Koniec sprzedawania zagranicznych owoców i warzyw jako polskich. Ustawa podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dot. znakowania żywności. Na jej mocy każdy produkt, który znajdzie się w sprzedaży, musi zawierać informację o kraju pochodzenia.

Ustawa jest m.in. odpowiedzią na nagłośniony ostatnio proceder, który polegał na przepakowywaniu sprowadzanych z zagranicy warzyw i owoców, a następnie sprzedawaniu ich jako produktów polskich.

Konsumenci byli przekonani, że kupują np. polskie truskawki, tymczasem były to owoce, które przyjeżdżały do nas z holenderskich czy hiszpańskich plantacji.

Nowe regulacje mają na celu wzmocnienie i usprawnienie działania służb kontrolnych. Zmiany powinny zapewnić konsumentom odpowiednie informacje dotyczące kraju pochodzenia warzyw i owoców.

Jak to będzie egzekwowane?

Każdy sprzedawca będzie miał obowiązek posiadania informacji umożliwiających identyfikację artykułów rolno-spożywczych. Za ich brak będą kary.

Osoby odpowiedzialne za kontrole produktów będą weryfikowane pod kątem obiektywizmu. Chodzi szczególnie o rzeczoznawców zatrudnianych przez tzw. podmioty skupujące.

"Ustawa zakłada również dodatkowe kary za nieokazanie dokumentów towarzyszących danej partii owoców lub warzyw lub niezamieszczenie w tych dokumentach wymaganych informacji albo podanie informacji nieprawdziwych. Karane będzie również ponowne wprowadzanie do obrotu owoców i warzyw, wobec których wydano orzeczenie o ich niezgodności z wymaganymi unijnymi" - czytamy w komunikacie.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Polacy wolą polskie

Jak wynika z badania Kantar TNS, przeprowadzonego na zlecenie PKN Orlen, aż 87 proc. konsumentów woli produkty krajowe.

Szczególnie cenimy polską żywność. Produkty spożywcze uważa za zdrowsze 83 proc. ankietowanych kierowców, zaś wśród ogółu badanych taką opinię prezentowało 81 proc. osób.

+++

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (52)
Koniec sprzedawania zagranicznych owoców i warzyw jako polskich
Zaloguj się
 • zgryz3

  Oceniono 37 razy 15

  Rozejdzie się po kościach - jak każdy przepis. Polacy olewają prawo nie od dziś. Prezydent RP złamaniem konstytucji tylko to przypomniał.

 • miets1

  Oceniono 20 razy 12

  No to nasi chłopi na targu będą wydawać certyfikaty pochodzenia ?

 • rulz007

  Oceniono 12 razy 6

  wczoraj w lidlu chciałem kupić jabłka "pink coś tam.. " na cenie jest napisane,ze pochodza z polski,a na jabłkach napis CHILE!!!! KŁAMCY!!!!

 • atr8

  Oceniono 12 razy 4

  Co do truskawek: na pewno odróżnię polskie od hiszpańskich. Co do innych owoców: nie przekonacie mnie o wyższości polskich moreli, brzoskwiń czy arbuzów nad zagranicznymi. I dlaczego kurna kierowcy mają być autorytetem w dziedzinie żywności? Jacy - TIRów, MZK, czy może z cinquecento?

 • ps11111ps

  Oceniono 16 razy 4

  Martwy przepis nie do wyegzekwowania. Truskawka to nie samochód, nie udowodnisz na jakiej ziemi rosła

 • saxo.grammaticus

  Oceniono 8 razy 2

  Z wyjątkiem krótkiego efektu propagandowego ten przepis nic w istocie nie da. Owszem, istnieje grupa konsumentów, dla której kraj pochodzenia ma znaczenie przy wyborze produktów, ale raczej nie stanowią ilości znaczącej dla obrotu handlowego.

 • marymania

  Oceniono 5 razy 1

  Od lat taki przepis unijny obowiązuje. A w Polsce dopiero teraz? Dziwne to.
  Na każdym straganie na targu na Zachodzie jest cena i kraj pochodzenia towaru.
  Na rogach ulic nie sprzedają lewizny, więc problemu "baby z truskawkami" nie ma.

 • corvelinho

  Oceniono 7 razy 1

  Ciekaw jestem jak owoce i warzywa będą oznaczone na przydrożnych straganikach pod parasoleczką...

 • kzet69

  Oceniono 7 razy 1

  Jak na razie to polscy plantatorzy truskawek potraktowali Szwecję WZW A o tym by ktoś się pochorował po holenderskich nie słyszałem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX