Jest pomysł na obniżenie kosztów programu Mieszkanie Plus. W Polsce powstaną "fabryki domów"

Robert Kędzierski
BGK Nieruchomości pracuje nad nową technologią, która ma umożliwić powstawanie w wielu polskich miastach "fabryk domów". Ma to znacząco obniżyć koszty projektu Mieszkanie Plus.

BGK Nieruchomości ma pomysł na obniżenie kosztów budowy domów, które mają powstać w ramach rządowego projektu Mieszkanie Plus. Rozwiązaniem ma być prefabrykacja, która jest, według BGK, "nowoczesną i efektywną formą budownictwa, która może pomóc skutecznie rozwiązać problem niedoboru mieszkań i rosnących kosztów pracy, przy zachowaniu wysokich standardów realizowanych inwestycji."

Elementy prefabrykowane domu modułowego.Elementy prefabrykowane domu modułowego. Autorzy: Autorzy: Piotr Trębacz, Wiktor Gago, Jakub Pieńkowski, Dorota Ryżko, Joanna Ryżko Uczelnia: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

Konkurs ogłoszony

BGKN ogłosił konkurs na opracowanie systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej. Wypracowanie powtarzalnych rozwiązań technologicznych miałoby pozwolić rynkowi zwiększyć skalę realizowanych inwestycji i obniżyć ich koszty.

Oczekujemy, że pierwsza, wzorcowa realizacja, prowadzona na podstawie opracowanego systemu prefabrykacji zabudowy mieszkaniowej oraz projektu architektoniczno-urbanistycznego na wybranej przez nas działce, przełamie stereotypy i stworzy nowy obraz budownictwa prefabrykowanego

- powiedział Grzegorz Muszyński, wiceprezes BGK Nieruchomości.

Dla tworzenia nowego wizerunku prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej istotną rolę będą miały nie tylko przyjęte rozwiązania techniczne i technologiczne, ale również to, co z nich powstanie, czyli dobra jakościowo architektura.

- dodał.

Jak wyjaśnia BGKN, logika przyjętych w konkursie rozwiązań jest inna niż powszechnie przyjęta w polskim procesie projektowym. Najpierw tworzone będą elementy, na ich bazie - sekcje budynków, a dopiero na końcu powstanie finalny budynek.

Uczestnicy konkursu będą musieli wskazać m.in. na możliwe konfiguracje układów zabudowy, przyjmując różne ustawienia względem stron świata budynków klatkowych, korytarzowych, punktowych i galeriowych. Celem jest, by możliwie różnorodne budynki były realizowane z jak najmniejszej liczby powtarzalnych elementów.

Liczę, że organizowany przez BGKN konkurs dowiedzie, że poprzez prefabrykację możliwe jest zapewnienie wysokiej jakości budynków i zwiększenie efektywności cenowej inwestycji. Dzięki temu prefabrykacja może wrócić do łask architektów i inwestorów.

- podkreślił Józef Kostrzewski, dyrektor Stowarzyszenia Producentów Betonów.

Można nadsyłać zgłoszenia

Konkurs organizowany przez BGK Nieruchomości, we współpracy m.in. z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Stowarzyszeniem Producentów Betonów. powinien zostać rozstrzygnięty w połowie grudnia. 

Betoniarnia fabryką domów

Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGKN, stwierdził, że dobrym rozwiązaniem byłaby budowa w całej Polsce zakładów produkujących domy prefabrykowane.

BGKN chce, by opracowana technologia opracowana pozwalała na prefabrykowanie domów w zakładach takich, jak betoniarnie. Powodem takiej strategii jest to, że firmy specjalizujące się w prefabrykacji nie mają odpowiedniej wydajności. 

Obniżenie kosztów

Gdyby elementy domów wytwarzano w licznych zakładach znacząco spadłyby koszty transportu. Muszyński w rozmowie z PAP wyjaśnia, że transport na odległość większą niż 100 km czyni domy z prefabrykatów nieekonomicznymi. 

Wiemy jak mogą wyglądać nowe domy

W maju BGK Nieruchomości rozstrzygnął konkurs na projekty domów, które mają powstawać w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Jednym z kryteriów konkursu była właśnie prefabrykacja elementów. 

Domy wytwarzane tą techniką miałby mieć nie więcej niż 80 metrów kwadratowych. Mają być przystosowane głównie do potrzeb rodzin z trojgiem dzieci. 

Konkurs na modelowy wolnostojący dom jednorodzinny wygrali projektanci z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Być może właśnie tego typu domy będą "wyrastać" w całej Polsce dzięki projektowi "Mieszkanie+".

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (105)
W całej Polsce mają powstać fabryki domów w ramach programu "Mieszkanie+". Wiemy jak mogą wyglądać nowe osiedla
Zaloguj się
 • Popijajac Piwo

  Oceniono 23 razy 15

  "nowoczesną i efektywną formą budownictwa, która może pomóc skutecznie rozwiązać problem niedoboru mieszkań i rosnących kosztów pracy, przy zachowaniu wysokich standardów realizowanych inwestycji."

  Już zapomnieli, że Wincenty Pstrowski, górnik ubogi, wyciągnął normę a potem nogi...

 • klaudiusz76

  Oceniono 19 razy 11

  Standardowe projekty domow zaaprobowane przez KC-PiS powinny otrzymac nazwy: Lech, Maria, Jaroslaw, Antoni, Tadeusz itp.

 • remo29

  Oceniono 36 razy 10

  Hehe, u mnie od 30 lat stoi taka ruina po fabryce domów. Można jeszcze wrócić do PGR-ów i zbudować Hutę Kato..., a nie, już jest.

 • klaudiusz76

  Oceniono 17 razy 9

  Pudelkowo i kostki z lat 70-wroca …. pieknie. Szkoda, ze lata temu we Wroclawiu zaorano "fabryke domow".

  Nie lubie balaganu architektonicznego jaki teraz mamy, ale to nie wprowadzi nic innego, niz nudne, szare kostki. Juz to przerabialismy. Coz PIS chce zostawic cos po sobie i w zgodzie z haslem wyborczym.. Nie beda ylko paskudne pomniki, dziura w buzdzecie od rozdawnictwa ponad miare, wirtuozerie wirtualnej ksiegowosci finasow publicznyhc, dlugi do splacania, a takze "piekne" inaczej pseudo-domy. Chcielismy to mamy "Polske w ruinie" intelektualnej, moralnej i krajobrazowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX