołany decyzją z 29 czerwca). W ostatnich latach - od grudnia 2015 r. do lutego 2017 r. - Siwko piastował stanowisko prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wcześniej był też m.in. doradcą ministra transportu i budownictwa, prezesem Operatora Logistycznego Paliw Płynnych czy prezesem Instytutu Studiów Strategicznych Grosvenor House.

Jeszcze w piątek 27 lipca Siwko podczas spotkania z trójmiejskimi mediami mówił o swoich planach na rozwój Energi i dziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu za "zaufanie, jakim został obdarzony"

- Chcę, by Energa w pełni realizowała zadania wpisane w Plan Odpowiedzialnego Rozwoju, by zgodnie ze wskazaniem Premiera Mateusza Morawieckiego była ważnym kołem zamachowym naszej gospodarki i filarem bezpieczeństwa energetycznego kraju - mówił Siwko.

Energa nie poinformowała o nazwisku następcy Siwki ani o przyczynach jego odwołania. Jak wynika z uchwały kształtującej wynagrodzenia członków zarządu Energi, Siwko nie dostanie odprawy, bo nie przepracować na stanowisku 12 miesięcy.

.. .

Jak informuje rzecznik Energi, Siwki nie obejmuje także zakaz konkurencji. 

AKTUALIZACJA

1 sierpnia Energa poinformowała, że osobą pełniącą obowiązki prezesa Energi została ponownie Alicja Barbara Klimiuk. Klimiuk była już p.o. prezesa "między" prezesami Obajtkiem a Siwką. Ostatnio Klimiuk była wiceprezesem zarządu ds. operacyjnych.

***

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (136)
Prezes Energi odwołany po 29 dniach. Spółka będzie miała ósmego szefa w ciągu trzech lat
Zaloguj się
 • wie wod

  Oceniono 28 razy 28

  Rotacja przyśpiesza, PIS coś przeczuwa, więc więcej pupilków chce się nachapać przed definitywnym odcięciem od koryta.

 • baska_w5

  Oceniono 33 razy 19

  Odprawy nie dostanie, ale za te 29 dni prezesowania dostał pewnie więcej pieniędzy niż zarobi przeciętny Polak przez cały rok. Teraz następny koleś króliczka będzie miał okazję pomnożyć majątek.

 • batistuta

  Oceniono 37 razy 19

  Pisowska ośmiornica opętuję Polskę !!!

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 45 razy 15

  Odprawy nie dostają, ale ile wynosi okres zakazu pracy u konkurencji? Ile dostaną za ten zakaz co miesiąc?

 • erhapl

  Oceniono 36 razy 14

  I co, nie można? Można! Wystarczy kraść!

 • jndy

  Oceniono 28 razy 14

  Mówią, że w przyszłym roku prąd zdrożeje o 50-60%. Obawiam się, że bardziej. Chyba, że Matka Boska której Obajtek zawierzył Energę zajmie się tą firmą i unormuje sytuację.

 • antirussia81

  Oceniono 36 razy 14

  Odprawy nie dostanie (za krótki staż), ale paroletni zakaz pracy u konkurencji (oczywiście z sowitą finansową rekompensatą) to będzie na bank.

 • kotprezesa

  Oceniono 17 razy 13

  Ósmy prezes od 2015r.?
  To żaden się nie nadawał?
  Jak to jest? PiSSowskie matoły?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX