Węgrzy kupują polskiego wydawcę podręczników WSiP. To początek ekspansji na polskim rynku

Central Group przejmie Wydawnictwa Szkolne i pedagogiczne. Właściciel grupy, oligarcha z Węgier, nie ukrywa swoich planów dotyczących polskiego rynku medialnego. WSiP to dopiero początek.

Węgierska grupa inwestycyjna Central Group kupi od Advent International polskie Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, dawnego monopolistę na rynku podręczników. Kwota transakcji nie została ujawniona. Zakup WSiP przez węgierskiego potentata medialnego ma być początkiem ekspansji Central Group na polskim rynku medialnym.

WSiP trafi do Węgrów

- Central Group jest mocno zaangażowana w rozwój w Europie Środkowej i Wschodniej. Jestem zaszczycony mogąc inwestować na polskim rynku wydawniczym. Mamy olbrzymie doświadczenie w mediach, wydawaniu książek i edukacji i cieszymy się ze współpracy z kierownictwem WSiP i całą firmą. Jestem pewien, że możemy się wiele od siebie nauczyć - powiedział Zoltan Varga, właściciel Central Group cytowany w komunikacie prasowym spółki.

Węgierska firma medialna ma znaczące udziały w węgierskim rynku, które zawdzięcza polityce rządu Victora Orbana. O planach podboju Polski przez Central Group pisał pod koniec ubiegłego roku między innymi portal ekonomiczny Bloomberg.

Zakup WSiP to element szerszego planu - budowania grupy medialnej obejmującej swoim zasięgiem Europę Środkową i Wschodnią. Jak wyjaśniał Zoltan Varga, Central Group już teraz jest jednym z największych wydawców i inwestuje w ekspansję -zakupiła nowoczesną drukarnię oraz portale - Nosalty.hu, Rangado.hu i G7.hu.

Duże zmiany w polskim wydawnictwie

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne w ostatnich latach przeszły sporą przemianę. Pod zarządem Advent International dawny monopolista na rynku edukacyjnym zainwestował w rozwój nowoczesnych usług edukacyjnych i nie ogranicza się już do sprzedaży podręczników. Do WSiP przykładowo należą szkoły językowe Profil Lingua i Empik School. Wydawnictwo nadal jest jednym z największych wydawców podręczników na polskim rynku.

Do transakcji przejęcia WSiP przez Central Group dojdzie, jak informuje "Puls Biznesu", o ile zgodę na transakcję wyrazi polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

- W tym tygodniu złożymy wniosek do urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponieważ nie mamy w Polsce spółek z tej branży, spodziewam się, że dostaniemy zgodę w trzy-cztery tygodnie i we wrześniu zostaniemy właścicielem WSiP - powiedział Zoltan Varga, właściciel Central Group.

Central Group na rynku węgierskim dociera swoimi tytułami do 2/3 populacji Węgier. W swoim portfolio wydawniczym ma ponad 600 tytułów, w tym serię o Harrym Potterze oraz popularne skandynawskie kryminały.  

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (103)
WSiP przejmą Węgrzy. To początek ekspansji na polskim rynku
Zaloguj się
 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 68 razy 34

  Ło matko, córko i Wietnamko! A co planem Krzywomordego, by stworzyć Narodową Grupę Wydawniczą?

 • ilenka50

  Oceniono 34 razy 22

  No dobra Kaczyński i Orban to dwa bratanki, choć ani do szabli, ani do szklanki, ale żeby zaraz pozwolić przejąć wydawnictwo, które robi książki dla polskich dzieci? A gdzie duma narodowa? Gdzie patriotyzm?

 • kataryniarski

  Oceniono 62 razy 20

  PiSuary wyprzedają powoli Polskę Orbanowi, który kupuje po kawałku za kasę z pożyczek od Putina...

  I jak tu nie twierdzić, ze to ruscy agenci wpływu są, czy wręcz: ZDRAJCY???

 • kazek100

  Oceniono 34 razy 14

  cały Orban. Poz pozorem zmian politycznych po prostu pozwolił swoim ludziom doić społeczeństwo i wykasować biznesową konkurencję. A Kaczyński bije u brawo, byle tylko dopiec Tuskowi, z którym zawsze przegrywał. Pisiory - jakby jakaś holenderska firma wykupiła największego dostawcę polskich podręczników, też bilibyście brawo?
  Banda hipokrytów.

 • ryslew2061

  Oceniono 18 razy 12

  Polskie wydawnictwo od książek dla dzieci szkolnych w obcych rękach? Koniec świata! Węgierskich? A Orban to kumpel Putina! A Putin ... Ajaj, ... Putin to też przyjaciel PiS-u!

 • alexcomp

  Oceniono 10 razy 10

  A ja myślałem, że znowu budujemy drugą Japonię, a okazało się, że nie - tylko Węgry....... nas wykupują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX