To już ostatnie tak tanie wakacje! W przyszłym roku podwyżki uderzą turystów po kieszeniach

Rosnące koszty paliwa, noclegów i rynek pracownika prawdopodobnie wymuszą wzrost cen wakacyjnych wyjazdów i wycieczek.

Ceny w hotelach w 2019 r. wzrosną o ok. 3,7 proc. w stosunku do 2018 r., a ceny lotów wzrosną o 2,6 proc. - przewiduje Globalne Stowarzyszenie Podróży Biznesowych (BGTA) w raporcie „2019 Global Travel Forecast”.

W Europie Zachodniej ceny hoteli mają wzrosnąć o 5,6 proc.. Z kolei w Europie Wschodniej mają spaść o 1,9 proc., a w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki - o 1,5 proc. Najwyższe wzrosty mają zanotować Norwegia (+11,8 proc.), Hiszpania (+8,5 proc.), Finlandia (+7,1 proc.), Francja oraz Niemcy (oba kraje po 6,8 proc.).

Ceny transportu naziemnego i wynajmu samochodów mają wzrosnąć o 0,6 proc. W Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie wzrosty mają sięgnąć 4 proc.

To wszystko sprawia, że w następnym sezonie możemy spodziewać się wyższych cen wakacji i podróży biznesowych.

- Nie mamy co liczyć na to, że zyski będą takie, jakich oczekiwaliśmy jeszcze w grudniu 2017 roku - mówi "Rzeczpospolitej" Alexandre de Juniac, dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA).

- Biorąc pod uwagę braki kadrowe, przewoźnicy będą musieli oferować pilotom i personelowi pokładowemu coraz lepsze warunki. Będą też próbowali przerzucać te koszty na pasażerów, podnosząc ceny biletów. Jednak na tych rynkach, gdzie konkurencja jest największa, zwłaszcza ze strony linii niskokosztowych, ceny nie pójdą w górę tak szybko – dodaje Dominik Sipiński z Ch-Aviation, analityk rynku lotniczego.

Na razie udany sezon

Według  raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki najpopularniejszymi z lipca tego roku najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnych wyjazdów są kolejno: Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Albania, Chorwacja, Tunezja, Cypr, Portugalia, Malta, Maroko, Austria i Polska.

Jak na razie polscy operatorzy i biura podróży mogą się jednak cieszyć dobrym sezonem. Liczba wycieczek w czerwcu tego roku była o 27,8 proc. wyższa niż w czerwcu 2017 r., a w maju aż o 53,6 proc. - podaje PZOT.

***

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (23)
To ostatnie tak tanie wakacje! Za rok podwyżki uderzą turystów po kieszeniach
Zaloguj się
 • nabbuko

  Oceniono 29 razy 17

  Ceny hoteli w Finlandii wzrosną? A tak uwielbiałem tam jeździć z rodziną. Spędzamy tam każde wakacje, ale skoro ceny transportu mają wzrosnąć o 0,6% to nie wiem jak będzie. A was, droga gazeto.pl nie przeraża to, że wasi stażyście nie mają bladego pojęcia o czym piszą i nie potrafią przetłumaczyć prostego tekstu?

 • psyhodelic

  Oceniono 24 razy 12

  co tam wakacje . Zycie w Polsce coraz droższe . o ty milczycie . Paliwa globalnie nie są drogie a na stacjach paliw coraz droższe. Gaz, energia elektryczna tez. Zaraz podniosą ceny czynszów, a potem wszyscy producenci na hura,

 • dante_waw

  Oceniono 8 razy 2

  Ech... Karol Bogusz... redaktor od rynku zlota ostatnio rzucony na odcinek "turystyka" :).... albo ten czlowiek ma niesamowita aparycje, albo naprawde silne plecy... bo innych powodow trzymania tego "dziennikarza" w redakcji nie widze...

 • qznia

  Oceniono 3 razy 1

  PO PIERWSZE
  Jeśli kolejność miejsc naszego wypoczynku jest następujaca: Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Albania, Chorwacja, Tunezja, Cypr, Portugalia, Malta, Maroko, Austria i Polska.
  TO WSPÓŁCZUJĘ TEMU KTO W TE DANE WIERZY
  Więcej Polaków w ALB niz HRV
  Więcej Polaków na MALCIE niż w PL
  PO DRUGIE NIE MOŻNA NAPISAĆ ŻE TO PODROŻEJE PRZEZ PiS?
  PO TRZECIE ZDANIE:
  "... Ceny transportu naziemnego i wynajmu samochodów mają wzrosnąć o 0,6 proc. W Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie wzrosty mają sięgnąć 4 proc."
  powinno wejść do kanonu głupoty GW

 • siwywaldi

  Oceniono 3 razy 1

  Jak drastycznie poniosą ceny, to się udławią, tak jak w tym roku Portugalia

 • felekstankiewicz

  Oceniono 3 razy 1

  Ja zapraszam do Tunezjii,.Bylem tam w tym roku,pojade w nastepnym.Piaszczyste plaze,ceny wczasow znacznie tansze niz w grecjii,woda w morzu czysciutka o lekko zielonkawym odcieniu i temperaturze 29stC.Na pocztku plazy Sekurite,w srodku i na koncu.Ludzie mili,uprzejmi,z tym niebezpieczenstwem w tym kraju,to KOMPLETNE BZDURY.

 • zigzaur

  Oceniono 11 razy 1

  Mam znajomego Żyda, który mawia:
  - Jeśli coś drożeje, to będzie tanieć. Jeśli coś tanieje, to będzie drożeć.
  To się w teorii sterowania nazywa ujemne sprzężenie zwrotne czyli skutek jakiegoś zjawiska osłabia jego przyczynę.
  Rosnące ceny powodują spadek popytu, co się przekłada na spadek przychodów ze sprzedaży. Aby ratować się, sprzedający stara się zdobyć nowych nabywców przez obniżanie cen.

 • amuzc

  Oceniono 9 razy 1

  Karol Bogusz - nowy jasnowidz i wróż.
  W ogóle w gw pracują sami najlepiej poinformowani.
  A to benzyna zdrozeje, a to żywność będzie droższa, a to klęska nieurodzaju i znowu podwyżka przyszłych wakacji.
  W gw same asy pracują (i asice też).
  Albo, zgodnie z naukami, gonią za tanią sensacją, aby tylko zwiększyć "czytalność i klikaność".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX