Elon Musk: Tesla może zniknąć z giełdy. Jeden tweet sprawił, że kurs wystrzelił

Robert Kędzierski
Elon Musk zapowiedział we wtorek, że Tesla może stać się firmą prywatną. I znów jeden tweet wywołał lawinę konsekwencji: wzrost notowań o ponad 10 proc. i chwilowe zawieszenie kursu.

Elon Musk jednym tweetem sprawił, że kurs spółki Tesla najpierw gwałtownie wystrzelił, by po chwili notowania zostały zawieszone na ponad 1,5 godziny. Ekscentryczny miliarder oświadczył bowiem, że rozważa zdjęcie Tesli z giełdy płacąc 420 dolarów za akcję. Określenie kursu spółki na poziomie 420 dolarów oznaczałoby, że, zdaniem Elona Muska, jest ona warta aż 82 mld dol. Warto podkreślić, że giełda wycenia Teslę niżej - na 380 dol. za akcję. 

Miliarder wybrał świetny moment na ogłoszenie swoich rozważań. Kilka godzin wcześniej "The Times" ujawnił, że fundusz majątkowy z Arabii Saudyjskiej stał się istotnym inwestorem Tesli - nabył nawet 5 proc. akcji motoryzacyjnego giganta.

Największa transakcja tego typu

Jak podkreśla agencja Bloomberg, gdyby wyprowadzenie Tesli z giełdy miało się odbyć na wskazanych przez Muska warunkach, mielibyśmy do czynienia z największym tzw. wykupem lewarowanym od 2007 roku. To transakcja, w której grupa prywatnych inwestorów przejmuje giełdową spółkę. W przypadku Tesli musieliby zebrać 66 mld dol.

Miliarder jest największym udziałowcem spółki. Ma ok. 33 mln akcji wartych ponad 20 mld dol. Drugi w kolejności jest Jeffrey Straubel, dyrektor techniczny Tesli, trzeci Deepak Ahuja, szef finansów. 

Musk może mieć powody, by "uciec"

Jeden z komentatorów podkreśla, że Musk może mieć ważne powody, by wycofać swoją firmę z giełdy. Jego biznesowe plany są bowiem zbyt dalekosiężne, by ich wyniki dawały się mierzyć kwartalnymi raportami finansowymi. Innymi słowy, Elon Musk chciałby zapewne, by Tesla została przejęta przez prywatnych inwestorów, którzy po prostu wierzą w jej sukces, nawet jeśli obiektywne dane, takie jak brak rentowności, każą zachować ostrożność. Musk pozbyłby się bezustannej presji ze strony rynku i mediów. 

Czytaj też: Elon Musk zrobił coś zaskakującego. Poprosił dostawców o... zwrot pieniędzy

Inny z analityków stwierdza, że inwestorzy nie wierzą Muskowi, bo "jego wiarygodność wielokrotnie była już kwestionowana". Notowania Tesli, znacznie niższe od 420 dol., miałyby być dowodem na to, że Musk przecenia swoją spółkę.

Wyjście Tesli z giełdy nie jest pewne. W oficjalnym komunikacie opublikowanym przez spółkę czytamy, że decyzja jeszcze nie zapadła. Podejmą ją akcjonariusze. 

Elon Musk obiecuje

Decyzja o wycofaniu Tesli z giełdy byłaby na rękę Elonowi Muskowi. Obecnie jego deklaracje i obietnice są błyskawicznie weryfikowane. A Musk obiecywać potrafi - zapewnił, że Tesla będzie rentowna jeszcze w tym roku. Po czym zwrócił się do dostawców o udzielenie rabatu z mocą wsteczną, czyli zwrot pieniędzy zapłaconych za dostarczone części. To potwierdza, że sytuacja Tesli wcale nie jest łatwa. 

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (47)
Elon Musk: Tesla może zniknąć z giełdy. Jeden tweet sprawił, że kurs wystrzelił
Zaloguj się
 • visual_interception

  Oceniono 13 razy 9

  No i dobrze. Giełda nie nadąża za wizjonerstwem. Zobaczcie, IKEA, nie jest firmą giełdową i ma się fantastycznie. Może to i dobrze nie być zależny od giełdowych harpii i ciągłym gonieniem za dywidendą.

 • farsizm

  Oceniono 10 razy 4

  Ludzie: Chcielibyśmy pospekulować ceną akcji.
  Deepak: Ahuja.

 • jesiotr99

  Oceniono 4 razy 2

  w II kwartale na rynku USA w klasie średnich aut premium Tesla 3 wyprzedziła Mercedesa Audi i BMW razem wzięte. Przy czym Tesla dopiero rozkręca produkcję modelu 3 i nigdzie się nie reklamuje. Już wiecie skąd to przerażenie GM, Forda i koncernów paliwowych ?

 • byann

  Oceniono 18 razy 2

  Coś mi się skojarzyło z Madoffem.
  Linię produkcyjną kapsuł do tajlandzkich jaskiń na ile wycenia?

 • dziuraweportki

  Oceniono 7 razy 1

  Czy inwestorzy zobaczą pieniądze? Zapytajcie szef finansów Tesli Deepaka, powie Ahuja !

 • japka_putina

  Oceniono 29 razy 1

  Przy kursie 420 za akcję Tesla byłaby warta $71,7 miliarda. Sporo jak na firmę, która dysponuje jedną montownią, w której nie jest w stanie osiągnąć w sposób trwały poziomu produkcji przekładającego się na 400 tysięcy samochodów rocznie, choć zapowiadano na ten rok pół miliona samochodów (nie licząc fabryki akumulatorów do spółki z f-mą Panasonic). Z drugiej strony niecałe 72 miliardy za firmę, która w ciągu 10 lat ma być warta $650 miliardów, jak wynika z planu przyjętego przez akcjonariuszy parę miesięcy temu, to wręcz darmocha.

  Niezależnie, czy plan jest na serio, czy jest wynikiem przedawkowania zioła (420), czy głupim żartem i zabawą w dymanie giełdowych frajerów, Musk wytrzymał niecały tydzień bez zrobienia czegoś zwariowanego. Gdy tydzień temu na konferencji dotyczącej kwartalnych zysków (co u Tesli równa się rekordowym stratom) przepraszał poprzednio obrażonych analityków i poważnie odpowiadał na pytania, akcje skoczyły, bo Musk w końcu zachował się jak biznesmen, a nie jak ekscentryczny gnojek. Wczoraj akcje skoczyły, bo Musk zachował się znowu jak Musk. Jak widać, wiara czyni cuda, przynajmniej na giełdzie.

 • rw1270

  Oceniono 4 razy 0

  Myslalem do tej pory, ze zmyslac niestworzone historie na Twitterze wolno tylko prezydentowi USA, a tu widac, ze dyrektor/prezes duzej firmy gieldowej tez moze.

 • js08836

  Oceniono 4 razy 0

  Mógłby PiS ogłosić, że rozwiązuje partię. Notowania strzeliłby na 120 %. A PO na 0 %

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX