Deutsche Bank Polska odda obecnym i byłym klientom opłaty za konta. Jest decyzja UOKiK

Deutsche Bank Polska odda obecnym i byłym klientom opłaty za konta powiązane z kredytem hipotecznym, unikając dzięki temu kary finansowej od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Postępowanie przeciwko Deutsche Bank UOKiK wszczął w maju 2017 r. Wątpliwości Urzędu wzbudziło to, że bank pobierał podwyższone opłaty od klientów i uniemożliwił im rezygnację z umowy bez kosztów. Praktyka trwała co najmniej od 2012 r.

Czytaj też: Masz dosyć opłat za konto? To może być rozwiązanie

Klienci banku, biorąc kilka lat temu kredyt lub pożyczkę hipoteczną, otwierali rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, które były też przeznaczone do ich obsługi. W zamian m.in. mieli niższą marżę kredytu, czyli płacili mniejsze raty. Bank jednak podwyższył opłaty za prowadzenie rachunków - przykładowo, z 0 zł do 8 zł, z 2 zł do 12 zł.

Klienci, którzy nie chcieli płacić i wypowiadali umowy - narazili się na podwyższenie oprocentowania kredytu. A osoby, które chciały przekształcić rachunek na inny - mogły być obciążane przez bank dodatkowymi kosztami

Uznaliśmy, że bank nie może pogarszać sytuacji konsumenta. Jeżeli instytucja finansowa wprowadza lub zwiększa opłatę za prowadzenie konta powiązanego np. z umową kredytu, musi umożliwić konsumentowi rozwiązanie umowy bez dodatkowych kosztów. Klient Deutsche Bank Polska często nie miał wyboru - musiał płacić za obsługę konta wyższą opłatę, gdyż rozwiązanie umowy oraz jej zmiana wiązały się z kosztami

- powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w materiale.

DB zrekompensuje klientom straty. Uniknie w ten sposób kary od UOKiK. Zobowiązanie dotyczy byłych i obecnych klientów. Chodzi o konta: db NET, db Konto, db Fokus, Pakiet Inwestor, Pakiet status, db Open, db Start powiązane z umową kredytu.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (5)
Deutsche Bank Polska odda obecnym i byłym klientom opłaty za konta
Zaloguj się
 • shtalman

  Oceniono 12 razy 4

  A ci od Polnische Bank (SKOK) wyprowadzili kasę do Liechtensteinu, są senatorami i z trampoliny leją mocz szerokim strumieniem na gawiedź poniżej

 • wilczek1968

  Oceniono 5 razy 3

  To nie jedyna naganna praktyka Deutsche Banku.
  Ja do kredytu musiałem założyć konto VIP za 25 zł/m-c. Darmowe wypłaty we wszystkich bankomatach, ubezpieczenie, usługa concierge itd. Do tego niższe oprocentowanie. Po kilku latach zmienili konto na DB Life. Żadnych korzyści poza niższym oprocentowaniem kredytu nie pozostawili, żadnych dodatkowych usług, nawet wypłata z bankomatu płatna, tylko opłata 25 zł m-c została. Są słowa niecenzuralne na określenie tych buców.
  Czuję się oszukany. Nie wiem, jak można tak palić za sobą mosty. Uwolnię się od kredytu i NIGDY, PRZENIGDY nie skorzystam z żadnej ich oferty. Ani nikt z rodziny. Ani znajomi, których przestrzegłem. Warto takie numery wycinać?

 • ajuzo

  Oceniono 3 razy 1

  Deutsche Bank oferował kredyt hipoteczny wraz z kontem którego opłata wynosiła 25zł. Wypłaty z wszystkich bankomatów za darmo, 0 dodatkowych opłat. Po pewnym czasie wprowadził opłaty za niskie wypłaty z bankomatu lub brak użycia karty kredytowej, brak możliwości wypłacania pieniędzy z wszystkich bankomatów, ograniczenie do euronetu. Bank zaproponował założenie oszczędzającej/lokaty na 7lat dzięki czemu zmniejszyli opłatę za konto, po czym po niedługim czasie podnieśli opłatę za to konto. Robią wszystko żeby poprzez konto osobiste wyzyskać klienta. BRAWO UOKiK.

 • norman67

  Oceniono 4 razy -2

  DB jeden z autorów kryzysu kredytów walutowych w Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX