Bayer mocno traci na giełdzie. To reakcja na wyrok ws. Monsanto i oskarżeń o związek glifosatu z rakiem

Niemiecka spółka chemiczna Bayer rozpoczęła tydzień od solidnej przeceny. Inwestorzy sprzedawali akcje najwyraźniej w obawie przed konsekwencjami przełomowego wyroku sądu w Kalifornii.

Koncern Bayer płaci za oskarżenia wobec innej wielkiej firmy - Monsanto, którą niedawno przejął.

Bayer uderzony na giełdzie

Akcje Bayera na giełdzie w Niemczech spadały nawet o 12 proc., to najmocniejszy spadek siedmiu lat. Jednocześnie poziom, na którym znalazł się kurs Bayera, znalazł się na najniższym poziomie od blisko dwóch lat.   

Notowania spółki BayerNotowania spółki Bayer źródło:investing.com

Inwestorzy reagują tak na wyrok kalifornijskiego sądu, który pod koniec ubiegłego tygodnia nakazał Monstanto zapłacić 289 mln dolarów byłemu ogrodnikowi za brak ostrzeżenia przed ryzykiem raka, jakie niesie produkt firmy. Poszkodowany mężczyzna twierdzi, że intensywne korzystanie ze środka chwastobójczego zawierającego glifosat spowodowało u niego chłoniaka nieziarniczego. Chodzi o produkowany przez Monsanto Roundup.

Monsanto odpiera zarzuty

Monsanto odrzuca oskarżenia, zapewnia, że Roundup jest bezpieczny i w oficjalnym komentarzu przywołuje "ponad 800 naukowych badań i recenzji, które potwierdzają fakt, że glifosat nie powoduje raka". Firma zamierza odwołać się od wyroku, argumentuje, że typ raka, na jaki choruje pozywający ją mężczyzna, tworzy się przez wiele lat, a przed diagnozą używał on herbicydu przez dwa lata. To przełomowy wyrok, bo w amerykańskich sądach czeka 5 tys. podobnych spraw.

Monsanto produkuje środki chwastobójcze z glifosatem od lat 70. Wielokrotnie podnoszone były obawy, że może on powodować raka, ale koncern je zawsze odpierał. Różne instytucje badawcze nie są jednomyślne w tej sprawie. Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) glifosat jest substancją "prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi", z kolei na przykład Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uważa, że środek nie jest szkodliwy. Glifosat jest dopuszczony do użytku w Stanach Zjednoczonych, pod koniec ubiegłego roku licencję na jego stosowanie przedłużyła także UE.

Bayer przejął Monanto wiosną tego roku za 63 miliardy dolarów.

Więcej o:
Komentarze (102)
Bayer mocno traci na giełdzie. To reakcja na wyrok ws. Monsanto i oskarżeń o związek glifosatu z rakiem
Zaloguj się
 • mocno_kwasny

  Oceniono 23 razy 9

  przyjazna chemia to juz taka niemiecka tradycja :-)

  GESCHICHTE DER IG FARBEN
  Der Konzern, der Hitler den Weltkrieg ermöglichte

  handelsblatt.com/politik/international/100-jahre-weltkrieg/wirtschaft-und-finanzen/geschichte-der-ig-farben-der-konzern-der-hitler-den-weltkrieg-ermoeglichte/4428986.html?ticket=ST-3244784-9RX2Q7jlMMcXZI1QtLAf-ap3

 • mietek1910

  Oceniono 16 razy 8

  I to jest k.. wyrok!!! $289 mln. A w kolejce jeszcze kilka tysięcy spraw!!! Oby tak dalej, nie tylko w USA. Codziennie ludzie zjadają i wdychają ogrom chemii, nic dziwnego że coraz więcej ludzi choruje na raka.

  W niedzielę na TVN BiŚ ok 23:00 był dokument Ewy Ewart o szkodliwości - ZAPAMIĘTAJCIE - azotynu sodu E250, dodawanego prawie do każdej wędliny w sklepie. Otóż ten związek powoduje raka żołądka i jelita grubego. I oczywiście są na to dowody a jak pojechali do Brukseli i zapytali o to jakiegoś komisarza to powiedział że on ma swoje badania ekspertów. I co? I nic. Wpiep...cie dalej to mięso naszpikowane chemią, gdzie w 1 kg wędliny jest może z 60-80% mięsa a reszta to takie właśnie azotyny sodu i inne...

 • dobrywujek

  Oceniono 13 razy 5

  Widzę Monsanto zatrudniło armię trolli. Same minusy ale żadnego pozytywnego, rzeczowego komentarza. COŚ SIĘ DOBREGO DZIEJE NA ŚWIECIE. W lipcu wyrok dla SC Johnson na 4,7 miliard dolców za rakotwórczy talk dla niemowląt teraz Monsanto. Ludzkośc sie budzi motherfuckers!

 • dynia71

  Oceniono 12 razy 4

  poszukajcie w googlu monstanto i argentyna. zobaczycie jak wygląda gospodarka z roundapem w roli głównej. Ludzie jak po Czarnobylu. przykry widok, ale skoro są zyski to straty ludzkie się pomija.

 • marek.zak1

  Oceniono 8 razy 4

  Bayer juz to przerabiał w Baycolem/Lopobayem, który nagle stał sie zabójczy, jak przejmował coraz więcej na rynku statyn,.Niczego to ich nie nauczyło.

 • pansloik

  Oceniono 16 razy 4

  Stosowanie herbicydów powoduje raka, podam przykład z rodzinnej wsi pod Janowem Lubelskim - jako zagłębie malinowe, chłopy już od wiosny leją syf na pola na potęgę. efekt jest taki, że w prawie każdym domu ktoś choruje na nowotwór .

 • mirek76pl

  Oceniono 18 razy 4

  Ciekawe, czy wyrok sądu w Kalifornii byłby taki sam, gdyby Monsanto NIE zostało przejęte przez Bayera? USA bardzo krytykują praktyki protekcjonistyczne innych krajów, ale swój rynek chronią na wszelkie możliwe sposoby. VW już się dotkliwie przekonał, że jego diesle nie powinny konkurować na rynku amerykańskim z tradycyjnymi silnikami wolnossącymi.

 • jaron22

  Oceniono 3 razy 3

  Uważam, że na ten wyrok trzeba spojrzeć w szerszej perspektywie. Otóż kilka miesięcy temu firma została przejęta przez Niemców. Obecnie wiadomo jaka jest polityka Trumpa wobec partnerów zagranicznych, którzy przejmują amerykańskie firmy i handlują z USA. Wiadomo jaki jest jego stosunek do Niemieckiej gospodarki. Uważa, że jest ona zagrożeniem dla bezpieczeństwa i pomyślności USA, jako ze jest motorem napędowym całej gospodarki UE.W tym przypadku mogąc mocno uderzyć w jeden z największych Niemieckich koncernów wykorzystano tą okazję. Warto prześledzić jaką karierę nie długo zrobi sędzia, który wydał ten wyrok. Myślę, że sam sędzia nawet bez podlegania wpływom czy naciskom ze strony rządowej, ale czując koniunkturę polityczną w Stanach wydał ten wyrok mając na uwadze przyszłe profity. Nie chcę tu wyjść na jakiegoś obrońcę firmy Monsanto, piszę tylko o szerszej perspektywie spojrzenia na okoliczności wydania wyroku skazującego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX