Nvidia pokazała niezwykłą kartę graficzną. Najszybsza na świecie. Kosztuje jednak majątek

Nvidia, najbardziej znany na świecie producent kart graficznych, przedstawił światu trzy nowe karty dla profesjonalistów. Najszybsza z nich, Quadro RTX 8000, potrafi nawet do 6 razy szybciej stworzyć fotorealistyczny obraz od dotąd najmocniejszych kart z linii GeForce 10xx.

Nvidia pochwaliła się trzema kartami graficznymi z linii Quadro dla profesjonalistów – producentów wideo, różnych projektantów, twórców gier. To modele Quadro RTX 5000, Quadro RTX 6000 oraz flagowy Quadro RTX 8000.

Karty oparte są na nowej architekturze Turing. Poprzednią – Pascal – Nvidia wprowadziła na rynek w 2016 roku. Kluczową zmianą pomiędzy nimi jest możliwość generowania obrazów przez karty z chipami Turing z wykorzystaniem tzw. Ray Tracingu. To technika pozwalająca generować fotorealistyczne obrazy z jakością i realnością wcześniej niespotykaną – poniżej przykład.

Obraz stworzony z wykorzystaniem techniki Ray TracinguObraz stworzony z wykorzystaniem techniki Ray Tracingu Nvidia

Jej wadą jest konieczność przeprowadzania bardzo dużej liczby obliczeń – tak dużej, że nie radziły sobie z nią żadne z dotąd produkowanych kart graficznych.

- Turing jest najważniejszą innowacją Nvidii w grafice komputerowej więcej niż ostatniej dekady – mówił szef Nvidii Jensen Huang w trakcie konferencji Siggraph w kanadyjskim Vancouver.

Czytaj więcej: Chcesz mieć teraz szybkiego peceta? To kup nowy procesor od AMD. Jest wyraźnie szybszy od kości Intela. 

Zmiana w grafice komputerowej

Jego zdaniem hybrydowy rendering, jedna z funkcji nowych kart graficznych, zmieni całą branżę, otwierając świat wyjątkowych projektów i bogatszych wirtualnych światów. – Pojawienie się kart tworzących obrazy w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem techniki ray tracingu to Święty Graal w naszej branży – dodał nieco górnolotnie Huang.

Faktem jest jednak, że flagowa karta RTX 8000 zbudowana jest z 18,4 miliardów tranzystorów, ma aż 48 GB bardzo szybkiej pamięci VRAM GDDR6 o przepustowości aż 14 Gbps i osiąga wydajność 16 TFLOPS, czyli przetwarza 16 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych w ciągu sekundy.

To naprawdę dużo. Jako ciekawostkę można tu dodać, że pierwszym komputerem o mocy obliczeniowej powyżej 1 TFLOPS był ASCI Red, wyprodukowany przez Intela w 1997 roku. Teraz 16 razy szybsza od niego jest karta graficzna dla profesjonalistów.

Czytaj więcej: Samsung zapowiada trzy nowe dyski SSD dla Kowalskiego. Duże i szybkie. 

Jaka będzie cena Quadro RTX 8000? 10 tys. dol. I będzie ją można kupić już pod koniec roku.

Poczekajmy jednak z rozpoczęciem zbierania pieniędzy na tę nowość Nviidii. Za kilka dni w Niemczech firma pokaże światu nową superszybką kartę dla graczy - GeForce RTX 2080. Ona również będzie korzystała z architektury Turing i z pewnością będzie dużo tańsza od karty Quadro RTX 8000.

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”.

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (30)
Nvidia pokazała niezwykłą kartę graficzną. Najszybsza na świecie. Kosztuje jednak majątek
Zaloguj się
 • supermarjan

  Oceniono 14 razy 8

  co mam kupic do nowobudowanego domu?
  - kondensacyjny gazowy
  - pompe ciepla
  - karte graficzna Quadro RTX 8000.
  Czy do karty graficznej bede musial podpiąć bufor?
  a- podlogowka po calosci.

 • a-lfa

  Oceniono 10 razy 8

  Ale jaki sens ma porównywać sprzęty dla odbiory masowego ze sprzętami dla zawodowców. Rolą tej karty jest praca dla swojego właściciela - można w zasadzie określić ją specyficznym rodzajem maszyny nie jest zaś przeznaczona dla osoby szukającej rozrywki czyli do komputera do grania. Oczywiście tam też się sprawdzi ale po pierwsze w tym zastosowaniu wcale nie musi być dużo szybsza niż jej odpowiednik z półki przeznaczonej na rynek masowy natomiast (po drugie) oczywiście jest parokrotnie droższa. Innymi słowy każdy z tych produktów jest dla innego odbiorcy i do innego zastosowania.

 • julian9

  Oceniono 4 razy 4

  Pamiętam jak w prasie komputerowej czytałem o GF 8800 GT lub GTX.
  Każdy chciał mieć te kartę w swoim komputerze.
  Doskonale zdaje sobie sprawę, że technologia idzie do przodu i cena tej kary opisana w tym artykule jest kosmiczna, ale pamiętajmy o tym, że te karty nie są dla Kowalskiego lecz dla osób które zajmujące się grafiką komputerową lub obróbką wideo.
  Jak dla mnie to będziemy mieli jeszcze lepsze efekty specjalne renderowane w krótszym czasie a za jakieś 6-8 lat te karty pewnie będą montowane w domowych blaszakach.

 • bloodborne

  Oceniono 5 razy 3

  Zamówiłem dwie.
  Zobaczymy.

 • AlexyTV

  Oceniono 4 razy 2

  Ciekawe w ilu fpsach pójdzie Minecraft ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 • wicehrabia.julian

  Oceniono 1 raz 1

  NVidia nie chwali się zużyciem prądu, już wkrótce by pograć będziemy musieli mieć reaktor w piwnicy.

 • to_ja_tu_bylem

  Oceniono 1 raz 1

  Ray Tracing real time? Well, well, well....

 • Jan Nowak

  Oceniono 3 razy 1

  Idealna dla kopaczy kryptowalut. Tylko, że te waluty tanieją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX