Niemiecki Lidl wynajmie swoim klientom samochód, żeby mogli zawieźć zakupy do domu

Niemiecki Lidl rozpoczął współpracę z Mazdą. Klienci dyskontu będą mogli skorzystać z nietypowej usługi carsharingu, polegającej na wypożyczeniu samochodu tylko po to, żeby zawieźć zakupy do domu.

Usługa ma zostać uruchomiona w połowie września i w swojej testowej formie obejmie 150 samochodów rozlokowanych na 50 parkingach w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Do dyspozycji klientów zostaną oddane modele różne Mazdy, m.in. mx-5 roadster czy crossover cx-3.

Opłata będzie naliczana co 15 minut. W przypadku mniejszych samochodów typu Mazda 2 ma wynieść 1 euro. Niemieckie media podają, że samochód od Lidla będzie można wypożyczyć maksymalnie na pięć dni, choć model sklepowego carsharingu zakłada, że klient zwróci go w ciągu tego samego dnia.

To nie pierwsza usługa mobilności Lidla skierowana do niemieckich klientów. W Berlinie sieć sklepów prowadzi system wynajmu rowerów wraz z Deutsche Bahn.

Z kolei dla Mazdy to pierwszy krok wchodzenia w carsharing. Japoński producent planuje na jesieni wprowadzić na niemiecki rynek 850 pojazdów, które będzie można wynajmować na minuty.

Skąd wziąłeś, tam oddaj

Carsharing w wykonaniu Lidla ma konkretne ograniczenia. Samochód trzeba będzie oddać tam, skąd się go wzięło, czyli na sklepowy parking. 

Oznacza to spore zamieszanie logistyczne i w gruncie rzeczy stratę czasu na podwójną podróż do sklepu. Mimo wszystko w przypadku niemieckich klientów ten model może się sprawdzić. 

Z danych Nielsena za ubiegły rok wynika, że Polacy robią zakupy 360 razy w ciągu roku. Tymczasem nasi zachodni sąsiedzi odwiedzają sklepy 229 razy, czyli jedną trzecią rzadziej. Brytyjczycy już tylko 138.

Przyczyn tego zróżnicowania jest wiele, począwszy od zwyczajów panujących w danym kraju po statystyczną wielkość kuchni. Z danych Eurostatu wynika, że przeciętny Polak ma do dyspozycji 25 m2 mieszkania. Tymczasem niemiecki obywatel cieszy się powierzchnią ponad 40 m2. Im mniejsze lokum, tym mniejsza kuchnia. Im mniejsza kuchnia, tym mniej miejsca do przechowywania żywności.

W konsekwencji niemieccy konsumenci mogą sobie pozwolić na zrobienie zakupów raz na dwa tygodnie, bo będą mieli gdzie je przechować. Polacy niespecjalnie mają gdzie upychać zapasy, więc kupują mniej, za to częściej.

W Polsce usługę carsharingu dla klientów oferuje IKEA

Krakowska Ikea nawiązała współpracę z Traficarem na jesieni ubiegłego roku. Od 16 maja 2018 r. oferuje swoim klientom 30 samochodów na minuty już w sześciu polskich miastach: Warszawie (9 szt.), Gdańsku (4 szt.), Poznaniu (4 szt.), Wrocławiu (4 szt.), Katowicach (4 szt.) i Krakowie (5 szt.).

Samochody oferowane w tej usłudze są większe od tych, które Traficar oferuje klientom w miastach. Ich powierzchnia bagażowa ma wymiary 190 cm (długość), 120 cm (szerokość) i 110 cm (wysokość). Dodatkowo można ją zwiększyć do 290 cm długości przez złożenie fotela pasażera. W ten sposób można przewieźć nawet większe meble.

Cennik jest taki sam, jak dla samochodów miejskich, czyli 80 groszy za kilometr, 50 groszy za minutę jazdy i 10 groszy za minutę postoju.

Samochód, tak samo jak w modelu Lidla, należy oddać tak, skąd się go wzięło, czyli na parking IKEA.

+++

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (16)
Niemiecki Lidl wynajmie klientom samochód, żeby mogli zawieźć zakupy do domu
Zaloguj się
 • byann

  Oceniono 2 razy 2

  Już próbowali w Polsce z promocjami.
  Znany market przegrywa z chciwością. "Ludzie rozpakowują towar na parkingu i oddają opakowania"

 • byann

  Oceniono 1 raz 1

  Już była akcja ze zwrotem pustych opakowań. Lidl się nie odważy powtórzyć.
  Na razie jest Polacy - Lidl 1:0

 • sosna_pospolita

  Oceniono 5 razy 1

  Polacy maja swoje samochody

 • race444

  0

  W Polsce by to nieklaplo bo rano wypozyczony pod Lidlem, potem rozebrany w stodole i jutro na Allegro nowe czesci do sprzedazy wystawione lub sprzedany do LT, LV, BY lub RUS

 • Gar Gur

  0

  Niektórzy z wózkiem mają problem żeby odstawic na miejsce...

 • Gar Gur

  0

  Nie no ide pieszo np. tak jak u mnie 3 km robie zakupy zawioze do domu i odstawiam auto i wracam pieszo... 3km ... nie no super...juz nie moge sie doczekac.

 • cezar85

  0

  chyba raczej carborrowing, pani piątkowska, skoro już się popisujemy zapożyczeniami

 • cucurucu

  Oceniono 2 razy 0

  Takie akcje to chyba w ramach troski o srodowisko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX