Turecka katastrofa. Pogrom na lirze i na giełdach. Sytuację pogorszył jeszcze Donald Trump

Turecka lira spadła do najniższych poziomów w historii wobec dolara. Nie pomaga prezydent Recep Tayyip Erdogan, a sprawę pogorszył właśnie Donald Trump, który podwoił Turkom cła. Strach rozlał się na rynki.

Prezydent Stanów Zjednoczonych w piątek po południu czasu polskiego ogłosił, że podnosi cła na import z Turcji.

Trump pogrążył lirę

“Właśnie autoryzowałem podwojenie ceł na stal i aluminium dla Turcji, podczas gdy ich waluta - turecka lira - gwałtownie spada względem naszego mocnego dolara! Cła na aluminium od teraz będą wynosić 20 proc., a na stal 50 proc. Nasze relacje z Turcją nie są w tym momencie dobre!" - napisał Trump na Twitterze.

To spowodowało natychmiastowe przyspieszenie wyprzedaży liry. Po 15:00 traciła wobec dolara 17 procent, spadając do najniższego poziomu w historii.

Notowania tureckiej liry wobec dolaraNotowania tureckiej liry wobec dolara źródło: investing.com


Lira osłabia się zresztą także wobec innych walut, w tym złotego i euro, również po kilkanaście procent.

Erdogan topi walutę, zamiast ją ratować

Tureckiej walucie nie pomaga prezydent kraju. Przed tweetem Trumpa Erdogan wystąpił w telewizji i powiedział, że jego kraj wygra "wojnę ekonomiczną" i zapewnił, że się nie podda w sporze. Zaapelował też do Turków, by sprzedawali dolary, euro i złoto i wymieniali je na liry. W jego zamyśle może miało to pomóc krajowej walucie, ale tylko pogłębiło wyprzedaż.  

Lira jest teraz najsłabszą walutą na świecie, od początku roku straciła wobec dolara ponad 40 proc. 

Cierpi nie tylko lira, obawy o Turcję uderzyły w rynki na całym świecie. Spadki widać na Wall Street, mocno tracą też giełdy w Europie - niemiecki DAX przed 16:00 spadał o 1,9 proc., a francuski CAC40 o 1,6 proc. W Polsce WIG20 tracił ponad 2,6 proc, osłabiał się też złoty, który oberwał rykoszetem jako jedna z walut tak zwanych rynków wschodzących. Pod koniec notowań było jeszcze gorzej, ostatecznie WIG20 stracił dziś 3,3 proc.

Problemy Turcji uderzyły w światowe giełdyProblemy Turcji uderzyły w światowe giełdy źródło: investing.com

Skąd wzięły się problemy Turcji?

Przyczyn tureckich problemów jest kilka. Ta z ostatnich chwil dotyczy rosnącego konfliktu dyplomatycznego między Ankarą a Waszyngtonem - czyli między dwoma sojusznikami z NATO. Chodzi między innymi o sprawę amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, który jest oskarżany przez Turków o wspieranie próby przewrotu z 2016 roku i z tego powodu został zatrzymany. W piątek z USA wróciła turecka delegacja, nie osiągnąwszy widocznych postępów.

W piątek rano brytyjski dziennik ekonomiczny "Financial Times" podał, że władze europejskie martwi ekspozycja europejskich banków na gospodarkę Turcji - przede wszystkim chodzi o Włochy, Francję i Hiszpanię - część z banków w tych krajach mogłaby ucierpieć w wyniku osłabienia liry. Nie jest to problem na tyle duży, by mógł zaszkodzić całej strefie euro, ale jednak rynek mocno się wystraszył.

Nie pomaga to, że rynki straciły już zaufanie do polityki gospodarczej rządu Turcji i do działań banku centralnego tego kraju.Turecka gospodarka jest mocno zadłużona w dolarach - dotyczy to także firm. Kiedy więc lira się osłabia, obsługa długu staje się coraz bardziej kosztowna.

Kolejnym problemem jest bardzo wysoka inflacja, która przekracza 15 procent. Bank centralny nie próbuje z nią walczyć podnosząc stopy procentowe (teraz główna stopa procentowa wynosi 17,75 proc.) - wyższe stopy to droższe kredyty, a mniej kredytów to mniej pieniędzy do wydania, co powinno pomóc zbić wzrost cen. Nie bez wpływu zapewne jest nacisk prezydenta Erdogana, który powtarza, że stopy nie powinny być podnoszone. Budzi to obawy, że bank centralny Turcji nie jest w pełni niezależny, a tego rynki i inwestorzy bardzo nie lubią.

Do tego banki centralne na świecie, w tym amerykański Fed, od pewnego czasu kończą z ultraluźną polityką monetarną (niskie stopy plus programy skupy aktywów) która sprawiała, że na rynku było znacznie więcej pieniędzy. I część tych pieniędzy inwestowana była potem na rynkach wschodzących, w tym w Turcji.

Czytaj też: Turcja w obliczu kryzysu. Lira tonie, inflacja najwyższa od kilkunastu lat. Ale Erdogan nie chce pomocy

Wyniki wyborów w Turcji. Erdogan ogłosił zwycięstwo

Więcej o:
Komentarze (267)
Turcja: lira mocno się osłabia. Erdogan i Donald Trump tylko szkodzą
Zaloguj się
 • Popijajac Piwo

  Oceniono 78 razy 72

  "Zaapelował też do Turków, by sprzedawali dolary, euro i złoto i wymieniali je na liry."

  Nie kazał im od razu pętli na szyję zarzucić? Albo wymienić na kozy?...

 • kolektywnie

  Oceniono 70 razy 64

  Turcy zmienili sojusze i są w układzie z Rosją, więc Jankesi postanowili wyjaśnić Ankarze dlaczego powinni zrezygnować ze współpracy z Putinem i Chinami.

  Oczywiście Turcja formalnie nadal jest członkiem NATO ale jej zachowanie min. w Syrii pokazuje, że Waszyngton traktują jak wroga.

  P.S. Amerykanie zablokowali sprzedaż F-35 do Turcji.

 • michalpopiel

  Oceniono 96 razy 62

  Tak się kończą rządy idiotów, którzy nie rozumieją rynków I myślą, że stalinowskimi metodami rządzenia zapewnią ludziom dobrobyt.
  Oby nasz nierząd sie opamiętał, zanim skończymy jak Turcja (po ewentualnym starciu z Komisja Europejską)

 • T. S.

  Oceniono 59 razy 53

  Turcji Erdogana należy się porządna "nauczka" za zdradę ideałów wielkiego Kemala Ataturka, zwłaszcza za zaprzestanie polityki sekularyzmu i wprowadzanie islamizmu.

 • niezrzeszony1

  Oceniono 38 razy 34

  Sprzedawać złoto i kupować liry... Ciekawe czy Turcy już przejrzeli na oczy, kogo wybrali, jak nie, to i u nas nie ma szans, na obalanie kaczej ideologii.

 • rg142

  Oceniono 38 razy 22

  mentalność Erdogana:
  patriotycznie jest sprzedać dolary za liry
  ale do transakcji potrzebny jest jeszcze kupiec-który za liry kupi dolary
  to na pewno nie jest patriotyczna postawa-kupować dolary za liry
  a czy w ogóle patriota-sprzedający, obcując z nie-patriotą kupującym, postępuje patriotycznie?
  No, chyba że Erdogan zapomniał dodać, że dolary można sprzedać tylko jemu, wtedy jest ok.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX