Rubel najsłabszy od prawie dwóch lat. Przez sankcje USA na Rosję i zapowiedź 'ustawy z piekła rodem'

Rosja została uderzona kolejnymi sankcjami przez Stany Zjednoczone. Tym razem za atak na Siergieja Skripala. Sankcje na razie nie są bardzo dotkliwe, ale dają możliwość bardzo bolesnego uderzenia w przyszłości.

Rubel znalazł się wśród liderów spadków na rynku walut po tym, jak Departament Stanu USA ogłosił swoją decyzję. Rosyjska waluta spadła wobec dolara do najniższego poziomu od listopada 2016 roku.

Notowania dolara amerykańskiego wobec rubla rosyjskiegoNotowania dolara amerykańskiego wobec rubla rosyjskiego źródło: investing.com

Sankcje na Rosję w dwóch etapach

Ogłoszone wczoraj sankcje wejdą w życie 22 sierpnia. Według doniesień mediów, mają dotyczyć eksportu produktów technologicznych ze Stanów, to kwota kilkuset milionów dolarów, więc nie uderzy w Rosjan zbyt mocno. Ale drugi etap ma być bardziej dotkliwy. Ma zostać zastosowany, jeśli Rosja nie zadeklaruje zaprzestania używania broni chemicznej i biologicznej. Jak podaje NBC, wtedy może nastąpić "obniżenie poziomu stosunków dyplomatycznych, zawieszenie lotów Aeroflot w USA i ograniczenie prawie całego eksportu i importu".

Czytaj też: Rosja nagle pozbyła się 85 proc. obligacji USA. Zniknęła z listy głównych inwestorów z zagranicy

"Ustawa z piekła rodem"

To nie jedyny powód osłabienia. Rubel zaczął tracić na wartości już wcześniej w środę, po publikacji w rosyjskim dzienniku "Kommiersant". Gazeta twierdzi, że dotarła do tekstu określającego osobne plany potencjalnych sankcji wobec Rosji.

Projekt jest powiązany z zarzutami o ingerencję Moskwy podczas ostatnich wyborów prezydenckich w USA, a także zaangażowanie w konfliktach na Ukrainie i w Syrii. Jak podaje Reuters, jeden z republikańskich senatorów, Lindsey Graham, określił ten projekt "ustawą o sankcjach z piekła rodem".

Bloomberg dodaje, że propozycja zakłada sankcje dotyczące nowych emisji długu skarbowego Rosji i blokady transakcji w dolarach przez największe rosyjskie banki. To na poważnie przestraszyło rynki. Poza rublem, oberwał też rynek długu. Rząd Rosji prowadził wczoraj aukcję obligacji, ale udało mu się sprzedać inwestorom tylko połowę planowanych papierów. Mocno traciły też giełdowe notowania największych banków w Rosji.

Nowa ustawa ma również zakładać przeprowadzenie śledztwa w sprawie majątku Władimira Putina.

Więcej o:
Komentarze (193)
Rosja uderzona sankcjami przez Stany Zjednoczone. Rubel traci
Zaloguj się
 • aresdog

  Oceniono 27 razy 15

  Co na to papa Morawiecki, geniusz w zastępowaniu prawa suwerenem a Unii Europejskiej Rosją?

 • fromG y

  Oceniono 23 razy 13

  pewnie niewielu z was wie że NAJNIŻSZE ustawowe wynagrodzenie w Rosji to 161 euro, minimum egzystencji (ok. 141 euro). Za takie pieniądze żyje około 15% pracujących Rosjan, wykluczając emerytów, którzy żyją znacznie poniżej USTAWOWEGO progu ubóstwa (ŚREDNIA emerytura w Rosji to to 180 euro, najniższa 100 euro. należy przypomnieć że poziom cen żywności, ubrań elektroniki lekarstw jest wyższy niż w Polsce. koszyk dóbr i usług jest o 7% niższy niż w Polsce, różnicę wyrównuje poziom cen benzyny i energii

 • potulnyqumotr

  Oceniono 12 razy 8

  Rosja na pewno nie upadnie.
  Rosja już od dawna leży i próbuje usiąść, zrozumieć co się dzieje.
  Ale co próbuje usiąść, ktoś podchodzi i częstuje alkoholem. A po chwili Rosja znów leży.

 • eva_bramborova

  Oceniono 31 razy 7

  Aneksja Krymu i atak na UA kosztowały Rosję nie dziesiątki lecz już setki miliardów euro-skutki sankcji,niższych cen węglowodorów,utraconych kontraktów etc

 • 11danek

  Oceniono 27 razy 5

  Rossja została znokautowana na własne życzenie i żeby było śmiesznie przez samą siebie. Myśleli ze można mordować a świat odwróci tylko głowę i będzie udawał ze nic się nie stało. Ale czasy się zmieniły. Russki czieławiek zrobi wszystko żeby ta nieprzyjemna i ośmieszająca prawda nie dotarła do szerokiego ogółu. A wiec co nakazał towarzysz Putin? Ściemniać, rozmydlać, kłamać i udawać ze się nic nie stało. Jednym z przejawów tych zachowań są ataki propagandowe. Bandy russkich trolli z fabryki trolli ( oficjalna nazwa tego rosyjskiego państwowego holdingu medialnego to Rosja Siegodnia, ul. Sawuszkina 55 w Petersburgu), rzygajacych tą swoją sowiecka propaganda, stosujące każde możliwe triki ( podszywanie się pod Polaków, troskliwe teksty o naszych niedoskonałościach, " historycznie motywowane" próby tłumaczenia, ostatnio zaciekłe chwalenie PiS, to tylko te najcześciej stosowane) próbują siać wsród Polaków zamieszanie. Na szczęście świadomość tego stanu rzeczy jest wsród Polaków coraz większa.

 • Oceniono 4 razy 4

  Hm, rubel słabszy to eksport bardziej się opłaca?
  Upadające mocarstwo dalej udaje że jest supermocarstwem?
  A Rosja zbudowała most na Krym o którym trole amerykańsko-żydowsko-banderowskie piszczały że nie da się.
  Teraz na Krymie w tym roku bite są rekordy turystów.
  W tym roku z Rosji w nastepnych z całego świata bo każdy będzie chciał zobaczyć jak jest na tym Krymie.
  Firmy z całego świata budują w Rosji fabryki bo rosjanie nie chcą już kupować towarów z UE i USA.
  Trzeba więc wytwarzac w Rosji. Rosja stała sie samowystarczalna jako producent żywności i żywność z UE już nie ma wstępu na rynek rosyjski.

 • nadejdzieczaszaplaty

  Oceniono 20 razy 4

  Rosja się wali, Rosja się wali, Rosja ...
  A w Polsce wspaniale - gospodarka sprzedana przez styropianpowych patriotów, prasa w niemieckich rękach (ostro pierze mózgi polskich lemingów), 3 mln zmuszono do wyjazdu za chlebem, a dług 700 mld dol. (w 1989 - 30 mld dol. ). A jakie odsetki dostaja od niego obce banki ? CISZA !
  Polska gospodarka sprzedana za grosze, więc młodzi zdolni ludzie mogą tylko pracować dla Niemców lub Stejtowietów lub być robolami do prostej roboty. Dlatego nie ma i nie będzie polskich wynalazków i polskich znanych marek.
  O take Polskie siem byly złodziejskie styropiany.
  I ich mocodawcy - oczywiście !

 • dojcze_kabana

  Oceniono 10 razy 4

  Ale jak to? Przecież Putin tak podobno rozjechał Trumpa że nic po nim nie zostało. Sam czytałem w gw

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX