Branża kurierska się przegrzewa. Powodem zakaz handlu w niedzielę i brak pracowników

Zakupy przez internet stają się coraz droższe. Wszystko przez rosnące koszty przesyłek. Od początku roku cennik zmieniły m.in. InPost, UPS, DHL i DPD. Teraz podnosi stawki Poczta Polska - podała "Rzeczpospolita"

Podwyżki, w zależności od gabarytu przesyłki wyniosły nawet powyżej 20 procent Przedstawiciele branży informują, że to nie koniec. Zmiany w cennikach wymusza na nich przede wszystkim wzrost kosztów pracy oraz wyższe ceny paliw.

Wyraźne ożywienie firmy kurierskie odczuły w kwietniu 2018 r. Do tej pory większość paczek stanowiła drobna elektronika, ubrania czy kosmetyki. Nagle przez magazyny zaczęły przewijać się towary większych gabarytów, w tym wózki dziecięce, rowery, sprzęt sportowy, meble a nawet drzwi i okna.

Wszystko za sprawą zbliżającego się sezonu komunijnego oraz ograniczenia handlu w niedzielę. O ile zakupy spożywcze można zaplanować na inny dzień, tak dla wielu osób alternatywą dla zamkniętego np. marketu budowlanego, okazało się zakupienie mebli i wyposażenia domu przez internet. 

Do tego sklepy, bojąc się utraty zysków w pierwszych tygodniach obowiązywania ustawy, wabiły klientów internetowymi promocjami.  W efekcie kurier, który do samochodu mieścił ok. 70 paczek, nagle był w stanie spakować ich o 20 proc. mniej.

Branża kurierska już teraz boi się sezonu świątecznego, któremu w ostatnich dwóch latach towarzyszyły regularne problemy z dostarczaniem paczek na czas. W tym roku sytuacja może być jeszcze trudniejsza.

Przesyłki będą dalej drożały

Jak podaje "RZ", od sierpnia UPS zmienił cennik dla przesyłek niestandardowych, a od września będzie doliczał opłatę paliwową do kolejnych usług.

DHL w lipcu zmienił  sposób wyceny paczek: zmniejszył maksymalną długość przesyłki standardowej ze 140 do 120 cm. Wprowadził też opłatę za tzw. wagę gabarytową.

Na zmiany zdecydowała się naweg Poczta Polska. Nadanie tzw. Paczki+ do 0,5 kg zdrożało o 1,5 zł. 

Kuriera zatrudnię od zaraz

Problem ze znalezieniem pracowników firmy kurierskie mają od dawna. Kilka lat temu przyczyną były mało atrakcyjne warunki zatrudnienia. W czasach, kiedy pensja minimalna wahała się w okolicach 1,3 tys. zł, kurierzy w dużych miastach zarabiali co prawda 2-3 tys. zł, ale często wymagano od nich założenia działalności gospodarczej. Kierowcy narzekali na zmienne zasady rozliczania i przeładowanie pracą. Najgorzej było przed świętami, gdy cała Polska na ostatnią chwilę robiła zakupy przez internet.

Dziś oferty kuszą zarobkami oscylującymi w granicach 3-5 tys. zł brutto, czyli między 2,2 a 3,7 tys. z na rękę, często oferując umowę o pracę. Jednak chętnych brakuje. 

Część zawodowych kierowców woli obstawiać transport krajowy i międzynarodowy, gdzie zarobi niemal dwa razy tyle. A jeżeli zatrudnią się u zagranicznego przewoźnika, ich wynagrodzenia wzrosną kilkukrotnie. 

Dla tych, którzy nie marzą o dalekich trasach i dysponują jedynie prawo jazdy kategorii B, sposobem na zarabianie pieniędzy okazał się m.in. Uber.

Dodatkowo dobra sytuacja na rynku pracy powoduje odpływ pracowników do branż, gdzie praca jest spokojniejsza i nie wymaga spędzania połowy dnia za kierownicą.

+++

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (120)
Przesyłki kurierskie drożeją. Powodem zakaz handlu w niedzielę
Zaloguj się
 • dejtrejder

  Oceniono 35 razy 23

  Nie ma chętnych do pracy? To trzeba zatrudnić Niemców, Norwegów, Szwedów i Holendrów...
  ;)

 • lubella69

  Oceniono 66 razy 22

  "Wszystko za sprawą zbliżającego się sezonu komunijnego"....No, sezon komunijny tuz tuż! W maju 2019.U was też braki w kadrach? Galopujący Major ma 2300 na rękę plus dodatek za trolowanie?

 • atr8

  Oceniono 32 razy 20

  Od dawna nie kupuję tam, gdzie dostawa jest tylko przez kuriera. Płacę drożej i przez kilka godzin mam siedzieć w domu czekając, aż jaśnie pan raczy przyjechać? Poczta /odbiór w placówce/ i paczkomat - taniej i wygodniej. A jak podrożeje wszystko i tak będzie taniej. Kurier to zuo.

 • franekzjanek

  Oceniono 27 razy 11

  .
  Aliexpres nie ma z tym problemu ... tylko nasi lubią robić klientów w jajo
  .

 • poppers68

  Oceniono 14 razy 10

  Dla mnie sporą zagadką jest fakt, iż za przesyłki niegabarytowe, przesyłane z Tokyo płacę.... tyle samo co za przesyłkę do mojego miasta np. z Radomia. I niech mi nikt nie mówi, że koszt JAPOŃSKIEGO pracownika jest malutkii jak orzeszek. Dodatkwo, koszt pezesyłki z Niemiec DHL Päckchen ( do 2 kg ) to ca. 40 pln.
  Co tu się dzieje Wąski?

 • tedj

  Oceniono 27 razy 9

  Firma rezygnuje z budowy tunelu w Świnoujściu bo w ciągu roku materiały budowlane podrożały o 30%, firmy kurierskie podnoszą ceny o 20% ze względu ba wzrost kosztów, w tym paliwa i robocizny, a GUS podaje, że inflacja w Polsce wynosi 2%.

 • ratlerek.hitlerek

  Oceniono 18 razy 8

  Fajne. Artykuł niby z 7 sierpnia, a w treści piszą o "zbliżającym się sezonie komunijnym". Pewnie ktoś przed publikacją suchara nie przeczytał, tylko kliknął i poleciał do kasy po wypłatę za "wierszówkę"... niezła beka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX