Kiedyś ta firma rozpalała umysły Polaków jak Pewex. Teraz znowu szybko się rozwija

Fot.Bartosz Bobkowski / AG

Baltona pochwaliła się najnowszymi wynikami finansowymi. Są imponujące. Firma rozwija się nawet szybciej niż w złotych dla niej czasach PRL-u.

Baltona to firma, której historia sięga 1946 roku. Wtedy to podpisany został akt notarialny powołujący w Gdyni spółkę z o.o. Baltona. Miała początkowo zajmować się zaopatrywaniem statków.

Później, kiedy komunistyczne władze łagodziły swoją politykę związaną z posiadaniem dewiz, Baltona zaczęła otwierać swoje pierwsze sklepy – dla marynarzy i na przejściach granicznych. Za dolary można w nich było kupić niedostępne gdzie indziej dobra z zachodu. Była to oferta dla nielicznych i przez to wydawało się, że niebywale luksusowa – taki drugi Pewex. U schyłku PRL-u Baltona miała około 260 sklepów.

Ważny inwestor z Dubaju 

Spółka przeżyła wybuch kapitalizmu, ale łatwo nie było. W 2010 roku jej inwestorem strategicznym został Ashdod Holdings Limited - spółka zależna firmy Flemingo International zarejestrowanej na Wyspach Dziewiczych, z siedzibą w Dubaju, specjalizująca się w sprzedaży wolnocłowej na lotniskach. Ma ponad 80 proc. akcji Baltony.

Dzisiaj Baltona znowu kwitnie. Zajmuje się głównie sprzedażą towarów w sklepach wolnocłowych. Poza placówkami w polskich portach lotniczych ma też sklepy między innymi we Francji,  Niemczech, Rumunii, na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Otworzyła też kawiarnie – w tym marki Coffee Corner np. na Dworcu Głównym w Krakowie.

Z przedstawionych właśnie wyników finansowych wynika, że tylko w lipcu przychody Baltony wyniosły 46,76 mln zł i były wyższe aż o 49 proc. w stosunku do danych sprzed roku.

A od stycznia do końca lipca sprzedaż spółki sięgnęła 266,28 mln. zł – była zatem większa od wyników osiągniętych w tym samym okresie ubiegłego roku aż o 21 proc.

Te liczby sugerują, że dwie rzeczy. Po pierwsze Baltona zarabia coraz więcej, bo coraz więcej podróżujemy, co wiąże się z większymi zakupami na lotniskach i dworcach. Po drugie, za wzrostem sprzedaży zwykle idą inwestycje – możliwe więc, że z markami Baltony będziemy się częściej stykać w przyszłości.

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Ortografia to twój konik? Musisz mieć komplet punktów
1/18Mam nadzieję, że pod koniec quizu nie będziecie myśleć "mam dosyć tych __".
Zobacz także
 • This Week in Business Elżbietę Bieńkowską czeka starcie z Apple. Chce zmusić giganta do zmiany ładowarki w iPhonie
 • Dysk SSD QLC Samsunga Samsung szykuje trzy potężne dyski SSD dla zwykłych użytkowników. To przyspieszy koniec napędów HDD?
Komentarze (28)
Baltona kiedyś rozpalała umysły Polaków jak Pewex. Teraz znowu szybko się rozwija
Zaloguj się
 • kolorofon68

  Oceniono 11 razy 11

  Spontaniczne hasło napisane kiedyś na murze:
  "w trumnie z Baltony wyglądasz jak żywy"

 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 6

  Po Baltonie, czas na reaktywację Pewexu.
  Tylko wcześniej TRZEBA złotówkę uczynić walutą niewymienialną, na którą to drogę już coraz śmielej wkraczamy.... :-))

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 12 razy 4

  Nie rozumiem jak cokolwiek można kupować w Baltonie o ile nie jest to Amarula i nie leci się poza EU. Ceny mają jak dla 500+ a nie dla człowieka.

 • siwywaldi

  Oceniono 9 razy 3

  Dzisiaj Baltona znowu kwitnie.
  ==========================================
  Przypadek? Nie sądzę... Tak samo jak ostatnie "cudowne" zniknięcie z lotniska Okęcie Veolii i innych podmiotów obsługujących sklepy wolnocłowe.
  A najchętniej zapoznał bym się ze składem Rady Nadzorczej tej firmy :-))

  PS. Naiwnym, którzy sądzą, że po objęciu sklepów wolnocłowych i placówek w strefie za kontrolą bezpieczeństwa przez "polską" Baltonę kupią wodę mineralna po 2 złote i gorzałę po 15 zeta za flaszkę, odpowiadam: NIE ŁUDŹCIE SIE. Nie kupicie... :-))

 • kac

  Oceniono 2 razy 2

  No bo ... to PRL bis.

 • mao80mao

  Oceniono 1 raz 1

  gdyby ktoś myślał, że to polska firma to niestety...
  80,7 % akcji należy do zarejestrowanej na _Wyspach Dziewiczych_, z siedzibą w Dubaju firmy Flemingo International. Od kiedy NEXT tak interesuje się niewiele znaczącymi zagranicznymi firmami? ;>
  Poza tym - każdy, kto był w Dubaju na lotnisku - wyzysk pracowników w tych sklepach widać gołym okiem...
  ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje