Najbiedniejsi Brytyjczycy wciąż stoją w kolejkach po jedzenie. Politycy mają inny priorytet: brexit

Sytuacja ekonomiczna niezamożnych mieszkańców Wielkiej Brytanii pogarsza się. Niektórzy muszą wybierać, czy swoją wypłatę przeznaczą na czynsz, jedzenie, czy inne podstawowe potrzeby.

Ubóstwo w Wielkiej Brytanii jest na stosunkowo niskim poziomie, podobnie jak bezrobocie - według Eurostatu bezrobocie wynosi 4,1 proc. Jednak nie zawsze wykonywane prace są godne pozazdroszczenia - m.in. dzięki popularnym w tym kraju elastycznym umowom o pracę, których polskie odpowiedniki zwykło nazywać się "umowami śmieciowymi".

Ponadto poziom życia rośnie najwolniej od 2012 r., a w przypadku uboższej warstwy nie rośnie w ogóle - wynika z ostatniego raportu think tanku Resolution Foundation. Dla dolnych 30 proc. poziom życia zaczął spadać, a ubóstwo wśród dzieci w ciągu ostatniego roku niemal na pewno wzrosło.

Spadają także państwowe wydatki na pomoc publiczną z 45 proc. PKB w 2010 r. do 38 proc. obecnie - podaje rządowa agencja Office for Budget Responsibility.

Zaciera się granica pomiędzy bezdomnymi i bezrobotnymi z jednej strony a ubogimi pracującymi z drugiej. Organizacja charytatywna Shelter podaje, że 55 proc. członków bezdomnych rodzin z tymczasowym zamieszkaniem ma pracę. Z kolei sama liczba tych rodzin - 33 tys. - jest o 73 proc. wyższa niż w 2013 r.

- Nie mam za dużo jedzenia, więc muszę gdzieś iść - komentuje na łamach Bloomberga 41-letni londyńczyk Sean Gibson, który korzysta z żywności zorganizowanej przez organizację Friends of Essex and London Homeless. Pracuje jako dostawca żywności i musi wybierać, czy wypłatę przeznaczyć na czynsz, czy na jedzenie.

Rządowe dane z ostatniej jesieni podają, że na ulicach Wielkiej Brytanii spało 4751 osób. W rzeczywistości ta liczba może być znacznie większa, jeśli wziąć też pod uwagę wszystkie osoby, które korzystają ze środków publicznego transportu, szukają tymczasowego lokum albo po prostu nie płacą czynszu za wynajmowane mieszkanie i liczą, że właściciel na razie ich nie wyrzuci.

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (65)
Brexit priorytetem polityków na Wyspach. Biedni stoją w kolejkach po jedzenie
Zaloguj się
 • qawsedrftg

  Oceniono 46 razy 28

  To nie ma nic wspólnego z brexitem. Po prostu UK od dawna traci pozycję mocarstwową. Socjal na lewo i prawo, a realnej gospodarki coraz mniej. Kolejne bańki pękną i do widzenia.

  Napiszcie coś o wypowiedzi BoJo o burkach. Czy to tajemnica?

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 28 razy 16

  Prawie się rozpłakałem a teraz w archiwum odnajdźcie artykuł o bohaterze z ulicy który jako jedyny pracuje gdzieś na wózku widłowym bo innym się nie chce i żyją z benefitów.

 • antypalikot2

  Oceniono 15 razy 11

  To nie biedni tylko nieroby. Pracy jest tam dosyć tylko robić się nie chce. Jakoś większość Polaków pracuje i nie stoi w kolejce po jedzenie (może poza paroma łajzami).

 • lyjnin69

  Oceniono 19 razy 7

  nbiech wezma jarosława k. , on im pokaże jak ZLIKWIDOWAC UBÓSTWO I WYGRAĆ WYBORY

  500 FUNTÓW + , WYPRAWKE DO SZKOŁY I 1000 FUNTÓW EMERYTOM

 • aaa.dziewczyny.zatrudnie

  Oceniono 39 razy 5

  Czekam kiedy Gazetka napiszę, że Brexit spowodował plagę stonki ziemniaczanej w Wielkiej Brytanii.

 • autonomy

  Oceniono 3 razy 3

  Oni nie są biedni, tylko leniwi. Jeśli wezmą się do roboty, to nie będą biedni.

 • ps11111ps

  Oceniono 25 razy 3

  Błagam. Napiszcie czy w środę zrobię zakupy w Auchan, Tesco, Lidlu. Czy ta środa będzie handlowa czy nie?

 • gregsxf

  Oceniono 27 razy 3

  o to się nazywa manipulacja słowami, oczywiście Anglia to biedny kraj gdzie ludzie z głodu umierają na ulicy, tylko pod rządami jedynej słusznej partii ludzie żyją w dobrobycie i harmonii 😂

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX