Pekao nie połączy się z Alior Bankiem. Prezes wyjaśnia powody. Giełda reaguje jednoznacznie

Wiadomość, że do fuzji obu banków nie dojdzie, była niespodziewana. Ale jeśli nawet zaskoczyła rynek, to na plus. Rosnące notowania akcji spółek wprost pokazują, co inwestorzy sądzili o pomyśle połączenia.

O tym, że negocjacje pomiędzy Pekao SA a Alior Bankiem zakończyły się niepowodzeniem, spółki poinformowały we wtorek wieczorem. Było to o tyle niespodziewane, że kilka tygodni temu pojawiały się sygnały, że fuzja jest w zasadzie przesądzona.

Pekao SA nie będzie przejmować

W środę podczas prezentacji wyników finansowych mówił o tym prezes Pekao SA.

- Z naszego punktu widzenia kwestia potencjalnej fuzji z Aliorem jest zamknięta - podkreślił Michał Krupiński. Powtórzył też, że rozmowy trwały długo, a sam proces negocjacji był dobrze przygotowany. Nie sprzyjał jednak moment cyklu gospodarczego na świecie i w Polsce, zmienność na rynkach i niesatysfakcjonujące warunki cenowe.

Drugi największy bank w Polsce nie szuka też innych celów do przejęcia. - Nie rozpatrujemy żadnych projektów akwizycyjnych i nie widzimy aktywów, które mogłyby być potencjalnie interesujące. Wykluczamy możliwość akwizycji zagranicznych na tym etapie - powiedział prezes Krupiński.

Na GPW entuzjazm

Reakcja giełdowych inwestorów była bardzo wyraźna - i bardzo entuzjastyczna. Kursy Pekao i Aliora rosły nawet o odpowiednio 8 i 7 proc. Tuż przed południem wzrosty były mniejsze (7,8 proc. i 3,5 proc.), na wykresach za ostatni miesiąc dobrze widać ich skalę.

Notowania Pekao SA, wykres miesięcznyNotowania Pekao SA, wykres miesięczny źródło: investing.com

Notowania Alior Banku, wykres miesięcznyNotowania Alior Banku, wykres miesięczny źródło: investing.com

Zyskiwał też PZU, który jest głównym akcjonariuszem obu banków (ma 20 proc. akcji Pekao i 32 proc. Aliora).

Innym dużym udziałowcem Pekao SA jest Polski Fundusz Rozwoju (12,8 proc. akcji). Jego prezes Paweł Borys w rozmowie z PAP powiedział, że jego zdaniem bank jest na giełdzie niedowartościowany, między innymi przez niepewność inwestorów co do połączenia z Aliorem. Po dzisiejszych notowaniach widać, że inwestorom ulżyło. Paweł Borys liczy też, że Pekao zajmie się teraz rozwojem organicznym.

Gdyby megafuzja doszła do skutku, Pekao zbliżyłby się pod względem wielkości do lidera polskiego rynku - PKO BP. Miałby 255 mld zł aktywów, aktywa PKO BP to teraz około 300 mld zł.

Czytaj też: Od dziś podstawowy rachunek płatniczy w każdym banku. Masz dosyć opłat za konto? To może być rozwiązanie

Więcej o:
Komentarze (13)
Pekao i Alior Bank się nie połączą. Kursy spółek na GPW w górę
Zaloguj się
 • Google mnie wkurza

  Oceniono 14 razy 12

  Inwestorzy? Jak śmieli??! Przecież sam Naczelny Zbawiciel pobłogosławił banki na połączenie się!

  No niestety. Potrzebujemy nowych inwestorów-patriotów. Tych obecnych wyślemy na Madagaskar. To w ogóle nie są żadni inwestorzy - tak, przykładowe osoby mające silne powiązanie z komunizmem. Ale spokojnie, ci państwo już nikogo nie skrzywdzą.

 • asmok6

  Oceniono 12 razy 10

  "Miałby 255 mld zł aktywów," - nie miałby. Gdyby doszło do fuzji, mnóstwo klientów AliorBanku zamknęłoby konta.

 • hamsterx

  Oceniono 11 razy 7

  już szykowałem się do zamknięcia konta w Aliorze
  ale to chyba tylko odwlecze się w czasie

 • Ha Kade

  Oceniono 8 razy 4

  A tak naprawdę to PeKaO SA nie ma kasy. Kasa zostal wyprowadzona na różne PFNy i inne pissdzielskie pomysły rabowania pieniędzy.

 • Popijajac Piwo

  Oceniono 5 razy 3

  Nie będze połączenia, bo trzeba by było trochę pislamskich stołków zlikwidować. A im się należy...

 • ks-t

  Oceniono 7 razy 3

  Tu widać jak ludzie własnymi pieniędzmi głosują na egzotyczne pomysły ideologów PIS. Ludzie naprawdę się boja Misiewiczów koło swoich pieniędzy. Nawet jeśli ochłap idzie na Radyjo.

 • azalka12

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli premier zablokowal Krupinskiego?

 • ldzm

  Oceniono 7 razy 3

  Ale jak to!? Przecież prezes dał zgodę!

 • lech2011

  Oceniono 1 raz 1

  Nie sprzyjał jednak moment cyklu gospodarczego na świecie i w Polsce, zmienność na rynkach i niesatysfakcjonujące warunki cenowe.

  no i ten upał...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX