Świnoujście na razie bez tunelu. Włosi wycofali się z budowy inwestycji łączącej wyspy Wolin i Uznam

Włoska firma Astaldi wycofała się z budowy tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin. Powodem jest m.in. wzrost kosztów materiałów i brak pracowników.

Na tunel łączący wyspę Wolin z wyspą Uznam, Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad przeznaczyła ponad 900 milionów złotych. Do przetargu stanęło kilkanaście firm, a jako najkorzystniejszą ofertę w listopadzie 2017 r. wybrano złożoną przez konsorcjum firm Astaldi, która opiewała ona na kwotę 727,1 mln złotych.

Pozostali oferenci mieli 10 dni na złożenie ewentualnych odwołań od wyboru wykonawcy i z tej możliwości skorzystali. W efekcie umowę podpisano w kwietniu 2017 r.

Zgodnie z ustaleniami i zapowiedziami pierwsze samochody miały przejechać tunelem już w 2021 r., ale ze względu na odwołania było wiadomo, że nieco się przesunie.

Wizualizacja tunelu pod ŚwinąWizualizacja tunelu pod Świną MATERIAŁY UM ŚWINOUJŚCIE

www.gddkia.gov.plwww.gddkia.gov.pl 

Pod koniec czerwca potwierdziło się, że Komisja Europejska sfinansuje budowę tunelu.

Czytaj więcej: KE dofinansuje budowę tunelu w Świnoujściu. Miasto chce zakończyć inwestycje do 2022 r.

Wszystko szło zgodnie z planem, brakowało jedynie podpisu wykonawcy na ostatecznej umowie potwierdzającej inwestycję. Podpisu jednak nie będzie, bo w czwartek 2 sierpnia Włosi z Astaldi poinformowali, że nie przystąpią do robót. 

Jednym z głównych powodów jest zmiana realiów gospodarczych. Od złożenia przez Astaldi oferty do wbicia pierwszej łopaty upłynąłby okres dwóch lat. W tym czasie na rynku doszło do znaczącej zmiany kosztów materiałów budowlanych oraz pojawiły się poważne problemy z brakiem pracowników. Niedoszły wykonawca szacuje, że w ostatnim czasie cena robót wzrosła o 30 proc., ale nie poszła za nimi "rzeczywista waloryzacja kosztów robót w Polsce".

"Dotychczas Astaldi zapewniało, że chce podpisać umowę, a jedynie prosiło o prolongaty terminów. W pismach z dni 3 lipca i 19 lipca br. włoski koncern zapewniał, że negocjuje z bankami Gwarancję Należytego Wykonania (kwota stanowi 10 proc. wartości kontraktu)" - czytamy w komunikacie miasta. Władze Świnoujścia podkreśliły także, że wpłacone przez Astaldi wadium - 10 mln zł - przechodzi na rzecz miasta.

Tunel alternatywą dla promów

Tunel w Świnoujściu ma połączyć wyspy Uznam i Wolin, które rozdziela rzeka Świna, będąca również częścią toru wodnego do portu w Szczecinie. Obecnie komunikacja odbywa się dzięki przeprawom promowym, których przepustowość jest mocno ograniczona.

Projekt zakłada, że jego całkowita długość wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 kilometra jedno rurowego tunelu drążonego. Średnica wewnętrzna będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu, każdy o szerokości 3,5 m., poniżej jezdni powstanie również galeria ewakuacyjna. Na budowę przewidziane było 912 mln złotych w tym 775 mln dofinansowania z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Wobec rezygnacji Astaldi z budowy tunelu, Świnoujście zaprosi do podpisania umowy konsorcjum firm Porr. Złożyło ono drugą najkorzystniejszą ofertę, na kwotę ponad 793 mln zł.

Na wyspie Uznam mieszka 80 procent populacji Świnoujścia. Wyspa nie ma połączenia drogowego z resztą Polski. Jedyne drogowe połączenia ze stałym lądem są po niemieckiej stronie wyspy.

+++

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o:
Komentarze (121)
Świnoujście na razie bez tunelu. Włosi wycofali się z budowy inwestycji łączącej wyspy Wolin i Uznam
Zaloguj się
 • tymianek21

  Oceniono 26 razy 22

  Bardzo proszę, aby te 10 mln które wpłynęły do kasy miasta zostały przeznaczone na wybudowanie BEZPŁATNYCH toalet przy wejściach na plaże. To wstyd żeby miasto, które od lat dostaje odznakę Błękitnej flagi miało tylko 1 lub 2 darmowe toalety!
  mieszkanka Świnoujścia od ponad 40 lat

 • tw0sw0rds

  Oceniono 27 razy 15

  Ups..., znowu pisiakom się nie udało :( Ale jak to? Dlaczego? Przecież chcieli dobrze :(

 • szwampuch58

  Oceniono 40 razy 14

  3 miliony mieszkan,milion aut elektrycznych,wielgachne lotnisku w polu,przekop kanalu do Elblaga,Bawaria na Slasku i teraz to......kto zgadnie jakie durnie za tym stojOm?

 • matatjahu

  Oceniono 21 razy 13

  czy pan krzywousty zaproponuje jakieś nowoczesne rozwiązanie tego problemu? wg. gusu i naszych rządzących inflacja to tylko 2% rocznie. tymczasem jak napisali włosi ceny materiałów budowlanych galopują w tempie 20-30% rocznie.

 • adam pakosky

  Oceniono 16 razy 12

  Brawo Dobra Zmiana! Brawo My Polaki Cebulaki! Przecież każdy (może tylko nie wsiowy półgłówek, wyborca PiS) wie, że darmowa kasa rozleniwia, ksenofobia odstrasza obcych, prawo pisane na kolanie pod zapotrzebowanie polityczne plus obsadzanie decyzyjnych urzędów i dużych państwowych spółek Misiewiczami odstrasza inwestorów. Do Polski wejdzie teraz kapitał spekulacyjny krótkoterminowy i teraz się zacznie dopiero jazda bez trzymanki i totalny brak stabilności. Suweren tak wybrał. Suweren podniecony smoleńskiem zagłosował, suweren rozleniwiony wybrał grillowanie. Suweren wpuścił do kraju bolszewików. Brawo!!!

 • togo13

  Oceniono 20 razy 12

  Niepewne rządy każą patrzeć trzeźwo i oceniać sytuacją gospodarczą, bo kary umowne zniszczą firmę, więc lepiej wycofać się.

 • tinley

  Oceniono 42 razy 12

  W tym kraju drożeje już nawet papier toaletowy a pisowski GUS liczy spadającą inflację. Obudź sie durny narodzie zanim bedzie za późno. Nie widzicie ze dostaliście się w łapy takich samych świrów jak Erdogan i Łukaszenka? Oberświr z Żoliborza i pomniejsze usłużne, pazerne i wyrachowane świry ponizej gotowe uczynić wszelką podłość byle utrzyzmać się u władzy i koryta. Inflacja w tym kraju to zapewne koło 6% a im wychodzi ze bazowa spada. włosi powiedzieli pas bo przecież nie bedą robić za czapkę gruszek gdy rentowność interesu spada z miesiąca na miesiac

 • Janusz Szmelc

  Oceniono 17 razy 9

  Jak się okazało , łatwiej podprowadzić kilka par sportowych butów , zostać ministrem niż wybudować tunel , prawda panie ministrze Brudziński vel Jojo .

 • edek40

  Oceniono 21 razy 7

  Haloooo! PiSowskie trolle!!!! Przecież wystarczy nie kraść. Gdzie choć słowo o Tusku czy Czerskiej? Albo o Żydach chociaż. Cisza? Coś poszło dokładnie tak samo, jak PełO i nie ma jeszcze przekazu z Nowogrodzkiej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX