Upały wracają. Państwowa Inspekcja Pracy prosi firmy o skrócenie czasu pracy

Z uwagi na kolejną falę upałów Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek apeluje do firm o skracanie czasu pracy pracownikom, w szczególności tym, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin.

Po dwóch dniach oddechu do Polski wracają upały. W drugiej połowie tygodnia temperatura w niektórych regionach kraju może osiągnąć nawet 36 stopni C.

Pracodawca ma prawo skrócić dnia pracy z uwagi na upał. Pracownik zachowuje przy tym pełne wynagrodzenie. Skrócenie czasu pracy nie jest jednak obowiązkiem. Właściciel firmy nie musi się na to godzić, jest to kwestią jego dobrej woli.

Jeżeli pracodawca nie chce skrócić dnia pracy, może chociaż wydłużyć przerwy. To szczególnie istotne w przypadku pracowników fizycznych, wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz.

Główny Inspektor Pracy przypomina o obowiązku zapewnienia nieodpłatnie zimnych napojów, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28 stopni C, a na otwartej przestrzeni 25 stopni C. Napoje powinny być dostępne w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych. Za zignorowanie przepisów grozi grzywna od 1 do 30 tys. zł.

Przy pracach "brudzących", wykonywanych na otwartej przestrzeni, bez dostępu do wody bieżącej, pracodawca zobowiązany jest zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 litrów wody dziennie na każdego pracownika.

Przepisy nie określają maksymalnej temperatury, która może panować w biurze. Z formalnego punktu widzenia pracodawca nie musi zapewniać pracownikom wiatraków, klimatyzatorów czy innego sprzętu - nawet żaluzji w oknach.

Pracodawca ma co prawda "obowiązek organizowania pracy w sposób zmniejszający jej uciążliwość", jednak nie zostało to sprecyzowane przez ustawodawcę.

+++

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (31)
Upały wracają. Państwowa Inspekcja Pracy prosi firmy o skrócenie czasu pracy
Zaloguj się
 • rezimthuska

  Oceniono 22 razy 4

  Za spalenie kukły z pejsami - pół roku bezwzględnego więzienia. Za opisanie w gazecie korupcji w Sopocie - grzywna 50 tys. Za rozjechanie staruszki na pasach bez prawa jazdy papierów samochodu etc - grzywna 6 tys. Żeby bronić tych sądów trzeba mieć czerwony kisiel zamiast mózgu.

 • bonenecklace

  Oceniono 2 razy 2

  Problem w tym kraju polega na tym, że uczciwi pracodawcy stanowią może 10 proc. całości. I najczęściej cienko przędą. Tak więc ten apel PIP jest jak rozmowa z głuchym.

 • Vazquez Qqrun

  Oceniono 8 razy 2

  Pracodawcy w związku z tym proszą o zmniejszenie stawki ZUS.

 • Jan Sypiański

  Oceniono 6 razy 2

  Niech PIP pojedzie w Niedziele pod Kaufland w N.Hucie na "Kombatantów" . Ochrona stoi 16 godzin bez dachu nad głową ani kropli wody,a w biurach mają całe zgrzewki.Tak to się dzisiaj pracuje

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  Ma prawo ale nie musi. A jak w autobusie jest w upal 18 stopni, to ludzie narzekaja ze lodowato. Wiesniactwo.

 • shtalman

  Oceniono 3 razy 1

  Jestem za a nawet przeciw, w firmie mam klimę w domu niet

 • pamparampa

  Oceniono 4 razy 0

  Biedni pracodawcy. Współczuję im tego niepotrzebnego stresu. Oni są tak bezgranicznie bezinteresowni i mają tak gorące serca.

  A ci roszczeniowi, niepoprawni i wściekle krwiożerczy pracownicy zrobią wszystko, aby tylko oszukiwać i pozorować pracę. Nawet upał im się
  nie podoba. Zima im się nie podoba. Mają za ciemno w pracy.

 • wagadudu

  0

  Doprawdy? A przepisy bhp nie wspominają o komforcie termicznym, który w biurach powinien oscylować koło 18 st. C?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX