Włosi robią rewolucję. Koniec wykorzystywania pracowników i przenoszenia firm za granicę

Włoski Senat przyjął dekret ograniczający umowy o pracę na czas określony i karzący firmy, które wynoszą się z produkcją z kraju.

Bezpieczeństwo zatrudnienia było jednym z haseł wyborczych ministra pracy Luigiego Di Maio, lidera antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd, który od 1 czerwca rządzi razem z prawicową Ligą Północną.

Włoski "dekret o godności"

Przyjęty właśnie pakiet środków, który Di Maio nazwał "dekretem o godności", obejmuje również zakaz reklamy wszelkich form hazardu, który według Ruchu szkodzi finansom rodzin i jest skierowany do najsłabszych członków społeczeństwa. Izba wyższa przyjęła dekret przewagą 155 do 125 głosów – podaje Reuters.

Ustawodawstwo ma jednak na celu głównie wypełnienie obietnicy kampanii Di Maio, by położyć kres nadużywaniu umów na czas określony po tym, jak były premier Matteo Renzi uchwalił ustawę o liberalizacji ich wykorzystania.

Włosi nie chcą umów na czas określony

Aby zniechęcić do zawierania takich umów, pakiet zwiększa koszty ponoszone przez firmy i ogranicza dopuszczalny czas przedłużania umów z trzech do dwóch lat. - Jest to pierwszy dekret od dziesięcioleci, który nie był podyktowany lobbingiem i partykularnymi interesami - powiedział Di Maio po głosowaniu w Senacie. - W końcu zwykli ludzie zdobyli punkt – dodał.

W ciągu ostatniego roku we Włoszech utworzono około 394 tys. tymczasowych miejsc pracy, podczas gdy liczba umów o pracę na czas nieokreślony zmniejszyła się o 83 tys.

Nowe prawo to także próba utrzymania pracy we Włoszech - stanowi, że firmy, które otrzymały wsparcie finansowe państwa lub ulgi podatkowe, a następnie przeniosły swoją produkcję za granicę, muszą zwrócić otrzymane pieniądze, a także mogą zostać ukarane grzywną.

Ankieta agencji IPSOS wykazała poparcie dla zmian na poziomie od 55 do 75 procent. Największym poparciem cieszy się projekt kar nakładanych na firmy przenoszące produkcję za granicę oraz projekt wyższych odszkodowań za niesłuszne zwolnienia.

W odpowiedzi na krytykę za usztywnianie rynku pracy rząd zaoferował małym firmom z sektora rolniczego i hotelarskiego możliwość płacenia pracownikom tymczasowym w systemie bonów.

Włochy sfilmowane przy pomocy drona. Piękne zabytki i krajobrazy

Więcej o:
Komentarze (81)
Włochy: rewolucja rynku pracy. Koniec wykorzystywania pracowników
Zaloguj się
 • ltte

  Oceniono 17 razy 9

  O ile dobrze zrozumiałem, to zmiany wprowadzone przez poprzednika, Mateo Renzi, spowodowały, że z szarej strefy wyszło ponad 300 tys. miejsc pracy.

 • the_foe

  Oceniono 22 razy 8

  Czyli Włosi dalej nie rozumieją, czemu w 1980 byli bogatsi od Brytyjczyków a dziś są o WIELE biedniejsi.

 • sselrats

  Oceniono 9 razy 3

  Firmy, ktore dobrze sobie radza nie braly ulg podatkowych i szybciutko przeniosa produkcje za granice z czerwonych wloch.

 • wloczykijas

  Oceniono 10 razy 2

  Widocznie we Włoszech płacą na tyle, że da się z tego utrzymać. U nas w wielu przypadkach nie warto podpisywać umów na okres kilku lat albo na czas nieokreślony, bo wiążą się z kiepskimi warunkami pracy oraz płacy. I kto chciałby się wiązać w ten sposób na lata?

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 10 razy 2

  No to bezrobocie jeszcze wzrośnie, a firmy od razu wybiorą inny kraj. Takie regulacje zawsze uderzają w pozornie chronionych. ;) Tak jak przywileje dla emerytów oznaczają wywalenie ich z roboty tuż przed okresem ochronnym/

 • scierplaminoga

  Oceniono 6 razy 2

  ale już polaków i ukraińców w ich firmie Bitron w Sosnowcu to można wykorzystywać. Umowy zlecenie, 12h praca, 1700-2100 zł do ręki

 • pislamistapolski

  Oceniono 26 razy 2

  Pamietajcie pisowskie przyglupy
  Kazda sprawa zalatwiana ustawa ma 2 konce
  Udalo sie wam oszukac pisowska ciemnote w temacie szybszej emerytury. Przemilczyliscie to ze MUSZA one byc mniejsze. Ciemnota pislamska byla zachwycona
  Przyglupy glosujace za zmniejszeniem wieku emerytalnego beda mieli o 10% mniejsza emeryturw. Przyglupie baby ktore pojda 7 lat wczesniej o 25%, a jak studiowala i wychowywala dzieci ktore chorowaly to jeszcze wiecej
  Pisowska ciemnoto - glosujcie na PIS
  Dlaczego pisowskie katoliki to przemilczaly?

 • rmarcin555

  Oceniono 16 razy 2

  No sukces tego programu jest gwarantowany. Bezrobocie skoczy o kolejne procenty, a Włosi dalej będą emigrować.

 • piotre1987

  Oceniono 1 raz 1

  No i co można. No ale narrację ekonomów i różnej maści specjalistów , która spowodowała niewolnictwo w Polsce na wybiórczej jest od groma więcej chyba tylko w TVN tylko, bo jak to umowa o prace jest najgorszą formą zatrudnienia gadają a jeszcze na czas nieokreślony to przeciez dorżnięcie gospodarki i upadek przedsiębiorstw, a to nieprawda, jak by wszystkie firmy miały umowy o prace na czas nieokreslony nie było by problemów była by normalność a tak mamy wyzysk i najwięcej umów śmieciowych w europie i zarabiaja firmy zachodnie i prywaciaże nawet w budżetówce już to jest bo doszło do władzy pokolenie smieciówek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX