Groclin ogłosił, że zwolni prawie połowę pracowników. Inwestorzy na GPW nie są zachwyceni

Groclin przeprowadzi zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić 321 osób, czyli 45 proc. załogi firmy. W poniedziałek akcje Groclinu spadały na GPW o 17 proc.

Groclin podjął uchwałę o rozpoczęciu procedury konsultacji w sprawie zwolnień grupowych. Zamiarem zarządu Groclin jest przeprowadzenie zwolnień 321 pracowników spółki zatrudnionych w zakładach w Grodzisku Wielkopolskim i Karpicku.

Groclin będzie zwalniać przez spadek przychodów

"Przyczyną planowanych działań restrukturyzacyjnych, w tym zwolnień grupowych, jest postępujący spadek przychodów na kontraktach realizowanych w polskich zakładach spółki oraz trwająca od wielu lat presja cenowa i nasilająca się konkurencja, które zmuszają dostawców do ciągłej redukcji cen sprzedaży oraz poziomu generowanej marży. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki oraz istotny wzrost kosztów pracy w Polsce, zarząd podjął decyzję o konieczności dostosowania potencjału produkcyjnego i struktury kosztowej spółki do aktualnej sytuacji na rynku" - podaje spółka w komunikacie.

"Spółka opublikuje kolejny komunikat w sprawie zwolnień grupowych po zakończeniu wymaganych prawem konsultacji z radą pracowników spółki i zawrze w nim informację o szacowanej wysokości rezerwy związanej z restrukturyzacją zatrudnienia w Groclin S.A., która w całości obciąży wynik spółki. Ostateczne dane w zakresie wysokości zawiązanej rezerwy oraz wpływu restrukturyzacji zatrudnienia na wyniki finansowe spółki zostaną podane w sprawozdaniach finansowych spółki" - podsumowano.

Po tych informacjach, kurs Groclinu na GPW spadał w poniedziałek 17 proc.

Podstawowym przedmiotem działalności grupy Groclin jest produkcja i sprzedaż wyposażenia oraz akcesoriów samochodowych - poszyć foteli samochodowych w tkaninach, skórze naturalnej oraz poroflexie. Groclin zajmuje się także projektowaniem i rozwojem siedzeń, poszyć i akcesoriów samochodowych. Jego skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 293,5 mln zł w 2017 r.

Dlaczego samochody spalają więcej niż deklarują producenci?

Więcej o:
Komentarze (162)
Groclin ogłosił, że zwolni prawie połowę pracowników. Kurs na GPW w dół
Zaloguj się
 • armatasarmata

  Oceniono 45 razy 27

  Normalne. Wzrost wynagrodzeń = wzrost kosztów pracy = Likwidacja stanowisk pracochłonnych o niskiej wartości dodanej. Oby pojawiły się teraz stanowiska programistów, konstruktorów, inżynierów, naukowców etc. Niestety pan Janusz z taśmy będzie ofiarą tej transformacji.

 • equinox1976

  Oceniono 50 razy 24

  przecież tak musiało się skończyć. Kiedyś słuchałem rozmowę dwóch bab mądrych inaczej co to perorowały w stylu "patrzaj panie ... tefałeny mówily że firmy będa zwalniac jak płace podniosą. I poopatrz pani. .. Aż się proszą aby ktoś chciał pracować. Niech tylko przyjdzie spowolnienie gospodarcze a moze nawet i recesja to ludzie zobaczą podstawy ekonomii cudów Kaczyńskiego. bo zwalniać beda na potęgę.

 • sselrats

  Oceniono 18 razy 10

  Niech tych zwolnionych przejma zwiazki zawodowe i nich razem zaloza firme dla tych ludzi.

 • roro1000000

  Oceniono 33 razy 9

  no, i takl wygląda gadka: 'niech wiecej płacą!' i tak bedzie wszędzie..checie wyższych płac? przygotujcie sie na redukcje..

 • qlll

  Oceniono 37 razy 9

  dalej ludziom wciskajcie jaki to u nas rynek pracownika... idzie spowolnienie gospodarcze potęgoane przez politykę rządu i już pierwsze efekty zobaczycie z końcem tego roku. Firmy będą restrukturyzować zatrudnienie i w miejsce ludziwstawiać maszyny, albo ograniczać produkcję do rzeczy najbardziej dochodowych. Różnica między tymo było kiedyś a będzie teraz jest taka, że dawniej robiy to tylko wielkie firmy, a teraz po "reformach pis" będzie od małego sklepu, warzywniaka po orlen.

 • antoni1967

  Oceniono 29 razy 7

  Mariuszek trza ich z nacjonalizować, dorzucić trochę z kieszeni polskiego podatnika, jak do PESA i odtrąbić kolejny sukces polityki PiS.

 • poison884

  Oceniono 6 razy 6

  Prosta produkcja (szwaczki szyjące pokrowiec) przestaje się opłacać.
  Wiadomo było że to nastąpi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX