Energa czeka na dziewiątego prezesa, KGHM ma piątego. Kadrowa karuzela nie zwalnia

Robert Kędzerski
Karuzela kadrowa w spółkach skarbu państwa nie zwalnia. Energa czeka na dziewiątego prezesa, PWPW na piątego. Według Fundacji Batorego obecny rząd wymienia prezesów najszybciej w historii.

Energa, gdańska spółka zajmująca się sprzedażą i dystrybucją energii elektrycznej, może mieć wkrótce dziewiątego prezesa. Tym samym stanie się rekordzistką pod względem wymiany kierownictwa - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziewiąty prezes Energi, piąty PGZ

Od czasu przejęcia rządów przez PiS przez Energę przewinęło się już ośmiu prezesów. Obecnie obowiązki te pełni Alicja Klimiuk, ale to ma się zmienić. Dla przypomnienia Arkadiusz Siwko, jeden z poprzednich prezesów spółki, pełnił swoją funkcję przez zaledwie. 29 dni. Prezesem Energi był też Daniel Obajtek, obecny szef Orlenu.

Kadrowe zmiany w innych państwowych spółkach również są duże. Na piątego z kolei prezesa czeka Polska Grupa Zbrojeniowa. Według nieoficjalnych informacji "DGP" miałby nim zostać Radosław Domagalski-Łabędzki, pełniący funkcję wiceministra rozwoju w latach 2015-2016, były prezes KGHM Polska Miedź.

Piąty prezes KGHM

Miedziowy gigant do tej pory również często doświadczał wymiany kadr na najwyższych stanowiskach. KGHM ma bowiem już piątego prezesa od początku "dobrej zmiany". Obecnym jest Marcin Chludziński, wcześniejszy szef Agencji Rozwoju Przemysłu. 

Ruchy kadrowe w innych państwowych spółkach również są duże - dla przykładu Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych ma piątego prezesa, Lotos czwartego. 

Wymiana kadr w spółkach zależnych.

Do roszad dochodzi również wewnątrz spółek.  Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, w zaledwie dwa miesiące od objęcia fotela wymienił niemal połowę prezesów spółek zależnych. Wojciech Jasiński, poprzednik Obajtka, również wymienił większość prezesów w podległych spółkach. Robił to jednak znacznie wolniej - wymiana 2/3 kierowniczych kadr zajęła mu dwa lata.

Błyskawiczna wymiana

Tempo zmian w państwowych spółkach jest zastanawiające. Czy sytuacja wyglądała podobnie przed "dobrą zmianą"? Fundacja Batorego przeanalizowała zmiany w spółkach skarbu państwa przeprowadzane przez obecny i poprzednie rządy.

Czytaj też: PKN Orlen marzył o podwyżce o 100 proc. Pieniędzy nie będzie

Z jej wyliczeń wynika, że PiS pomiędzy listopadem 2015 a końcem października 2017 r. wymienił 97 proc. prezesów. Dla porównania koalicja SLD-PSL w pierwszej połowie rządów wymieniła 56 proc. prezesów w 32 największych spółkach skarbu państwa. Rząd PiS przed 12 laty wymienił 47 proc. kadry, a pierwszy rząd PO-PSL - 56 proc.

Z danych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika, że od objęcia rządów przez PiS do końca stycznia bieżącego roku w zarządach i radach nadzorczych spółek bezpośrednio kontrolowanych przez skarb państwa dokonano ponad 2,5 tys. zmian. 

***

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (179)
Energa czeka na dziewiątego prezesa, KGHM ma piątego. Kadrowa karuzela nie zwalnia
Zaloguj się
 • wojtek2784

  Oceniono 67 razy 51

  A każdy z tych prezesów dostaje ogromne odprawy , którymi dzieli się politykami , którzy go na ten urząd wsadzili . Tak powstają fundusze partyjne na organizacje imprez politycznych , miesięcznic i jubileuszy polityków.

 • Lech Pawluk

  Oceniono 46 razy 34

  Nasuwa się pytanie co jest powodem takich częstych zmian w spółkach skarbu państwa, po pierwsze czy brak kompetencji, kwalifikacji nieudacznictwo. Po drugie to samo co po pierwsze lecz dodatkowo możliwość,, NACHAPANIA,, przez kolejne miernoty powoływanie bez jakichkolwiek konkursów towarzyszy partyjnych?

 • andree111111

  Oceniono 41 razy 31

  A jakiś Duda coś kiedyś bredził o dojnej zmianie. Pislamskie świnie żrące z naszego koryta.

 • grunt_to_myslenie

  Oceniono 28 razy 28

  Następny "przytulił" ile się dało, następny dostanie odprawę na otarcie łez… A co, jak "dobra zmiana" to musi zmieniać… w końcu im się należy.

 • kotprezesa

  Oceniono 30 razy 24

  Problemem jest zbyt duża ilość fachowców w piSSie.
  Niestety jest zbyt mało stanowisk do obsadzenia, a przecież im się należy.
  Nieprawdaż piSSowskie matoły?

 • jaś kwaśny

  Oceniono 22 razy 22

  To mówi dużo o zakresie obowiązków i kompetencjach takich prezesów. W każdej takiej firmie jest kilku wiceprezesów, którzy robią robotę, a figurant jest tylko od kasowania apanaży

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX