Będą wielkie pieniądze dla lotniska w Radomiu. Nowy terminal, parking i nawet 10 mln pasażerów rocznie

Robert Kędzierski
"Porty Lotnicze" zapowiedziały cztery przetargi związane z rozbudową lotniska w Radomiu. Docelowo ma obsługiwać nawet 10 mln pasażerów rocznie. Co ciekawe, w 2017 r., jeszcze przed zamknięciem, z lotniska skorzystało zaledwie 11 tys. podróżnych.

Lotnisko w Radomiu czeka rozbudowa. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" zapowiedziało przeprowadzenie czterech przetargów, dzięki którym przepustowość lotniska ma wynieść nawet 10 mln pasażerów rocznie  - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowy terminal

Pierwszy z czterech przetargów dotyczy terminalu. Parterowy budynek ma początkowo obsługiwać trzy miliony pasażerów rocznie. Znajdzie się w nim m.in. 30 stanowisk odprawy, dziewięć stanowisk kontroli i trzy stanowiska odbioru bagażu.

Startujący w przetargu będą musieli jednak zaprojektować budynek tak, by dało się go powiększać o kolejne moduły, zwiększając tym samym przepustowość.

Nowe parkingi i dworzec

Port ma być gotowy na obsługę dużej liczby pasażerów dzięki trzem nowym parkingom o łącznej pojemności 3,8 tys. aut. Oprócz tego transport ma usprawnić budowa dworca autobusowego. 

Pozostałe przetargi będą dotyczyć dróg kołowania, budynków technicznych oraz przebudowy ulicy Lubelskiej w Radomiu, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego - wyjaśnia Wyborcza. Łączna wartość inwestycji oceniana jest na 425 mln zł. 

Port Lotniczy Radom SprintAir zawiesza loty do BerlinaPort Lotniczy Radom SprintAir zawiesza loty do Berlina Fot. Andrzej Michalik/ Agencja Gazeta

PPL przejmuje bankruta

Pod koniec lipca br. do sądu trafił wniosek o ogłoszenie upadłości lotniska w Radomiu. "Porty Lotnicze", deklarując chęć przejęcia Radomia, zapowiedziały duże inwestycje. Łącznie mają wynieść one 1,5 mld zł  (0,5 mld zł w pierwszym etapie).

Lotnisko w Radomiu trzeba dziś zbudować praktycznie od zera. W obecnym stanie jest to raczej prototyp lotniska

mówił niedawno Mariusz Szpikowski, Prezes PPL. Lotnisko ma być oddane do użytku w 2020 r., według planów ma z niego korzystać nawet 10 mln osób rocznie.

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że w 2017 r. lotnisko w Radomiu obsłużyło zaledwie 11 tys. pasażerów. Ostatni samolot pasażerski wystartował z Radomia w październiku ub. roku, a obecnie lotnisko jest zamknięte.

Mazowsze pełne lotnisk

Wkrótce Mazowsze może mieć aż cztery porty lotnicze: Chopina, Modlin, Radom i Centralny Port Komunikacyjny, który ma powstać około 40 km od Warszawy. Część ekspertów wątpi, czy  funkcjonowanie tylu lotnisk będzie miało ekonomiczny sens.

Zdaniem Adriana Furgalskiego, eksperta Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, zamiast przez dwa lata dyskutować o CPK, lepiej byłoby zakończyć rozbudowę Okęcia dla ruchu non-Schengen. Sebastian Gościniarek, ekspert rynku lotniczego i partner w firmie doradczej BBSG jest zdania, że budowa CPK może mieć sens  jeśli założyć, że w 2027 roku cały polski rynek lotniczy  będzie obsługiwał ok. 70-90 mln pasażerów.

***

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (270)
Lotnisko w Radomiu do rozbudowy. Nowy terminal, parking, 10 mln pasażerów rocznie
Zaloguj się
 • ostatni_polski_patriota

  Oceniono 119 razy 73

  Wiesz co robi to lotnisko? Ono odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest lotnisko na skalę naszych możliwości. Wiecie co my robimy tym lotniskiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest lotnisko narodowe, w oparciu o sześć instytucji – które sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu, i co się wtedy zrobi?
  Protokół zniszczenia!

 • morsik2

  Oceniono 57 razy 33

  Spoko, w Polsce jest bardzo dużo błota w którym mozna utopić każde pieniądze.

 • marek.zak1

  Oceniono 39 razy 31

  Radom- stolica Pisolandii, musi miec lotnisko za miliardy.Warszawie Okęcie i Modlin nie sa potrzebne.

 • remo29

  Oceniono 51 razy 23

  Hehe, pisowska ekonomia... Nikt do restauracji nie przychodzi, a bigos niedobry? Trzeba rozbudować restaurację i zrobić więcej bigosu. Tumany...

 • Oceniono 30 razy 22

  10 mln pasażerów? Powinni dopłacać każdemu pasażerowi, do tego fundować bezpłatny dojazd i bezpłatny bilet lotniczy. Wtedy trochę pasażerów istotnie zgodzi się lecieć z Radomia.

  Ale dokąd?

  Ano do Centralnego Portu Lotniczego w Baranowie czy gdzie tam on ma być. Dopóki nie zbudują tam kolei.

  Więcej kierunków z Radomia nie przewiduję.

 • policzna

  Oceniono 23 razy 19

  Doimy kasę, doimy... utalentowany pan Szpikowski...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX